BURASI ÇANAKKALE İNTERNET MEDYA & Tv

 

 

 

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi'nin 103. Yıl Dönümü
ŞEHİTLER ABİDESİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım, 18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 103. yılı dolayısıyla Şehitler Abidesi'nde düzenlenen törene katıldı. Çanakkale'den ayrı helikopterlerle Gelibolu Yarımadası'ndaki Şehitler Abidesi'ne gelen Erdoğan ve Yıldırım, tören kıtasını selamladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Yıldırım, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, ayrı ayrı anıta çelenk sundu. Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş ve 18. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Mustafa Yaşar Arslanhan törende birer konuşma yaptı. Kur'an-ı Kerim tilavetinin ardından Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Çanakkale cephesinde şehit düşmüş askerler için dua etti.

Duanın ardından "Şehitlik Defteri"ni imzalayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Yıldırım ve Genelkurmay Başkanı Akar, daha sonra beraberindekilerle şehitliklere karanfil bıraktı. Tören çerçevesinde yapılması planlanan deniz unsurlarının geçit töreni hava muhalefeti nedeniyle iptal edildi. Bu arada, tören öncesinde alanda bulunan dev Türk bayrağı aşırı rüzgar nedeniyle zarar görünce değiştirilmesine karar verildi.

Alan görevlilerinin yoğun uğraşları sonucu üst üste 2 yeni bayrak da göndere çekilmesi sırasında zarar gördü. 4'üncü bayrağın başarıyla göndere çekilmesinin ardından vatandaşlar görevlilere alkışlarla destek oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım, törenin ardından beraberindekilerle alandan ayrıldı.

Törene ayrıca Başbakan Yıldırım'ın eşi Semiha Yıldırım, Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker, Galatasaray Kulübü Başkanı Mustafa Cengiz, askeri erkan ve yabancı konuklar katıldı.

 


 


18 MART STADYUMU’NDA KUTLAMALAR
Çanakkale’nin Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenk konulmasıyla başlatılan 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 103'üncü yıl dönümü törenlerine, adını büyük zaferden alan 18 Mart Stadyumu'nda devam edildi.

Çanakkale Deniz Zaferi kutlamalarının yapıldığı kentte, polis ve jandarma tarafından güvenlik önlemleri alındı. Kente birçok ilden takviye polis ekipleri geldi. Kutlamaların yapıldığı 18 Mart Stadyumu çevresindeki güzergahlar, araç trafiğine kapatıldı. Görevli basın mensupları da tören alanlarına girdiği sırada, aramalardan geçirildikten sonra içeri alındı.

Zaferin 103'üncü yıl dönümü coşkusunun yaşandığı 18 Mart Stadyumu’nda, Türk Silahlı Kuvvetleri Mehteran Birliği’nin yerini alması sırasında, 13 bin kişi kapasiteli tribünleri dolduranlar, alkışlarla sevgi gösterisinde bulundu. Mehter Birliği, daha sonra futbol sahasının ortasına kurulan platformun yanında konser verdi. Törende, askeri birliklerinin yanı sıra gaziler ve öğrenciler de alanda yerlerini aldı. Törenin yapıldığı çimlerde, öğrenciler, dev Türk bayrağı ile Atatürk posteri açtı.

Törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mithat Kemal Algül, Çanakkale Belediye Başkan Vekili Adnan Güler, milletvekilleri, askerler, öğrenciler ve çok sayıda kişi katıldı.

Kutlamaları Yeni Zelanda Maslahat Güzarı Richard Mann, Yeni Zelanda Askeri Ateşesi Tuğgeneral Chris Parsons, Avustralya Savunma Bakanlığı üst düzey askeri temsilcisi ve Deniz Kuvvetleri Komutan Yardımcısı Tümamiral Michael Noonan, Avustralya Savunma Ateşesi Albay Andrew Fidge, İngiltere adına Türkiye Büyükelçisi Dominick Chilcott, Avustralya Hükümeti adına Çanakkale Konsolosu Dylan Walsh da izledi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, şeref tribünündeki yerini aldığı sırada, tribünleri dolduranlar, ‘Recep Tayyip Erdoğan’ sloganı attı.

