ÇANAKKALE'NİN DÜNYAYA AÇILAN PENCERESİ ::.  

Burası Çanakkale'yi Giriş Sayfanız Yapın Sık Kullanılanlara Ekleyin... 

ÇANAKKALE'de MAGAZİN ve AKTÜALİTE                                                                                                                                                Son Güncelleme : 10.08.2019
Çanakkale'nin Kuzey Ege Denizi'ndeki Bozcaada ilçesinde 20'nci Kültür, Sanat ve Bağbozumu Festivali öncesi düzenlenen Bağbozumu Günleri, protokol üyeleri, dizi oyuncuları ve sosyal medya fenomenlerinin katılımıyla başladı. 8 Eylül'e kadar sürecek bağbozumu turları ile adaya gelen tatilciler traktör römorklarında bağlara yolculuk yapıp, üzümlerini dalından kendileri kesip sepetlere dolduracak.
Bozcaada Kaymakamlığı, Bozcaada Belediyesi, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile S.S. Bozcaada Tarımsal Kalkınma Kooperatifi'nce düzenlenen ve 8 Eylül'e kadar sürecek olan Bağbozumu Günleri kapsamında, ilk tur bugün Bozcaada Kaymakamı İbrahim Gültekin, Bozcaada Belediye Başkanı CHP'li Hakan Can Yılmaz, İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem Karadağ, Bozcaada Garnizon Komutanı Fatih Güdük, S.S. Bozcaada Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı İbrahim Günel, dizi oyuncuları Merve Boluğur, Müjde Uzman ile adını Survivor yarışmasıyla tanıtan Ece Begüm Yücetan ile Semih Öztürk ve sosyal medya fenomenlerinin katılımıyla başladı.
Cumhuriyet Meydanı'nda, adaya gelen tatilcilerin ayak bastığı noktada kurulan tanıtım standında üzüm satışları yapılırken, burada toplanan protokol üyeleri, dizi oyuncuları ve sosyal medya fenomenleri 2 traktörün römorkuna binip ada bağlarına davul-klarnet eşliğinde şarkılar söyleyerek yolculuk yaptı. Buradaki bağlarda üzümleri makas ile kesip bağbozumunu gerçekleştiren katılımcılar, hem eğlendi, hem de adanın meşhur üzümlerinin tadına bakma fırsatı buldu. Katılımcılar, ellerindeki sepetleri topladıkları üzümlerle doldurup bağlardan mutlu bir şekilde ayrıldı.
Bozcaada Kaymakamı İbrahim Gültekin, bağcılığın ve üzümün Bozcaada için 5 bin yıldan beri önemli bir gelenek olduğunu belirterek, "Turizmin ön plana çıkmasıyla bağcılığın geri plana düştüğünü gördüğümüz için böyle bir etkinlik başlattık. Hem bağ geleneğimizi devam ettirmeyi, hem de adaya gelen misafirlerimize yerinde üzüm hasadı yaptırarak o keyfi yaşatmayı hedefliyoruz" dedi.
'BU DEĞERLER KORUNMALI VE ÖNÜMÜZDEKİ NESİLLERE AKTARILMALI'
Bozcaada Belediye Başkanı Hakan Can Yılmaz, bağcılık ve üzümün Bozcaada için çok önemli kültürel değerlerden birisi olduğunu belirterek, "Bozcaada'da binlerce yıldır bağcılık yapılıyor ve şarap üretiliyor. Son yıllarda Bozcaada'nın ismi turizmle ön plana çıksa da biz bağcılık ve şarapçılık gibi kültürel değerlerin korunması ve önümüzdeki nesillere aktarılması gerektiğini düşünüyoruz. Bağbozumu turlarının ilki geçen yıl düzenlendi. Bu sene çok daha kapsamlı ve erken bir tarihte çok daha fazla paydaşın emeğinin olduğu bir organizasyon olarak hayata geçirdik. Bugün ilk bağbozumunu misafirlerimiz ile birlikte gerçekleştiriyoruz. Eylül'ün ilk haftasında da belediyemiz tarafından organize edilecek Kültür, Sanat ve Bağbozumu Festivali ile taçlandıracağız" diye konuştu.
Çanakkaye Tarım ve Orman İl Müdürü Erdem Karadağ ise "Biz Bozcaada ve Gökçeada'da bir çok proje uyguluyoruz. Özellikle Bozcaada'da 4-5 yıldır bağcılığın geliştirilmesi için üreticilerimize aşılı veya aşısız asma çubuğu dağıtıyoruz. Son 3 yılda 120 bin adet asma çubuğu dağıttık. Buradaki üreticilerimizin daha fazla gelir elde etmeleri için Bozcaada'ya gelen misafirlerimizi bağlara götürüp, üzümleri kendilerinin kesmesini sağlıyoruz. Geçen yıl bağbozumu turlarına 2 bin 500 misafir katıldı. Bu yıl inşallah bu sayı 5-6 binlere çıkacak" dedi.
BOZCAADA'NIN ÇAVUŞ ÜZÜMÜNE COĞRAFİ İŞARET
S.S. Bozcaada Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı İbrahim Günel de, dünyaca ünlü çavuş üzümüne coğrafi işaret almak için başvuru yapıldığını belirterek, "Bozcaada çavuş üzümü olarak her türlü bilimsel aşamalardan geçerek ilan aşamasına gelindi. Yakında ilan edilecek. Sonra da bu coğrafi işareti almış olacağız. Çavuş üzümü bizim için özel. Bizim toprak yapımızdan kaynaklanıyor. Başka bir yerde bu lezzette çavuş üzümü bulunmuyor" diye konuştu. Bozcaada, bu yıl 6-8 Eylül tarihleri arasında 20'nci Kültür, Sanat ve Bağbozumu Festivali'ne ev sahipliği yapacak. Festival boyunca, adanın kalesinde konserler sahne alacak. Festival sonu yapılan yarışmada en iyi çavuş üzümü seçilecek.
BOZCAADA VE ÜZÜM
Üzüm, Bozcaada hayatının ayrılmaz bir parçası olmuştur. Derler ki: Adaya ismini veren Tenes, bugünkü Poyraz Limanı çevresinde yabani asmayı bulmuş, onu geliştirerek 'Kuntra' üzümünü yetiştirmiştir. Onu 'Çavuş' takip etmiştir. Milattan önceki Tenedos paralarında da üzüm salkımı motifleri işlenmiştir.Çanakkale'nin ilçelerinde bir asırdır süregelen panayırlar, baharın gelişiyle birlikte yapılmaya başlandı. Bayramiç ve Ezine ilçelerinden sonra Ayvacık'ta kurulan panayırda, 3 gün boyunca binlerce kişi hem alışveriş yaptı, hem de eğlendi. Panayırın yeni durağı ise Yenice ilçesi oldu.
Çanakkale'de, Osmanlı'dan günümüze, yaklaşık yüz yıldır alışveriş ve eğlence kültürünün vazgeçilmezi olan panayırlar, kent merkezinde 2005 yılından beri kurulmasa da birçok ilçede hala yaşatılıyor. Bayramiç ve Ezine ilçelerinin ardından panayır, Ayvacık'ta kuruldu. Otopark alanlarıyla birlikte 100 dönüm alanda Çanakkale'nin en büyük panayırlarından birine ev sahipliği yapan Ayvacık ilçesi, 3 günde binlerce kişiye alışveriş ve eğlence imkanı sundu. Bu kültürün yıl boyu özlemini yaşayan çok sayıda vatandaş da panayırla birlikte ilçeye geldi.
Kalabalık aile bireylerini ağırlayan panayırlar, uzun süre birbirlerini göremeyen kişilerin de buluşma merkezi oluyor. Panayır kültürü, bu nedenle birlik ve beraberliği sağlıyor. Aile bireyleri alışverişe yoğunlaşırken, çocuklar ve gençlerin adresi ise lunapark oluyor. Zincirli salıncak, gondol, çarpışan araba, atlıkarınca, balerin, eğlenceyi doruk noktasına taşıyor.
Ayvacık ilçesinin CHP'li Belediye Başkanı Mesut Bayram, panayır geleneğinin çok eskiye dayandığını, ilçenin en büyük ve güzel panayır alanlarından birisine sahip olduğunu belirtti. Başkan Bayram, Panayır kültürü şudur. Evlenecek gençler çeyizlerini panayırdan alırlar. Örneğin hayvan pazarı olur, birbirlerinden alışveriş yaparlar, 'panayır vadeli' diye söylenir ve bu ay ödenir borçlar. Son zamanlarda çeyiz sandıkları ve buna benzer eşyalar gelmemeye başladı. Çünkü şimdiki gençler bunları kullanmıyor. Daha önce kalaylar vardı, eski saclar vardı. Onları maalesef bu panayırda göremedik. Maalesef bu durum, kültürümüzü de yavaş yavaş kaybettiğimizi gösteriyor. Panayırlar da artık çağa ayak uyduruyor. Teknolojik aletler geliyor. Tabi ki yine de yöresel kıyafetler var. Genellikle giyim üzerine, oyuncak üzerine tezgahlar var. Ama buraya gelen insanlar ihtiyaçlarının yüzde 90'ını karşılayabiliyor dedi.