TUĞAMİRAL ALGÜL: ÇANAKKALE SAVAŞI, KURTULUŞ SAVAŞI’NIN TEMELLERİNİ ATMIŞTIR
Törende ilk konuşmayı yapan Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mithat Kemal Algül, Çanakkale’nin, Türk askerinin 'Çanakkale Geçilmez' diyerek, sarsılmadan ölüme, toprakla ve denizle bir olmaya koştuğu yer olduğunu söyledi. Çanakkale Savaşı’nın, Türk tarihinin şan ve şeref dolu sayfalarında önemli yer tuttuğunu vurgulayan Tuğamiral Algül, “'Arkası vatan' diyerek, savaşan ataları gibi ölüme koşan Türk milletinin kahraman evlatlarının elde ettiği Çanakkale Deniz Zaferi’nin 103’üncü yıl dönümünü gurur ve heyecanla kutluyoruz. Çanakkale Savaşı, vatanını işgal etmeye, hakimiyetini elinden almaya çalışanlara karşı Türk milletinin idaresini en güzel şekilde göstermiş, Anafartalar Kahramanı Yarbay Mustafa Kemal'in Çanakkale'den doğuşuna tanıklık etmiş ve Kurtuluş Savaşı ruhunun temellerini atmıştır. Bu savaş, azmin kahramanlığının, inancın ve dehanın Türk milletinin bileğinde, yüreğinde ve zekasında destanlaştığı bir zaferdir. Bugün, yurt içinde ve yurt dışında mücadeleye devam eden Türk Silahlı Kuvvetleri ve güvenlik güçleri mensuplarına muvaffakiyetler diliyorum” diye konuştu.

VALİ TAVLI: ÇANAKKALE ZAFERİ, DÜNYA SAVAŞ TARİHİNE GEÇEN KUTLU DESTANDIR
Daha sonra kürsüye gelen Çanakkale Valisi Orhan Tavlı ise şunları söyledi:
“Çanakkale, en acı ve imkansızlıklarla dolu yıllarda, kurtuluş ümidimizin meşalesi olan ve yolumuzu aydınlatan Çanakkale Zaferi’nin, maddi gücün karşısında manevi güçle verilen mücadelenin dünya savaş tarihine geçen kutlu bir destanıdır. Çanakkale, Türk ve dünya tarihi bakımından çok önemli bir destandır. Çanakkale destanı, yıllar sonra karşıma geçmişi getiren, tek başına bugünkü tarih, vatan sevgisi, milli şuur ve milli beraberlik için gerekli ilgiyi ve hassasiyeti kazanacak kadar büyüktür. Çanakkale Zaferi, dünya tarihinin kaderini değiştiren, emperyalistlere ilk tokadın atıldığı en önemli savaştır. Çanakkale Destanı, vatanı, bayrağı, milleti, dini ve devleti için canını Allah yolunda feda eden şehitlerin destanıdır. Bu zaferde Anadolu'nun dört bir yanından koşan Mehmetler aynı isimde, aynı duada buluşmak için gelmiş ve aynı yerde, aynı şerefte, aynı mekanda, aynı ruhta buluşarak, canlarını vererek, şehitlik mertebesine ulaşarak, Çanakkale'nin geçilmez olduğunu tarihe kazımışlardır. Bu topraklar Çanakkale Savaşı’nda verdiği mücadele ile asla esaret kabul etmeyeceğini yedi düvele nasıl gösterdiyse 15 Temmuz gecesi de aynı milli ruhla namlulara göğsünü dayayarak, tankların önüne yatarak, bir kez daha tüm dünyaya göstermiştir. Hain darbe girişimine direnen ruh; 'Çanakkale ruhu'dur, 'Kurtuluş Savaşı ruhu'dur. Bu ruh, milli ve yıkılmaz bir ruhtur.''

BAŞBAKAN YILDIRIM: TÜRKİYE CUMHURİYETİ, İLELEBET PAYİDAR OLACAK
Başbakan Binali Yıldırım, 18 Mart Stadyumu'nda yaptığı konuşmada, Çanakkale Savaşları'nın hem Türk hem dünya tarihi bakımından büyük öneme sahip olduğunu söyledi. Çanakkale Destanı'nın 'yeniden diriliş'in göstergesi olduğunu vurgulayan Başbakan Yıldırım, "Varını, yoğunu, gencecik evlatlarını istiklal uğruna feda eden bu yüce millet, milli mücadele zaferiyle yeniden ayağa kalkmış; güçlü devlet olarak bugünlere ulaşmıştır. Türkiye Cumhuriyeti; Allah'ın izni, milletimizin birliğiyle ilelebet payidar olacaktır. Tarihteki bütün savaşların kendine has siyasi ve askeri özellikleri vardır. Çanakkale Savaşı'nı ayıran en önemli özellik, Mehmetçik'in aynı zamanda insani değerleri ayakta tutmak için verdiği gayrettir. Karşılıklı siperlerin uzaklığının 10 metreye kadar indiği cephe düşünelim. Her metrekareye 6 bin mermi düşmüş. Toplamda 500 binden fazla insan hayatını kaybetmiş. Bütün zorluklara rağmen savaşanlar arasında ilişki kaybolmamış. Askerimiz, karşısındakini düşman olarak değil; kendisi gibi ümitleri, hayalleri, özlemleri olan insan olarak görmüştür" diye konuştu.

'KİMSE, BU İŞİ YARIM BIRAKACAĞIMIZI DÜŞÜNMESİN'
Başbakan Yıldırım, Türk Silahlı Kuvvetleri'nce (TSK) Afrin'deki terör örgütlerine yönelik sürdürülen 'Zeytin Dalı Harekatı'na ilişkin de açıklamalarda bulundu. TSK'nın, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) mensuplarıyla başarılı bir harekat yürüttüğünü belirten Yıldırım, şöyle konuştu:
"Türkiye de uluslararası hukuktan doğan haklarını kullanarak, teröre karşı Afrin'de 'Fırat Kalkanı' bölgesinde, ÖSO mensuplarıyla başarılı bir harekat yürütüyor. Güvenlik güçlerimiz, terör karşısında gösterdiği cesaret ve dirayet her türlü takdirin üzerindedir. PKK, PYD, DEAŞ terör örgütlerinin hem ülkemize hem de Suriyeli kardeşlerimize yönelik baskı ve zulümleri kısa süre içinde bitecektir, inşallah. Kimse, bu işi yarım bırakacağımızı düşünmesin. Ülkemiz, Sayın Cumhurbaşkanı'mızın güçlü liderliğinde, 2023 hedeflerine doğru emin adımlarla ilerliyor. Kalkınma yolunda çok önemli mesafeler katettik. Bugün gelişen dünyanın saygın ülkeleri arasında yerimizi aldık. Büyüyen ekonomimiz, güçlü demokrasimiz, etkin dış politikamız dünyanın yükselen değerleri arasında yerini alıyor. Türkiye, dev projeleri ve sosyal alanlarda yaptığı reformlarla bölgenin parlayan yıldızı olmaya devam ediyor. İnşallah, Cumhuriyet'imizin 100'üncü kuruluş yıl dönümünü kutlarken, ülkemizin yeni başarılarına hep birlikte şahit olacağız."

BAŞKAN GÖKHAN, KONUŞMASINI SOSYAL MEDYADAN YAPTI
Her yıl düzenlenen törenlerde, vali ile boğaz ve garnizon komutanıyla birlikte katılımcıları selamlayan, ardından protokol konuşması yapan Çanakkale Belediye Başkanı CHP'li Ülgür Gökhan, kendisine protokol konuşması hakkı tanınmadığı için idari izin alarak, törenlere katılmadı. Başkan Gökhan’ın yerine Belediye Başkan Vekili Adnan Güler, törende yer aldı. Gökhan'ın konuşması, kendisine ve Çanakkale Belediyesi'ne ait sosyal medya hesapları ile 'www.canakkale.bel.tr' üzerinden saat 10.30’dan itibaren yayınlanmaya başlandı.