Panayırların havasının bir başka olduğunu anlatan vatandaşlar ise, açılan tezgahlarda alış veriş yaparken esnafla sıkı pazarlıklar yaptı. Ortaya renkli görüntüler çıktı. Vatandaşlar, panayırda ürünleri, alışveriş merkezleri ve çarşılardaki fiyatlara göre daha ucuza alabilmenin keyfini yaşadıklarını belirtti. Yöre halkı, panayırların havasının başka olduğunu, hem gezmeyi hem de alışveriş yapmayı sevdiklerini dile getirdi.Çanakkale'ye belgesel çekimi için gelen Amerikalı oyuncu ve
manken Megan Fox, Troya Antik Kenti'nde çektirdiği fotoğraflarını
sosyal medya hesabından paylaştı.

Los Angeles merkezli, Türkiye'de faaliyet gösteren Karga7 Pictures'in yapımcılığını üstlendiği ve Travel Channel ekranlarında gelecek aylarda yayınlanacak mitolojik efsaneleri konu alan 'Myths&mysteries with Megan Fox' isimli belgeselin çekimleri için Türkiye'ye gelen Hollywood yıldızı, ABD'li oyuncu Megan Fox, Troya Ören Yerin'deki çekimlere de katılmıştı.
Annesi Gloria Darlene Fox ile Troya'da çekildiği fotoğrafları sosyal medya hesabından paylaşan Fox, mesajında ise çekimler boyunca konakladığı otele tesekkür edip, "Kraliçe ile Troya ziyareti ve muhteşem Bozcaada'yı, Homeros'un İlyadası'nın yalnızca epik bir şiirden daha fazlası olduğuna dair kanıtlar bulma umuduyla keşfetmek" ifadelerini kullandı.
Hollywood yıldızı Megan Fox'un paylaşımına kısa sürede çok sayıda beğeni geldi. Megan Fox'a Troya ziyareti sırasında eşlik eden Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi ve Troya Kazı Başkanı Prof. Dr. Rüstem Aslan ise, "Oldukça sempatik ve mütevazı Megan Fox'un çektiği Troya Belgeseli gösterime girdiğinde, Amerika Birleşik Devletleri ve İngilizce konuşulan ülkelerde Türkiye, Çanakkale ve Troya'nın tanıtımında çok etkili olacak" dedi.Çanakkale Boğaz Komutanlığı'na bağlı Deniz Müzesi Komutanlığı'nın bahçesine deniz yoluyla getirilen, Mustafa Kemal Atatürk'ün gezi teknesi olarak kullandığı 'M/G Acar', düzenlenen törenle 'Acar Müze Gemisi' olarak ziyarete açıldı.
Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün, İstanbul Boğazı'nda gezinti ve 'Savarona' yatına gitmek için kullandığı 'M/G Acar' isimli gezi teknesi, 3 Temmuz 2017 tarihinde deniz yoluyla Deniz Müzesi Komutanlığı'nın bahçesine getirildi. Yaklaşık 9 ay süren çalışmalar ardından kaide üzerine oturtulan 27,5 metre boyunda, 5 metre genişliğinde ve 65 ton ağırlığındaki tekne, çevre düzenlemesinin tamamlanmasıyla birlikte törenle ziyarete açıldı.
Deniz Müzesi Komutanlığı konferans salonunda düzenlene törene, Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Kuzey Deniz Saha Komutanı Tümamiral Ahmet İskender Yıldırım, Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mithat Kemal Algül, Gelibolu 2'nci Kolordu Komutanı Korgeneral Zekai Aksakallı, Çanakkale Belediye Başkanı CHP'li Ülgür Gökhan, Çanakkale İl Jandarma Alay Komutanı Kıdemli Albay Necmi İnce, daire müdürleri ve askeri erkan katıldı.Törende, Çanakkale Deniz Müzesi Komutanı Deniz Albay Cem Edip Avcı, Deniz Müzesi'ne kazandırılan 'M/G Acar'ın Çanakkale'ye geliş süreciyle ilgili bilgi verdi.
MÜZE GEMİ ACAR'IN TARİHÇESİ
1936-1937 tarihleri arasında Almanya'da inşa edilmiştir. Dönemin Alman yetkilileri tarafından verilen izne istinaden deniz trafiğine kapalı Kıel Kanalı'ndan geçirilerek 3 gün içerisinde İstanbul Dolmabahçe Sarayı önlerine getirilmiştir. Türk Deniz Kuvvetleri envanterine katılmasının ardından Mustafa Kemal Atatürk tarafından İstanbul Boğaz'ında gezinti ve Savarona yatına ulaşım amaçlı kullanılmıştır. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün ebediyete intikalini müteakip Acar makam motoru olarak görev icra etmiş, hizmet dışına ayrılmasına müteakip Deniz Harp Okulu'na bağlanmıştır.
2000 yılında onarım ve restorasyona tabi tutulmuştur.
25 Temmuz 2001 tarihinde İstanbul Tersanesi Komutanlığı'nda düzenlenen törenle 10'uncu Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in eşi Semra Sezer tarafından denize indirilmiştir. 2001-2015 yılları arasında Kuzey Deniz Saha Komutanlığı'na bağlı olarak makam motoru görevini icra etmiştir. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından Çanakkale Deniz Müzesi Komutanlığı'nda müze gemi olarak sergilenmek üzere 25 Eylül 2015 tarihinden itibaren hizmet dışına ayrılmıştır. 10 Mart 2017 tarihinden başlayan sergi alanına ait temel ve kaidenin yapım aşamasının sona ermesini müteakip; 15 Haziran 2017 tarihinde Çanakkale'ye deniz yoluyla intikal ettirilen gemi, 03 Temmuz 2017 tarihinde Çanakkale Deniz Müzesi Komutanlığı önünde kara kreyni vasıtasıyla alınarak, şu anda üzerinde bulunduğu kaideye oturtulmuştur.Deniz Zaferi’nin 103’üncü yıldönümü nedeniyle, Uğur Okullar tarafından başlatılan ‘Mektuba Mektup’ projesi kapsamında, 500 öğrenci Şehitler Abidesi'ndeki sembolik şehit mezarları ile Anzak Koyu'ndaki Anzak askerlerinin mezarlarına yazdıkları duygu yüklü mektupları bıraktı.
18 Mart Şehitler Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 103’üncü yıldönümünü kapsamında, Uğur Okulları ‘Mektuba Mektup’ projesini başlattı. Uğur Okulları'nın farklı kampüslerindeki 500 öğrenci tarafından 103 yıl önce Çanakkale Cephesinde vatanını korumak için savaşarak şehit düşen Türk askeri ile cephede Türk askerine karşı savaşan Anzak askerleri için mektuplar yazıldı. ‘Mektuba Mektup’ projesinin satırlarında, 500 öğrenci tarafından, Çanakkale Savaşları sırasında cephede Türk ve Anzak askerlerinin birbirlerine söyleyemedikleri varsayılan duygu ve düşünceler yer aldı.
Proje kapsamında ilkokul, ortaokul ve lise düzeyinde 500 öğrenci, Uğur Okulları Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Cevdet Eyüboğlu ve Uğur Okulları öğretmenleri ile Tarihi Gelibolu Yarımadası'nı ziyaret etti. Gün boyu Tarihi Yarımada’daki şehitlikleri gezen öğrenciler daha sonra Şehitler Abidesi'ne geçti. Abide önünde ellerinde Türk bayrakları ile hatıra fotoğrafı çektiren öğrenciler, sembolik şehit mezarlarını ziyaret etti. Şehitler için dua eden öğrenciler, ‘Mektuba Mektup’ projesince Türk askerleri için yazdıkları mektupları sembolik şehit mezarlıklarına bıraktı.
Çanakkale Deniz Zaferi’nin 103’üncü yıldönümü dolayısıyla Mektuba Mektup projesini başlattıklarını belirten Uğur Okulları Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Cevdet Eyüboğlu, “‘Mektuba Mektup’ projesinde öğrencilerimiz hem Anzak askerlerinin, hem Türk askerlerinin 103 yıl önce yaşadıkları o duygusal coşkunluğu, savaşın verdiği belki de yoksunluğu anlatmalarını istedik. Bugün 103’üncü yılını kutladığımız Çanakkale Deniz Zaferi kapsamındaki çalışmamızda 500’e yakın öğrencimiz ellerinde mektuplarla Şehitler Abidesine geldi. Öğrencilerimiz mektuplarında atalarına, aynı zamanda, karşı taraf olarak adlandırılan Anzak askerlerine bu duygularını anlattı. Bu projeye ilkokul, ortaokul ve lise düzeyindeki tüm öğrencilerimizi dahil ettik. Bugün 500’e yakın öğrencimizle Şehitler Abidesi'nin içerisindeki sembolik şehit mezarlarının her birinin üzerine birer mektup bırakarak, projemizi tamamlamış olduk” dedi.
Uğur Okulları 11’inci sınıf öğrencisi Feyza Nur Kılınç, “'Mektuba Mektup' projesine katılırken, bu kadar vefakar insanın aklındaki her şey bir kenara koyup, vatan uğruna bir kurşun atmak için cepheye koşmasını düşündüm. Bu proje ile onların duygu ve düşüncelerini yansıtmak istedim. Tarihi Gelibolu Yarımadası'ndaki şehitlik alanlarını gezdiğim süre içinde bu toprakları kanları ile sulayarak canı pahasına koruyan şehit askerlerimizin mezarlarını ile bu vatan topraklarını görmek beni çok heyecanlandırdı. Bir kez daha bize bu vatanı bırakan şehitlerimize minnet duydum” diye konuştu.
Uğur Okulları öğrencisi Sadık Zengin ise, "Mektuba Mektup projesi bana sunulduğunda, içimde bu duyguyla ilgili neler yazılabileceğini düşündüm. Sonra bu vatan toprağında benim yaşımda, daha eli kalem tutarken 17-18 yaşında Çanakkale cephesinde şehit düşen askerlerimiz aklıma geldi. Onlar burada vatan için şehit olabilmeyi göze alabiliyorsa, ben de onlar için bu yazıyı yazmalıydım” dedi.Çanakkale'de, Kültür ve Turizm Bakanlığının izniyle bir yapım şirketi,
"2018 Troia Yılı" etkinlikleri kapsamında, antik kentte 15 Haziran'da
 "Troia Defilesi" düzenleyecek.

Yunan mitolojisinde, Troia kralı Priamos'un oğlu Paris'in, Sparta Kralı Menelaus'un karısı Helen'i kaçırması üzerine Yunanların (Akaların) Anadolu'daki Troia kentine saldırmasını konu alan savaş ile anılan Troia Atı da defilede kullanılacak. Mitolojide güzelliğiyle bilinen Helen'in giysilerinden esinlenerek özel olarak tasarlanan kıyafetleri taşıyacak mankenler, antik kentteki Troia Atı'ndan çıkarak defile sunacak, dostluk ve barış mesajları verecek.
Yapımcı Savaş Uğurlu, yaptığı açıklamada, uzun yıllardır Türkiye için uluslararası projeler üretip hayata geçirdiklerini söyledi. Bu anlamda, tüm dünya için önemli bir yere sahip Troia'nın, "Troia 2018 Yılı" etkinlikleri için farklı bir konsept hazırladıklarını ifade eden Uğurlu, Çanakkale'nin merkeze bağlı Tevfikiye köyü sınırlarındaki Troia Antik Kenti'nin, bu sene UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne girişinin 20. yılı olduğunu hatırlattı.
Uğurlu, Troia'nın ülkenin tanıtımına uluslararası platformlarda büyük katkı sağlayan bir medeniyet olduğunu vurgulayarak şöyle devam etti: "Uluslararası alanda tanıtımının yapılması ve kültür turizmini canlandırmak amacıyla ve UNESCO Dünya Miras Listesi'ne 1998'de giren, başta Uzakdoğu ülkelerinin vatandaşları olmak üzere yılda yüz binlerce ziyaretçiye ev sahipliği yapan 5 bin yıllık Troia Antik Kenti, bu sayede 2018 yılı boyunca hem Türkiye'nin hem de tüm dünyanın konuştuğu mekanların başında. Bunu göz önünde bulundurarak Kültür ve Turizm Bakanlığının izniyle 15 Haziran'da Medyadoktoru Yapım Şirketi olarak 'Troia Defilesi'ni gerçekleştireceğiz."
Defilenin tüm Türkiye'de olduğu gibi dünya kültür ve sanat alanında da çok konuşulacağına dikkati çeken Uğurlu, bu kapsamda çok özel bir çalışmaya imza atacaklarını dile getirdi. Uğurlu, bunun için Odysseus'un "tahta at" fikrinden yola çıkarak dünyaya 5 bin yıl sonra barış mesajı vereceklerini aktararak şunları söyledi:
"Menelaos'un Troialılara savaş ilan etmesiyle yaşanan gelişmede en dikkat çekici konu, tahta at olmuştu. Bugün halen dünyanın en çok tanıdığı simgelerden biri olan meşhur Troia Atı buradan ortaya çıkıyor. Defilemizin en dikkat çeken tarafı, yıllar önce içinden Helen uğruna düşmanların çıktığı Troia Atı'ndan bu sefer özel tasarlanan Helen kıyafetleriyle modellerimizin dostluk ve barış için çıkması olacak."Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünce gerçekleştirilen "eTwinning Projesi" kapsamında 81 ilden 81 okul ve bin öğrencinin katılımıyla düzenlenen "Çemberimde Gül Oya" sergisi, Çanakkale'de açıldı.
Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünce düzenlenen sergide, 81 ilden el işleri, maniler ve türkülerin yazıldığı levhalar, yöresel yemek tarifleri ile işlemeler izlenime sunuldu.
Kaybolmaya yüz tutan kültürel değerlerin tanıtılması amacıyla 81 ilden 81 okul, kendi şehirlerini tanıtan videoların karekodlarının, manilerin, kartpostalların, yemenilerin, el işlerinin, maniler ve türkülerin yazıldığı levhalar, yöresel yemek tarifleri ile işlemelerden oluşan sergi, Ezine ilçesine bağlı Geyikli İlkokulu'nda düzenlenen törenle açıldı.
Projenin koordinatörü ve okul öğretmeni Cem Moran, törende yaptığı konuşmada, projenin ulusal bir kültür projesi olduğunu söyledi. Bu proje ile kültürlerarası etkileşimi, henüz kaybolmamış kültürel değerlere sahip çıkmayı hedeflediklerini anlatan Moran: "Çemberimde Gül Oya Projesi, zengin bir kültür birikimine sahip ülkemizin, yöresel değerlerini öğrencilerimize ve yetişen kuşaklara aktarılmasında önemli bir rol oynamaktadır.
Öğrencilerimizi 81 ilimize götürme imkanımız yok. 81 ili öğrencilerimizin öğrenebilmesi için sergiyi okulumuza getirdik. Sergi ile Mardin'in Süryani kahvesini, Amasya'nın bamyasını, Batman'ın Hasankeyf Türbesi ve kalesini, Bilecik'in Şeyh Edebali ve Ertuğrul Gazi türbelerinin, Çorum'un Yazılıkaya, Hattuşaş, Alacahöyük ören yerlerini, Edirne'nin Selimiye Cami'ni, Eskişehir'in lületaşı, tarihi Odun Pazarı evlerini bu sergimizde inceleme fırsatı bulacağız. Kültür mirasları geçmişin tanıklarıdır ve geleceğin şekillenmesinde etkinlerdir. Günümüzün teknoloji çağında ülkemiz kültürel bir değişim ile karşı karşıya kalmaktadır. Proje ile farklı insan guruplarına ulaşmak, zengin kültürümüzü tanıtmak ve farklılıkların her şeyiyle güzel olduğunu yansıtabilmek ana temamızdır."
Proje ile Çanakkale'yi Geyikli İlkokulu olarak temsil etmenin ve Türkiye'de 79. sergiyi yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını vurgulayan Moran, proje ile Türkiye'nin değerlerini keşfederken, Çanakkale kültürünü de yeniden ele aldıklarını ifade etti. Moran, "Bu maçla Çanakkale'ye özgü kıyafetler, halk oyunları, yemekler, maniler, türküler eşliğinde tüm Türkiyemizin değerlerini paylaşmaktan gurur duyuyoruz." dedi.Çanakkale’de geçmiş yıllarda yaşamış olan Yahudi ailelerinin çocukları ve aileleri tarafından geleneksel olarak sonbahar ayında gerçekleştirilen Çanakkale buluşması yapıldı.
Geleneksel buluşma kapsamında Havrada yapılan törenin ardından Akol Otel’de düzenlenen kahvaltı programına Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’da davetli olarak katılım gösterdi. Yoğun katılım ile gerçekleşen buluşmaya bu yıl, çeşitli ülkelerden de katılım oldu. Buluşmada konuşan Başkan Gökhan, Çanakkale’nin kültürüne sahip çıkmak amacı ile geleneklerin sürdürülmesinin önemli olduğunu vurguladı. Başkan Gökhan; “Her sene geleneksel olarak bu tarihlerde Çanakkale’de bir araya gelip, dini töreninizi burada bulunan Havrada yapmanız çok anlamlı. Bunun devam etmesini önemsiyorum. Bu nedenle gençlerimizi de bu geleneğe katalım. Çünkü bu bir kültür. Bu kentin kültürü. Bu kültürün yaşatılması için çaba sağlayan Sami Kumru arkadaşımıza teşekkür ediyoruz. Buraya davet edilmekten dolayı memnuniyet duyuyorum. Bu sene kalabalık gelmişsiniz ve bu nedenle de ayrıca bir mutluluk duyuyorum. Bu katılım çok anlamlı” dedi.