Başkan Gökhan, ayrıca sosyal medya hesabından '18 Mart Ruhu Susmaz' mesajını paylaştı. Ülgür Gökhan, ekim ayındaki belediye meclis toplantısında, AK Parti Grup Başkanı Tülay Ömercioğlu’nun konuşmasına sert sözlerle müdahale etmiş ve olay, basına yansıyınca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tepkisiyle karşılaşmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sen bunları yaptın. Bak 18 Mart geldi. Şimdiden talimatı verdim. Bu belediye başkanını 18 Mart'ta törenlerde konuşturmayacaksınız. Oradaki düzenlemenin faili hükümettir, validir. Onun orada konuşma hakkı bir lütuftur. Seçilmişe saygısızlık yaptı. Bunun hesabını verecek. Öyle havaalanına gelip, bizi karşılama falan; gelme, karşılama bizi. Önce demokrasi terbiyesini bilmen lazım. Bir hanımefendiye saygısızlık yaparsan, onun sözünü kesersen, onu salondan kovarsan, biz de sizi kovulması gereken yerden kovarız” demişti.

 


 

ÇANAKKALE DENİZ ZAFERİ’NİN 103’ÜNCÜ YILI
Çanakkale Deniz Zaferi'nin 103’üncü yıl dönümü ve 18 Mart Şehitleri Anma Günü nedeniyle düzenlenecek törenler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve çok sayıda bakanın katılımıyla yapılacak.

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferinin 103’üncü yıl dönümü etkinlikleri, saat 09.00'da Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenklerin sunulması ile başlayacak. Ardından Çanakkale Boğazı'ndaki TCG Salihreis fırkateyninden 21 pare top atışı gerçekleştirilecek. Şehitler için saygı duruşunda bulunulacak, İstiklal Marşı okunacak. Rengini şehitlerin kanından Türk bayrağı ise, TBMM tarafından Çanakkale şehrine verilen Altın Madalya ile birlikte göndere çekilecek.

Kutlamalar, saat 10.00'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve bakanların katılımıyla 18 Mart Stadyumu'nda devam edilecek. Buradaki tören, Genelkurmay Başkanlığı Mehteran Bölüğü gösterisi, protokol konuşmaları ve şiirlerin okunmasının ardından, resmi geçit ile sona erecek.
Kutlamaların ikinci ayağı ise Tarihi Gelibolu Yarımadası'ndaki Şehitler Abidesi'nde saat 14.30'da başlayacak. Burada da şehitler için saygı duruşu, saygı atışı gerçekleştirilecek. İstiklal Marşı okunacak. Günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapılacak. Sembolik ve gerçek şehitliklerde eş zamanlı Kuran-ı Kerim okunacak. Şehitler Abidesi'nin boğaza bakan seyir terası kısmında, denizde gemi geçişi ve Türk Yıldızlarının gösteri uçuşu icra edilecek. Tören, şehitlik defterinin imzalanması, şehitlikteki mezarlara karanfil bırakılması ile sona erecek.

500 METRE UZUNLUĞUNDA TÜRK BAYRAĞI AÇILACAK
Kutlamalar, akşam gerçekleştirilecek Fener Alayı ile sona erecek. Saat 19.30'da başlayacak yürüyüşte 500 metre uzunluğun Türk bayrağı açılacak. Çanakkale Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğü koordinasyonundaki fener alayına, tüm kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşları, öğrenci ve vatandaşlar katılacak. Cumhuriyet Meydanı'ndan başlayıp, kordon boyunda sona erecek olan yürüyüşe 250 öğrenci, Çanakkale Savaşları'nda Mehmetçiğin giydiği kıyafetleri giyerek katılacak. Yürüyüş sonunda ise Genelkurmay Başkanlığı Mehteran Bölüğü gösterisi gerçekleştirilecek.