“Mezar taşlarını tespit ettik”
500. Yıl Parkı içerisinde bulunan eski mezar taşları tespit edildiğini belirten Başkan Gökhan; “Geçtiğimiz ay içerisinde Hahambaşı Sekreteri Yusuf Altıntaş ve bir mimar arkadaş geldiler. Onlar ile 500. Yıl Parkı’nda bir çalışma yaptık. 500. Yıl Parkı, Çanakkale’nin çok eski ve kadim bir mezarlığıdır aynı zamanda. Adının 500. Yıl Parkı olmasının nedeni de, birkaç sene önce İspanya’dan gelişin 500. Yılı kutlanmıştı. O nedenle o ismi verdik. 500. Yıl Parkında mezar taşları tespit edildi. Uzmanlar buraya geldiler, taşların üzerindeki tazıları okudular ve bunların mezar taşları olduğunu tespit ettiler” dedi.
“Sembolik Bir Mezarlık Yapılacak”
500. Yıl Parkı içerisinde sembolik bir mezarlık oluşturulacağını belirten Başkan Gökhan; “Şimdi o uzmanlar yine gelecekler ve orada bir çalışma yapacağız. Mezar taşlarının üzerindeki yazıların tercümeleri yapılacak, kim oldukları ve tarihçelerinin yazılı olduğu bir alan yaratacağız. O parkın içerisinde de sembolik bir mezarlık olacak” şeklinde konuştu.
“Çanakkale’de Yaşayan Kültürleri Sahiplenmek Zorundayız”
Çanakkale’nin kültürüne Yahudilerin önemli katkılar verdiğini ifade eden Başkan Gökhan; “Çanakkale gibi bir kentte Havranın işliyor olması ve her sene bu kadar insanın gelmesi çok önemli. Çanakkale’de yaşamış olan kültürleri sahiplenmek zorundayız. Ermeni Kilisemiz de var ve onu da sahiplenmeliyiz. Bunlar bizim kültürümüz. Çanakkale eğer bir barış kenti ise, bir anlayış, hoşgörü anlayışı varsa, burada yaşayan Yahudilerin de buna büyük katkısı olmuştur. Bu anlayışımızı nesilden nesile aktarmak zorundayız. Çünkü geçmişimizi kaybettiğimiz zaman, gelecekte temel taşımız kalmayacaktır” dedi.Çanakkale Koleji'nde 2017-2018 eğitim öğretim yılının ilk dersini veren
Doğanlar Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Davut Doğan, başarı öyküsünü anlatıp, geleceğin girişimcilerine altın değerinde öğütler verdi.

Çanakkale Koleji, 22'nci eğitim öğretim yılına düzenlenen törenle başladı. Kolejin konferans salonundaki törene, Çanakkale Belediyespor Bayan Voleybol Takımı teknik heyeti ve oyuncuları ile birlikte öğrencilere ilk dersi vermesi için davet edilen, Doğtaş ve Kelebek gibi lider mobilya markalarını da bünyesinde bulunduran Doğanlar Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Davut Doğan da katıldı. Başarı öyküsünü anlatan Doğan, devlet memurluğundan istifa edip, Türkiye'nin lider mobilya markalarının patronluğuna başladığını dile getirdi.
Doğanlar Yatırım Holding'in mobilya bölümünde şuanda 2 bin kişinin çalıştığını, atölyelerdeki çalışanlarla birlikte bu rakamın 5 bine yaklaştığını söyleyen Doğan, "Başarıyı yakalamak için öncelikle bir hayal kurmalıyız ve onun da peşinden gitmeliyiz.
 Her şey hayalle başlar. Hedefimizi belirlememiz lazım. Sizler de kendinize 5 yıllık, 10 yıllık, 20 yıllık hedefler koyabilirsiniz. Kiminiz doktor olmak isteyebilir, kiminiz mühendis. Ya da kendi kişisel markanızı yaratabilirsiniz. Size tavsiyem akıllı insanlarla arkadaş olmanız, iş yapmanız.
Pozitif düşünce gücünü bırakmamanız lazım. 'Yok, biz yapamayız hocam, bizde para yok' demeyin. Ben bugüne kadar yaptığım hiçbir işte para harcamadım. Çünkü sıfırla başladık. Bugüne kadar da hiç param olmadı. Bende şimdi para var. Eğer sizin bir projeniz varsa, ben melek yatırımcıyım, buyurun gelin. Para konusunu gündeminizden çıkarın. Ben diyorum ki, varsa projen gel beni bul. Muhtemelen senin projeni karşılayacak bir para bende vardır. Bunu sizi motive etmek için söylüyorum" diye konuştu.
"BİRKAÇ YABANCI DİL ÖĞRENİN"
Türkiye'deki her 4 kişiden birinin işsiz olduğuna dikkat çeken işadamı Davut Doğan, "Gençlerimiz işsiz. Dolayısıyla böyle bir okulda okumak sizin için çok büyük bir avantaj. Ama rakibiniz çok. Biz ne yapıyoruz, her sektörde rakiplerimizi biliyoruz ve o rakiplere karşı strateji geliştiriyoruz. Rakiplere karşı farklı olmaya çalışıyoruz. Bugün Doğtaş ve Kelebek farklı olmasaydı Türkiye'de 90 bin mobilyacının olduğu yerde ilk ikiyi, ya da üçü konuşmazdı.
Demek ki farklı olmak gerek. Aynı şey sizin için de geçerli. Yani ileride sizin 4 arkadaşınızdan birisi işsiz olarak karşınıza çıkacak.
Sosyal olmanız, daha güçlü bir CV oluşturmanız lazım. Rakiplerinizden daha farklı olmanız lazım. Örneğin İngilizce bilmek yeterli değil. Yani Çince öğrenmelisiniz. Hindistan dünyanın en büyük ekonomileri arasına girecek. Hindistan dilini öğrenmelisiniz. İtalyanca öğrenmelisiniz. Ya da bir mühendis olacaksanız mühendislik konusunda önemli yeri olan Almanya'nın dilini öğreneceksiniz. Çünkü biliyoruz ki ileride işimiz çok zor.
Bu işsizler sayısı daha da artacak. Bu Türkiye'nin sorunu değil, dünyanın sorunu haline gelecek" dedi. Çanakkale Koleji Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Karakaş, dersin sonunda işadamı Davut Doğan'a plaket takdim ederek, katılımı nedeniyle teşekkür etti. Kolejdeki eğitim öğretim yılı açılışı, eğitimci kadrosunun tanıtımı, eğitim kadrosuna yeni katılanlara rozet takılması, öğrencilerin okuduğu şiirler ve halk oyunları gösterisiyle sona erdi.Rotary Kulübü tarafından geleneksel olarak düzenlenen
'Boğazı Yüzerek Geçme Yarışı' bu yıl 31'nci kez yapıldı.

Avrupa yakasındaki Eceabat İlçesi sahilinden denize giren yüzücüler, 3.5 millik parkuru Anadolu yakasındaki Çimenlik Kalesi İskelesi'nde tamamladı. Yarışın birinciliğini 39 dakika 34 saniyelik derecesiyle Turgut Esen elde etti.
Yarışa toplamda 622 kişi başvurdu, ancak yüzmeye 480 kişi katıldı. 436 kişi ise bitişe ulaştı. Yüzücüler feribotla startın verileceği Eceabat İlçesi'ne götürüldü. Burada sahilde toplanan yüzücüler için saat 09.00'da start verildi. Sporcular, derece elde edebilmek için kulaç atarken, kıyasıya bir yarış yaşandı. Yüzme yarışında sporcuların güvenliği için Çanakkale Boğazı çift yönlü olarak transit gemi geçişlerine kapatıldı. Sahil güvenlik, deniz polisi ve balıkçı tekneleri yüzücülere refakat etti. 3.5 millik parkurda yarışı tamamlama süresi 1 saat 45 dakika olarak belirlendi. Kuvvetli akıntı ve rüzgar nedeniyle bazı yarışçılar zor anlar yaşadı.
DERECEYE GİRENLER
Yarışta genel klasmanda birinciliği 39 dakika 34 saniyelik derecesiyle Turgut Esen elde ederken, ikinciliği 40 dakika 42 saniyelik derecesiyle Deniz Emre Gürliyen, üçüncülüğü ise 41 dakika 22 saniyelik derecesiyle Duygun Yurteri kazandı.
Kadınlar genel klasmanında ise birinciliği 41 dakika 46 saniyelik derecesiyle Nisa Kahriman, ikinciliği 43 dakika 16 saniyelik derecesiyle Tuanna Akgül ve üçüncülüğü ise 44 dakika 49 saniyelik derecesiyle F. Nahide Karamercan kazandı.
Engelliler kategorisinde de birinciliği İsmet Ayık, ikinciliği Ziyap Ölker, üçüncülüğü ise Serkan Çevik kazandı.
Yarışta kadınlar genel klasmanında birinci olan İçdaşspor Kulübü yüzücüsü Nisa Kahriman, "Yarış güzel geçti. Rüzgar yüzme sırasında çok etkilemedi. Dalgalar çok fazlaydı, ama yine de çok zor değildi. Çanakkale Boğazı'ndaki yarışa ilk defa katılıyorum" diye konuştu. Yarışı bitiren tüm sporculara madalya dağıtılırken, dereceye girenlere ise ayrıca çeşitli ödüller verildi.


2017 DOĞA KORUMA ÖDÜLLERİ
Çanakkale'nin Ayvacık İlçesi'ne bağlı Küçükkuyu Beldesi'ndeki Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği'nin, doğa koruma mücadelesi konusunda emeği görünür kılmak ve örgütler arasında dayanışmayı arttırmak amacıyla verdiği yerel kategorideki Doğa Koruma Ödülü, jeotermal sondajlara karşı kararlı bir mücadele yürüten Gülpınar köylülerinin oldu.
Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği'nin, 2017 Doğa Koruma ödülleri iki kategoride verildi. Ulusal kategoride 2017 yılı ödülü, uzun süredir Cerattepe altın madeni ve bakır madenine karşı sürdürdüğü mücadelesi ile bilinen Yeşil Artvin Derneği'ne verildi. Kazdağı ve çevresi için verilen yerel kategorideki ödül ise, Gülpınar Köyü yakınlarında geçtiğimiz temmuz ayında başlayan jeotermal sondaj çalışmalarına karşı alanda bir ay boyunca nöbet tutarak mücadele veren Gülpınar köylülerinin oldu.
Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği Başkanı Süheyla Doğan, “Yerel kategoride Doğa Koruma Ödülü'nün sahibi olan Gülpınar köylüleri bölgelerinde yapılmak istenen jeotermal sondajına karşı zeytinliklerinde yaklaşık bir ay aralıksız nöbet tuttu. Köyün kadınları ve çocuklarının önde olduğu mücadele şimdilik olumlu sonuçlandı ve sondaj makinaları alanı terk etmek zorunda kaldı. Bu nedenle ödülün sahibi oldular. Aslında tüm doğa koruma mücadelecileri ödülü hak etti. Önümüzdeki yıllarda doğa koruma mücadelesine destek veren kültürel ve sanatsal çalışmalara da ödül vereceğiz" dedi.
Dernek Başkanı Süheyla Doğan yaptığı açıklamada, ödül törenini Kazdağı Ekofest 2017 etkinlikleri içerisinde,
Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen Kazdağı Eko Festival, 16- 20 Ağustos tarihleri arasında Kazdağı'nda gerçekleştirilecek. Festival, Çanakkale'nin Ayvacık İlçesi'ne bağlı Küçükkuyu Beldesi ile Balıkesir'in Edremit İlçesi'ne bağlı Altınoluk Mahallesi arasındaki Narlı Köyü'nün üstünde, Darıdere Tabiat Parkı'nın yakınındaki Fidanlık Mevkii'nde gerçekleşecek. Kazdağı Ekofest 2017'nin festival programında, yürüyüş, ağaç gözlem turu, taichi, yoga, reiki, içinden toprak geçen söyleşiler, etkinlikler, atölyeler, konferanslar ve konserler yer alıyor. Festival, tamamen gönüllü çalışmalarla ve Çanakkale, Edremit, Küçükkuyu Belediyeleri ile Ege ve Marmara Çevre Belediyeler Birliği'nin destekleriyle gerçekleştiriliyor.Bozcaada’nın kendine has doğasının da eşlik ettiği Bozcaada Caz Festivali, bugüne kadar ülkemizde gerçekleşen birçok caz festivalinden farklı olarak ilk defa açık hava tipi müzik festivali konseptini caz müziği ile buluşturdu
Bozcaada Ayazma Manastır’da düzenlenen, ancak bundan sonraki yıllarda gelenekselleşerek uzun soluklu bir festival olma yolunda ilerleyecek olan Bozcaada Caz Festivali yoğun ilgi gördü.
Farklı jenerasyonlardan müzisyenleri dinleyiciyle buluşturan Bozcaada Caz Festivali, funk, pop, etnik, balkan, fusion ve özgür caz gibi türleri içeren geniş bir programa sahipti. Önder Focan & Şallıel Bros. ‘Funkbook', Jülide Özçelik, Lara di Lara, Çağrı Sertel, Elif Çağlar 4tet, Ediz Hafızoğlu, “Nazdrave” feat.Ülkü Aybala Sunat , MadenÖktemErsönmez, Selen Gülün Trio, Nilüfer Verdi' Latin Brazil Ensemble', Şenova Ülker Quartet feat. Meltem Ege, Suzin Akalan, Lycian Herbs feat. Korhan Futacı, Ediz Hafızoğlu, Çağlayan Yıldız, Holler my Dear, Songs From a Breeze ve Sebastian Studnitzky festivalde sahne alan isimlere; Ceylan Ertem, Melike Şahin ve Elif Dikeçli de konuk sanatçı olarak eşlik etti.
Binlerce insanın festival, dans, müzik kısaca eğlence için geldiği bu ada, kimsenin bitmesini istemeyeceği bir 3 gün yaşadı. Biletleri önceden tükenen festivalin her günü ayrı bir ilgi gördü. Bozcaada Caz Festivali'ne Avrupa ağırlıklı olmak üzere dünyanın farklı ülkelerinden binlerce caz sever de katıldı.Troy Havacılık Festivali, Çanakkale Görsel Tanıtım Derneği çatısı altında 17-20 Ağustos 2017 tarihlerinde, ilki Çanakkale Umurbey Belediyesi ev sahipliğinde yapılacak. 30m x 750m uçak pisti, enduro yarış pisti, festival alanı ve çadır sahası olmak üzere toplamda 150.000m2 arazi ağustos ayında Troy Havacılık Festivali için hazır olacak.
Ortalama 15.000m3 harfiyatın üçte biri sahadan ve kalanı dışarıdan temin ediliyor. Çalışmalara şubat ayı itibari ile başlanmış durumda.  Türkiye'de, içerik olarak ilk olma özelliği taşıyan ve iki kıta üzerinde gerçekleşecek olan Troy Havacılık Festivali, lise öncesi çocuklarımızın, engelli ve uçma imkanı olmayan çocukların havacılıkla tanışmasına vesile olacak.
Bu sayede edindikleri canlı tecrübe ile lise dönemlerinde branş seçimleri için sağlıklı kararlar vereceklerine inanıyoruz. Bu 200 çocuğumuzdan bir tanesi dahi havacılığa yönelse hedefimize ulaşmış olacağımızı düşünüyoruz. Bu çocuklarımızdan birinin uçuş lisansı almasında Çanakkale Görsel Tanıtım Derneği olarak sponsoru olacağız. Katılımcı pilotlar ve hava araçları yurtiçi ve yurtdışından olacak ve iki kıta üzerinde yapılacak olan bu uçuşlarda Cessna, Gyrocopter, Ultralight, Piper, Paramotor ile gönüllü olarak dahil olacak, festivalimize uluslararası bir kimlik kazandırarak çocuklara unutulmaz bir gün yaşatacaklar. Festivalde motor yarışları, air show, konserler ve çocuklara keyifli vakit geçirebileceği etkinlikler yer alacak.
Uçuracağımız çocuklara vereceğimiz resmi Young Eagles sertifikası onların ilk tecrübelerini dünya çapında belgeleyecek. 1992 yılında kurulan Young Eagles programı, 8-17 yaşları arasındaki gençlere ilk kez ücretsiz bir binişe katılabilmeleri için yaklaşık 25 yıldır yürütülen dünya çapında bir faaliyettir. Kendi türünün tek programı, havacılık dünyasını çocuklara tanıtmak ve ilham vermek misyonuyla bugün, Young Eagles programı, EAA'nın gönüllü pilot ve gönüllü ağı yardımıyla iki milyondan fazla çocuğu uçurdu.
Festival öncesi 200 çocuğumuz için 27 mayıs tarihinde Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi işbirliği ile düzenleyeceğimiz seminerde Türkiye’nin önde gelen havacılık duayenleri bir araya gelip havacılığın geçmişten günümüze gelişimini ve Türkiye’deki havacılığın dünyadaki yerini anlatacaklar. Uçacak çocuklarımız 24 haziran tarihinde Koç Havacılık Müzesi ve İstanbul Havacılık Müzesi'ne Çanakkale Belediyesi ulaşım sponsorluğunda ziyarette bulunacaklar.
Türkiye Motosiklet Federasyonu Çanakkale Mahalli Süper Enduro Yarışları'nın ilki, festivalimiz bünyesinde yapılacak. Bu sayede Çanakkale'de uluslararası motor yarışları organizasyonlarının önü açılmış olacak. Ülkemizde her yıl onlarca festival düzenleyen Motosiklet Kullanıcıları ve Sporları Kulübü de Türkiye’nin dört köşesinden festivalimize katılımları ile destek verecek. Ziyaretçilere festivalimizin dört gün sürmesi dolayısı ile festival alanımızda çadır konaklaması imkanı da sağlanacak.Bayramiç ilçesine bağlı Muratlar köyünde düzenlenen hayır yemeğinde
bir araya gelen bekar kız ve erkekler, "Aşıklar Sokağı" olarak bilinen bölgede
eş adaylarını aradı.