ERDOĞAN, 1915 ÇANAKKALE KÖPRÜSÜ'NÜN ÇALIŞMALARINA START VERECEK
Kutlamalara katılacak olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen yıl 18 Mart günü temelini attığı 1915 Çanakkale Köprüsü'nün, Kule Keson İlk Beton Döküm ve Deniz Dibi Kazık Çakımı törenine katılacak. Gelibolu ilçesi Sütlüce mevkiindeki şantiyede gerçekleşecek temel atma töreni saat 13.00'te başlayacak.

 


 

Çanakkale Valisi Orhan TAVLI’nın, “18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 103. Yıl Dönümü" Mesajı

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 103. Yıldönümünde Şanlı Ecdadımızın Çanakkale Destanını yazarak vatan kıldığı bu topraklarda, şanlı tarihimizin zaferlerinin kutlanması ve şehitlerimizi rahmet ve minnetle anmanın manevi onurunu ve gururunu hep birlikte yaşıyoruz.

Dönemin en güçlü donanmasına sahip İtilaf Kuvvetleri'ne karşı 103 yıl önce tek yürek olan kahraman ecdadımız Çanakkale Ruhuyla istiklalini ve istikbalini korumak isteyen bir milletin karşısında hiçbir gücün duramayacağını bütün dünyaya göstermiştir.

Tarihte eşine az rastlanan kahramanlık destanının canla, kanla, imanla yazıldığı Milli Mücadelemizin temellerinin atıldığı Çanakkale Zaferi, esaret altında yaşayan bütün mazlum milletlere de umut ışığı olmuştur.

Bütün dünyaya “Çanakkale Geçilmez” dedirten Aziz Milletimiz, 15 Temmuz hain darbe girişimine de geçit vermemiş tek yürek olup vatanına, bağımsızlığına, demokrasisine sahip çıkmıştır.

Tıpkı 103.yıl önce verdiği istikbal ve istiklal mücadelesiyle tarihe altın harflerle adını yazdıran Aziz Türk Milleti, bugün de yarın da vatanına, geleceğine ve bağımsızlığına sahip çıkma azim ve kararlılığında olduğunu Zeytin Dalı Harekâtıyla da bütün dünyaya ilan etmiştir. Zeytin Dalı Harekâtında destan yazan kahramanlarımıza şükranlarımızı arz ediyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle; 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferini kutluyor; başta Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Silah Arkadaşları ve topraklarımızı vatan kılan Aziz Şehit ve Gazilerimizin manevi hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum. Ruhları şad olsun.


 

Belediye Başkanı Ülgür GÖKHAN'ın 18 Mart Şehitleri Anma Günü Ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 103. Yıldönümü Mesajı...
Çanakkale’mizin aziz şehitleri, kıymetli hatıranızın önünde başımız her zaman saygıdan eğilir. Sizler, canınız pahasına, sizlerden sonrakilerin özgür ve başı dik yaşamı için, ülkemizin aydınlık geleceği için çok büyük bedeller ödediniz. Oysa gencecik bedenleriniz toprağa düşmek istemez; yârine, annesine, bebeğine kavuşmak isterdi şüphesiz. Ama siz zor olanı seçtiniz, bizlerin geleceği için, kendi yaşamlarınızı görmezden geldiniz. Bizler; her zaman türlü imkansızlıklar içinde bağımsız bir vatan için, canlarını veren siz kahramanlarımızı anıyor, sizler için dualar ediyoruz. Biliniz ki sizler; bizim kahraman yürekli yiğitlerimiz, Cumhuriyetimizin temelisiniz.