Her yıl 7 Mayıs'ta köy sakinleri tarafından organize edilen, çevre yerleşim birimlerinden birçok kişinin katılımıyla gerçekleştirilen yemekte bir araya gelen bekar kız ve erkekler, "Aşıklar Sokağı'nda gezip eş arama geleneğini sürdürdü. Hayır kapsamında da köye gelen misafirlere dev kazanlarda kuzu etiyle hazırlanmış yöresel "keşkek" ve tatlı ikram edildi.
Köy muhtarı İsa Korkmaz, yaptığı açıklamada, yüzyıllardır süren gelenek sayesinde çok sayıda kişinin bu sokakta birbirleriyle tanıştığı eşleriyle evlendiğini söyledi. Hayır yemeğinin her yıl geleneksel olarak düzenlendiğini bununla birlikte köyün içinden geçen ve Aşıklar Sokağı olarak bilinen bölgede bekar gençlerin eş adaylarını aradıklarını anlatan Korkmaz, "Bu bizim köyümüzün yüzyıllardır süren bir geleneği. Bu gelenek sayesinde bekar gençlerimiz kızlar erkekler bu sokakta eş adaylarını bulup evleniyorlar, yuva kuruyorlar. Geleneğimizi önümüzdeki yıllarda da sürdürmek istiyoruz. Sadece köyümüzden ve çevre ilçelerden değil bize çok uzak illerden de köyümüze bu tarihte gelip eş arayanlar var. Benim küçük kızımda eşini bu sokakta bulup evlendi." dedi.Baharın müjdecisi Hıdırellez coşkusu halk oyunları ve yakılan ateşin üstünden atlanması ile kutlandı.
Çanakkale İl Kültür Turizm Müdürlüğü himayesinde, Çanakkale Belediyesi, Çanakkale Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ve Akşam Sanat Okulu ve Kemalpaşa Mahalle Muhtarlığının katkılarıyla iskele meydanında Hıdırellez etkinliği düzenlendi. Hıdırellez etkinliği Çarşı Caddesi'nde Aynalı Çarşı önünden yürüyüşle başladı. Kordon da devam eden yürüyüş iskelede sona erdi. İskele Meydanı'ndaki etkinliğe Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz, Kemalpaşa Mahalle Muhtarı Şebnem Kumtepe, öğrenciler ve çok sayıda vatanda katıldı. Çanakkale Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ve Akşam Sanat Okulu kursiyerleri yöresel kıyafetleri ile oynadıkları yöresel türküler büyük beğeni topladı. Etkinlikte ayrıca Çanakkale Ticaret Borsası İlkokulu öğrencilerinin Halk oyunu gösterileri izleyenleri büyüledi. Gösterilerin ardından Hıdırellez etkinliği pilav dağıtımı ve yakılan ateşin üzerinden atlanılması ile sona erdi.GESTAŞ'ın geçtiğimiz yıl başlattığı, Çanakkale'de bir ilk olan Boğaz Turu, bu yıl 12 ay boyunca sürecek.
Çanakkale İskelesi'ne gelen görkemli Boğaz Turu teknesi, önümüzdeki günlerde seferlerine başlayacak. GESTAŞ'ın büyük takdir gören hizmeti, kış aylarında da devam edecek. Çanakkale, 4 mevsim Boğaz Turu ayrıcalığını yaşayacak.
Çanakkale'de Boğaz Turu 12 ay boyunca sürecek. Ramazan ayı öncesinde Çanakkale Savaşları tarihi anlatımlı Şehitlik Boğaz Turu ve mehtap turu şeklinde hizmet verecek Boğaz Turu teknesinde Ramazan ayı boyunca da iftar turları düzenlenecek. Geçen yıl özellikle Ramazan ayında Çanakkale halkından ve şehri ziyarete gelen yerli turistler tarafından büyük ilgi gören, Çanakkale turizmi için önemli bir değer olan Boğaz Turu, yeni dönemde kış arası vermeden kesintisiz olarak turlarına devam edecek.
Çanakkale İskelesi'nden başlayacak Deniz üzerinden Şehitlik Boğaz Turu, Morto Koyu açıklarından geri dönerek tekrar Çanakkale İskelesi'nde sonlanacak. Mehtap turlarında Boğaz'ın eşsiz güzelliğinde, tüm ihtişamıyla yükselen Şehitler Abidesi'nin gölgesinde güneşin batışını izlemenin keyfini çıkaracak yolcular, iftar turlarında ise, Ramazan ayının maneviyatını, Şehitler Abidesi ve şehitliklerin huzurunda yaşayacak.
Türkiye'de sadece 6 adet olan, 49 metre uzunluğunda, 900 yolcu kapasiteli, modern donanıma sahip görkemli tur teknesi, sundukları ayrıcalıkların yanı sıra, çok uygun bir fiyat politikasıyla da dikkat çekecek.Çanakkale Girişimci İş Kadınları Derneği Yönetimi, kadın iş gücünü ortaya çıkarmayı hedefledikleri “Dur Yolcu” projesi hakkında bilgi vermek amacıyla Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ile bir araya geldi.
Çanakkale’de 2009 yılında kurulan Çanakkale Girişimci İş Kadınları Derneği yönetimi, hazırladıkları ‘Dur Yolcu’ projesini Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ile paylaştı. Girişimci İş Kadınları adına Başkan Gökhan’a ‘Dur Yolcu’ projesini anlatan Çanakkale Girişimci İş Kadınları Derneği Başkanı Günay Bakır Dereli, proje ile Çanakkale merkez ve ilçeler de dahil olmak üzere Çanakkaleli kadın üreticilerin ürünlerinin sergilendiği, yöresel ürünlerin satışını kapsayan bir satış mağazası açmayı hedeflediklerini söyledi. Dereli, iskele meydanına kurulacak olan satış mağazası ile birlikte projenin bilinirliğinin artacağını da aktardı. İskele Meydanı konusundaki inisiyatifin yalnızca Belediyede olmadığını kaydeden Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Çanakkale Valiliğinin de konuya ilişkin bilgilendirilmesi gerektiğini hatırlattı.ÇOMÜ Halkla İlişkiler Topluluğu, Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkı verilişinin yıldönümünü Lapseki mezarlığında Çanakkale’nin tek kadın milletvekili Zekiye Gülşen’in mezarı başında andı.
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin aktif öğrenci gurubu olan Halkla İlişkiler Topluluğu, Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkı verilişinin 82. yıldönümünde anlamlı bir çalışmaya imza attı. Topluluk üyeleri, akademik danışmanları Gökhan Bayram ile birlikte Lapseki mezarlığına giderek Çanakkale’nin ilk ve tek kadın milletvekili Zekiye Gülşen’i mezarı başında andı. Mezarı temizleyen, toprağını düzenleyen, çiçeklerle süsleyen Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi öğrencileri Çanakkale’nin tek kadın milletvekili için dua okudu.
Burada konuşan Gökhan Bayram, Gülşen’in, Çanakkale’nin tek kadın milletvekili olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi “Kadınlarımıza bu hakkı veren Atatürk’ü saygıyla anıyoruz. Tek kadın milletvekilimiz Gülşen’i rahmetle anıyoruz. Geçen 82 yıl içinde Çanakkale’de sadece 1 kadın milletvekilinin çıkması üzüntü vericidir. Çanakkale’nin son 50 yıl boyunca nüfusunun yarısından fazlası kadındır. Oysa kadınlar yönetimde yoktur. Çanakkale’de bir kadın belediye başkanı yoktur. Kadın muhtar sayısı % 10’u geçmez. Bununla birlikte kadın parti başkanı, kadın muhtarlar, kadın dernekleri vardır. Bu umut vericidir. Daha fazla olmalıdır. Buna dikkat çekmek istedik. Bu ay içinde “Haydi Kadınlar Yönetime” isimli bir program düzenleyeceğiz. Umarım yönetime kadın eli daha fazla dokunur.” Dedi.
Mezar başında konuşan Topluluk Başkanı Batıhan Alay ise kadınların yönetimdeki yerine dikkat çekti. Başkan Alay konuşmasında “Kadınların yönetimi aileden başlar. Ulu Önder Atatürk bu anlamda kadınlara seçilme hakkı vererek bunu toplumsal boyuta taşımıştır. Eski Türklerden bu yana kadınlar önemli bir yere sahip olmuştur. Medeni olarak gördüğümüz Avrupa’dan bile daha önceki bir tarihte kadınlarımız bu hakka sahip olmuştur. 82 yıl sonra bugün yine aynı tarihte bir milletvekilimizin mezarını ziyaret etmekten ve kendisini unutmamış olmaktan onur duyuyoruz. ” dedi. Topluluk üyelerinden Aydan Taştan ise ziyarette ilk milletvekilinin özgeçmişini okuyarak hayat hikayesi hakkında bilgiler verdi. Ziyaret öğrencilerin dua etmesi ve lokum dağıtması ile son buldu.Çanakkale'nin türkülerine konu olan 127 yıllık tarihi Aynalı Çarşı, yöresel ürünlerin yanı sıra, giyim, yiyecek, içecek, ev tekstili ile hediyelik eşyalardan oluşan ürün yelpazesiyle her gün binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlıyor.
Çanakkale Savaşları sırasında adı Çanakkale Türküsü'yle ölümsüzleşen ünlü Aynalı Çarşı, yerli ve yabancı turistler için en cazip alışveriş merkezlerinden biri haline geldi. Tarihi çarşı her geçen gün yenilenen çehresi, iğneden ipliğe binbir çeşit ürün yelpazesiyle kentin ekonomisine ve turizmine önemli katkı sağlıyor. 127 yıllık bir geçmişi bulunan kent merkezindeki tarihi çarşıda havlu, eşarp, giyim malzemeleri, ayakkabı, şapka, kitap, karpostal, çanak, çömlek, testi, bardak, çaydanlık, ayna, magnet, çakmak, anahtarlık, maket bebek, oyuncak, tesbih, bileklik, takı, saat, sabun, peynir helvası, zeytinyağ, baharat çeşitleri, Truva atı, Şehitler Abidesi ve Seyit Onbaşı maketleri gibi hediyelik eşyalar turistlerin beğenisine sunuluyor.
ADI AT GÖZLÜKLERİNDEN GELİYOR
Evliya Çelebi'nin Seyahatnamesi'nde de geçen Aynalı Çarşı, 2'nci Abdülhamid'in 1889 yılındaki padişahlığı sırasında, Çanakkale'nin önde gelen Yahudi ailelerinden birinin üyesi İlya Halyo tarafından yeniden inşa ettirildi. Çarşı, 1915'te Gelibolu çıkarması sırasında tahrip oldu. Çarşı içinde eskiden atlar için koşum ve süs eşyası yapan dükkanlar yer alıyordu. Çarşı, 'ayna' denilen at gözlüklerinin satılması nedeniyle 'Aynalı Çarşı' adıyla anılıyor. Aynalı Çarşı'dan söz edilen Çanakkale Türküsü'nü ise ilk kez Çanakkale Savaşları'na katılan Kastamonulu bir askerin söylediği biliniyor.Kale Grubu, Çanakkale Savaşı'nda kaybedilen kahramanların anılarını yaşatmak amacıyla hayata geçirdiği Türkiye'nin ilk dijital savaş müzesi, 'Çanakkale'nin Evlatları İnteraktif Deneyim Sergisi' ile Kristal Elma Ödülleri kapsamında 'En Yaratıcı Sosyal Sorumluluk Kampanyası' ödülüne layık görüldü.
Bu yıl 5-6 Ekim tarihlerinde 28'incisi düzenlenen Kristal Elma Yaratıcılık Festivali çerçevesinde 'Dijital' kategoride 2016 yılının 'En Yaratıcı Sosyal Sorumluluk Kampanyası Ödülü', tasarım ve prodüksiyon aşamaları Modiki tarafından gerçekleşen 'Çanakkale'nin Evlatları İnteraktif Deneyim Sergisi' ile Kale Grubu'na verildi.
Çanakkale'de kaybedilen kahramanları, savaşın 100. yılında saygıyla anmak ve anılarını yaşatmak adına geçtiğimiz yıl 'Çanakkale'nin Evlatları/Sons of Gallipoli' interaktif belgeselini hazırlayan Kale Grubu, kalıcı olma ve uzun süreli ziyaretçi ile buluşması amacıyla İskele Meydanı'nda sergi açtı. 18 Mart'ta “Dokun, gör, dinle, hisset" sloganıyla Kale Grubu tarafından kapılarını açan Çanakkale'nin Evlatları İnteraktif Deneyim Sergisi kullanılan en son teknolojiler ve yeni müzecilik teknikleri ile kurduğu iletişim dili sayesinde, gelen ziyaretçilere aktif bir sergi deneyimi yaşatıyor.Çanakkale Valiliği ile Çanakkale Tarih ve Kültür Vakfı (ÇATKAV) tarafından
Piri Reis Müzesi önüne dikilen 3 metre yüksekliğindeki Piri Reis heykeli,
düzenlenen törenle açıldı.

Çanakkale Valiliği ile ÇATKAV tarafından Piri Reis'in isminin verildiği Piri Reis Müzesi önüne konulan 3 metre yüksekliğinde Piri Reis heykeli, 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 94'üncü yıl dönümü kutlamaları kapsamında törenle açıldı.
Müze önünde düzenlenen törene Çanakkale Valisi Hamza Erkal, Çanakkale Cumhuriyet Başsavcısı Hikmet Turan, Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mithat Kemal Algül, Çanakkale İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Necmi İnce, Çanakkale Belediye Başkanı CHP'li Ülgür Gökhan, Çanakkale Baro Başkanı Bülent Şarlan, ÇATKAV Başkanı Kadir Kenar ve çok sayıda vatandaş katıldı.Törende konuşan Çanakkale Valisi Hamza Erkal, bu eserin Çanakkale'ye değer katacağını dile getirdi.Çanakkale Boğazı’nın mavi kalması için proje başlatan TURMEPA,ilk eğitimini TÜBİTAK Marmara Araştırma Gemisi’nde veriyor!
TURMEPA’nın MITSUI & CO., Ltd. Çevre Fonu hibesi ve İÇDAŞ A.Ş. desteğiyle hayata geçirdiği “Çanakkale Deniz Aşıkları – Çanakkale İçin Mavi Adım” Projesi kapsamında ilk eğitim, 10 Ağustos’ta Çanakkale Limanı’na demirleyen olan TÜBİTAK Marmara Araştırma Gemisi’nde veriliyor.
Deniz Temiz Derneği/TURMEPA’nın Ocak 2016’da başlattığı, Çanakkale’de Türk Boğazlar Sistemi’nin önemini anlatan ve Çanakkale Boğazı içerisindeki biyolojik çeşitliliğin korunması için yetişkinler ve üniversite öğrencileriyle bilinçlendirme çalışmalarını kapsayan “Çanakkale Deniz Âşıkları – Çanakkale için Mavi Adım” projesinin ilk eğitimi Çanakkale’de TÜBİTAK Marmara Araştırma Gemisi’nde düzenleniyor. 10 Ağustos’ta gerçekleşen iki eğitime 40 öğrenci katılıyor. Çocuklar hem bir araştırma gemisini keşfetmenin heyecanını yaşıyor hem de Çanakkale Boğazı’nın önemi konusunda bilinçleniyor.
Çanakkale Boğazı’nın özellikle insan kaynaklı tehditlerle karşı karşıya olduğuna dikkat çekmek ve bu konuda toplumda farkındalığı artırmak için geliştirilen proje; Merkez, Lapseki, Eceabat, Gelibolu, Gökçeada ve Bozcaada ilçelerinde 27 ay boyunca devam edecek.
TÜBİTAK MARMARA Araştırma Gemisi, Çanakkaleli çocuklara tanıtım amacıyla açılıyor. TURMEPA eğitimlerinin de dâhil olduğu 1 günlük etkinlik süresince çocuklara araştırma gemisi ve TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi tanıtılacak ve yapılmakta olan deniz araştırmaları anlatılacak. Bu kapsamda gemi tanıtımı için hazırlanan film de katılımcılara izletilecek.
Çanakkale Boğazı ekosistemine dair geniş kapsamlı eğitim programı
Çanakkale’nin Merkez, Lapseki, Eceabat, Gelibolu, Gökçeada ve Bozcaada ilçelerinde gerçekleştirilecek projenin temel amacı, Türkiye’nin ve dünyanın en önemli geçiş yollarından biri olan Çanakkale Boğazı’nın karadan ve özellikle insan kaynaklı tehditlerle karşı karşıya olduğuna dikkat çekmek ve bu konuda toplumda farkındalığı artırmak. Özellikle Boğaz’a doğrudan etkisi olan kişilere birebir uygulanması amaçlanan projenin hedef kitlesini üniversite öğrencileri, balıkçı kooperatifleri, yerel yönetimler, özel sektörden üst düzey isimler, turizm sektörü çalışanları oluşturuyor. Bu çerçevede, projenin Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi ile Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi akademisyenlerinden oluşan Eğitim Danışma Kurulu, eğitim konseptlerinin mümkün olduğunca gerçek hayatı yansıtan bir formatta geliştirilmesine yönelik bir eğitim seti hazırladı.
Yerinde eğitimler, toplu eğitimler ve kongreler şeklinde aşamalandırılan proje ile öğrenilenlerin içselleştirilmesini sağlamak hedefleniyor. Yetişkinlere uygulanacak eğitimlerin etkisinin belirlenmesi amacıyla, tüm katılımcılara ölçme ve değerlendirme testleri uygulanacak ve proje sonunda TURMEPA tarafından yayınlanacak.
Eğitim setleri; Çanakkale deniz ekosisteminin günümüzdeki durumu ile ilgili insanları aydınlatmak, yasak, yanlış ve aşırı avlanmanın insan yaşamına yapacağı olumsuz etkilere dikkat çekmek, atıkların doğru ve etkili bir şekilde ayrıştırılma yollarını öğretmek, temiz ve hijyenik bir deniz ve kıyı şeridinin turizm sektörüne getireceği olumlu etkileri göstermek gibi konuları kapsıyor. Bölgedeki eğitim döngüsü, öncelikli olarak Çanakkale’deki ilçelere projeyi tanıtmak, görseller sergileyerek ilgi toplamak ve bilinirlik oluşturmakla başlayacak. Eğitimler ise iş yerlerine ve hedef kitle mekânlarına gidilerek verilecek.
Proje kapsamında bir blog sayfası oluşturulacak, yerel medya ve yönetimler ile işbirliği yapılarak projenin ve DenizTemiz marka bilinirliğinin oluşturulması sağlanacak. Proje, etkinlik ve kampanyalar ile de desteklenecek.Truva Antik Kentinin Unesco dünya mirasına girişinin 20.yılına hazırlık ve farkındalık oluşturmak için Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından, '2018'e doğru demir atlarla Truva'ya' sloganıyla, Truva Antik Kentine bisiklet turu düzenlendi.
Çanakkale Savaşlarının 101.yılı münasebeti ile 101 bisikletli ile düzenlenen bisiklet turu programı, Çanakkale kordon Morabin Park Truva atı yanından start aldı. Bisikletliler, Polis, Jandarma, Ambulans eskort eşliğinde Truva'ya ulaştı. Truva Antik Kenti ziyaretinin ardından, gezi turu yine başladığı noktada sona erdi. Katılımcılara Kültür ve Turizm İl müdürlüğünce katılım sertifikaları verildi. Sponsor firmalar tarafından hediye edilen 3 adet bisiklet, kura sonucu isimleri açıklanan katılımcılara İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz tarafından verildi.
Dokuz, "2018 e hazırlık için yapmış olduğumuz bisiklet turumuz bundan sonrada geleneksel hale gelecektir. Dünyamızın egzoz ve gürültü kirliliği ile yeterince kirlendiği bu zamanda bisiklet sporunu teşvik ederek sağlıklı yaşamayı da bugün amaç edindik" dedi.Çanakkale’nin yetiştirdiği ünlü Türk Sanat Müziği Bestekarı Teoman Alpay, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin (ÇOMÜ) düzenlediği organizasyonla anıldı.
Süleyman Demirel Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen anma gecesinde ÇOMÜ Öğretim Görevlisi Hasan Çakıcı tarafından ÇOMÜ TV Stüdyolarında hazırlanan “Anılardaki Teoman Alpay” isimli belgesel gösterildi.
Çanakkale halkının da ilgi gösterdiği programa ÇOMÜ Genel Sekreteri Sami Yılmaz ve ÇOMÜ Devlet Konservatuvarı Müdürü Yrd. Doç. Dr. Yılmaz Küçüköncü katıldı. Belgesel gösteriminin ardından Öğr. Gör. Hasan Çakıcı ve Çanakkale Belediyesi Teoman Alpay Korosu Şefi Muammer Tan’a, Sami Yılmaz tarafından plaket takdim edildi. Anma gecesinin ikinci bölümünde ünlü bestekarın unutulmaz eserleri, Çanakkale Belediyesi Teoman Alpay Korosu tarafından Şef Muammer Tan yönetiminde seslendirildi.Çanakkale Seramik Müzesi “Çanakkale’Nin Sırları” Adlı Sergiye Ev Sahipliği Yapıyor... Çanakkale Belediyesi Seramik Müzesi’nde 02 Ekim 2015 Cuma günü “Çanakkale’nin Sırları” adlı seramik sergisinin açılışı gerçekleşti.
Çanakkale Seramiklerini yaşatmak adına pek çok çalışma yapan, Anadolu seramikleri üzerine çalışmalarını, Eşi Nursan Güven ile birlikte İznik’te devam ettiren Adil Can Güven’in birbirinden değerli eserlerinden oluşan sergi, kapılarını açtı. “Yaşatmak İçin Yaşamak Gerek” ilkesi ile yola çıkılan sergide 100 parçadan oluşan eserler sanatseverlerin beğenisine sunuluyor. Kent halkının yoğun ilgi gösterdiği, Belediye Başkan Vekili Bilge Şimşek’in de katıldığı açılışta Adil Can Güven şu cümleler ile serginin hikâyesini anlattı. “Biz aslen İznik’te yaşıyoruz, atölyemiz orada. Ama herkes gibi biz de Çanakkaleliyiz çünkü dedelerimizi burada savaşta kaybetmişiz. Onlar burada yatarken bizler de buralı sayılıyoruz. Bu duygularla vefa borcumuzu ödemek için ‘Çanakkale Seramikleri sergisini gerçekleştirdik.”


“Küçük arkeologlar” antik kentlerde kazı yaptı
Tarihi eser ve tarihi mirasa karşı farkındalık oluşturmak amacıyla sosyal sorumluluk projesi olarak uygulanan “küçük arkeologlar” etkinliğinin ikincisi bu yıl yapıldı. Yaşları 7 ile 17 arasında değişen öğrenciler Çanakkale’deki Parion Antik Kenti ile Apollon Smintheus Tapınağı tarihi alanında kazılara katıldılar.

Küçük arkeologlar hem tarihi mekanlar hakkında bilgi sahibi olurlarken, kendileri için hazırlanan ‘simülasyon kazı alanında’ tarihi eser aradılar. Etkinlik sonrası öğrencilere “Küçük Arkeolog Katılım Belgesi” verildi.
Çanakkale’de çelik, enerji, tersanecilik ve ulaştırma alanlarında faaliyet gösteren İÇDAŞ A.Ş. Truva Antik Kenti, Parion Antik Kenti ile Apollon Smintheus Tapınağı kazılarının ana sponsorluğunu sürdürüyor. İÇDAŞ, kazılarla tarihi değerlerin ortaya çıkmasına destek olmakla kalmayıp, genç nesillerin bu eserlere karşı bilinçlenmeleri için de çaba gösteriyor.
Oluşturulan “küçük arkeologlar projesi” ile tarihi kazı alanlarında çocuk ve gençlerin tarihi miras ve tarihi değerlere karşı bilinçlenmelerine katkıda bulunuluyor. İlki geçtiğimiz sene 2 gün yapılan projeye 100 çocuk katılmıştı. Bu yılki katılım ve uygulamalarla bu sayı 200’e çıktı.
Etkinliğin ilk gününde Parion Antik Kenti’nde kazı başkanlığı yapan 19 Mayıs Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Doç. Dr. Vedat Keleş tarafından öğrencilere bilgi verilerek simülasyon alanında kazı uygulaması yapıldı. Dünyanın sayılı, Türkiye’nin ise en büyük tarihi kazısının yapıldığı milattan önce 8’inci yüzyıla ait Parion Antik Kenti’ndeki tiyatroda küçük arkeologlar için kazı alanı oluşturuldu. Küçük arkeologlar, toprağın altına önceden yerleştirilen bazı objeleri gün yüzüne çıkarmak için çabaladılar.
Ellerinde küçük çapa, mala ve fırçalarla tıpkı uzman arkeologlar gibi kazı yapmaya çabalayan küçük arkeologlar, tarihi eserlerin hangi zorluklarda ve sabırla çıkarılması gerektiğini öğrendiler. Toprak altından çıkardıkları seramik parçaları, bakır eşyaları hassas bir şekilde taşıyacakları sandıklarda topladılar. Ardından da yıkayarak bu parçaların üzerinde yer alan yazı, sembol, işaretleri incelediler.
Parion Antik Kenti kazı başkanı Doç. Dr. Vedat Keleş, uygulanan proje ile çocukların ve gençlerin tarih bilincinin gelişeceğini belirterek “Tarihi eserleri korumak çok önemli. Bu nedenle bu uygulamayı yaparak çocukların ileriki yaşlarda daha hassas olmalarını hedefliyoruz. Türkiye toprakları arkeolojik değerlerle dolu. Etkinliğe katılanlara arkeoloji bilimini de anlamalarını ve bu arkeolojik eserlerin hangi süreçlerle ortaya çıkarıldığını görmelerini sağlıyoruz” dedi.
Uygulamanın ikinci günü ise küçük arkeologlar Çanakkale’nin Ayvacık ilçesi Gülpınar köyündeki Hellenistik döneme ait (M.Ö. 330-30) Kuzey Batı Anadolu’nun en önemli kutsal alanlarından olan Apollon Smintheion Tapınağı alanında kazı yaptılar. Kazı başkanı Prof. Dr. Coşkun Özgünel tarafından bilgilendirilen küçük arkeologlar, burada da kazı yaptılar. Özgünel kazılara katılan öğrencilere Küçük Arkeolog Katılım Belgesi verirken “Tarihi eserlerin, tarihi değerlerin korunması sizlerle mümkün. Gençlerin bu değerlere karşı amatör olarak uzmanlaşmasını istiyoruz. Uygulanan sosyal sorumluluk projesi nedeniyle İÇDAŞ’ı da gönülden alkışlıyoruz” dedi.


http://www.burasicanakkale.com ©  2000  - Bütün hakları Saklıdır.