Anadolu’nun dört bir yanından akın akın Çanakkale’ye gelen yüreği vatan sevgisiyle dolu yiğitlerimiz, kıymetli hatıranızın önünde başımız utancımızdan eğilir. Savaşın, ölümün ne kadar kötü bir şey olduğunu sizden daha iyi kimse bilemez şüphesiz. Siz ki savaşırken bile dost elinizi uzattınız düşmana, biz yaşayanlar ise birbirimize düştük. Kadınımızı kalkan ellerden, çocuğumuzu istismardan koruyamadık, baskıyla, şiddetle bir arada yaşar olduk.

Kıymetli Yurttaşlarım; Çanakkale tüm kelimelerin kifayetsiz kaldığı bir güne uyanıyor bugün. Barışa ve özgürlüklere kanat geren Şehitler Diyarında büyük bir sükûnet hâkim. Yüreklerimiz bir çarpıyor, birbirimize sımsıkı sarılıyoruz. Her 18 Martta barışın önemini bir kez daha anlıyor, anlatıyoruz.

Bu önemli günde bağımsız, özgür ve laik bir ülkeyi bizlere miras bırakan Ulu Önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK’ ü ve geleceğimizin kurucuları aziz şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi minnetle anıyor, büyük bedeller ödenerek, Cumhuriyete önsöz olmuş Çanakkale’den kıymetli hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum.
18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 103. Yılı Kutlu Olsun!

 


 


CHP’Lİ ERKEK: “ÜLKEMİZİ, ÇANAKKALE RUHUNU ANLAYANLAR KURTARACAKTIR!”
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi’nin 103. yıldönümü nedeniyle açıklama yaptı.

“Dünya tarihine yön veren olayların başında hiç şüphesiz savaşlar ve bu savaşların sonunda kabul edilen barışlar gelmektedir. Yine tarihe yön veren kişilerin bu savaşlarda ortaya çıkmış ve sonrasında barışı sağlayabilmiş kişiler olduğu görülecektir. Bu olaylar ve kişiler ancak destanlarda anılmayı hak etmişlerdir.

Binlerce yıl tarih sahnesinde önemini korumuş Çanakkale'ye baktığımızda tarihin akışını değiştiren savaşların ve bu yıkıcı savaşlar sonunda sağlanan barışların coğrafyası olduğu açıktır. Ve bunlar destanlara konu olmuştur.

Bunun en yakın örneği ise Türkiye Cumhuriyeti'nin önsözü olan Çanakkale Savaşlarıdır.
Her açıdan büyük bir yoksunluk içinde kıvranan ve hasta adam gözüyle görüldüğü için topraklarına göz dikilmiş Osmanlı'nın başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere zafere inanmış komutan ve bir saniye bile düşünmeden ölüme gülerek koşan askerlerinin yazdığı bir destandır Çanakkale. İngiliz devlet adamı Churchill'in "Türkler, Çanakkale’yi zorlayan çağının en ileri tekniğine sahip güçler karşısına adeta bir kale gibi dikilmişlerdir.” sözleri de bunu doğrulamaktadır.

Avrupa'dan Anadolu'ya, Rusya'dan Avustralya'ya kadar dünya siyasi iklimini değiştiren ve tarihe altından sayfalar ekleyen bu savaş, yeni devletleri doğurduğu gibi, barışı ve kardeşliği de sağlam temellerle var etmiştir. Savaş sürerken yaratılmış insani değerler, Çanakkale'nin Centilmenler Savaşı olarak bilinmesine neden olmuştur. Bu nedenle "yurtta barış, dünyada barış" sözleri tesadüfen dile getirilmemiştir. Günümüzde ve tarihte yaşanan herhangi bir önemli olayla kıyaslanamayacak Çanakkale Savaşları, onun ruhunu anlayan kişilerce bağımsızlık, barış ve kardeşlik olarak dile getirilmiştir.

Ülkemiz bugün; dış politikadan ekonomiye, eğitimden siyasete her açıdan kötü günler yaşamaktadır. Bu kötü günlerden çıkışın reçetesi ise daha önce Çanakkale'de yazılmıştır. Daha fazla kardeşlik, daha fazla barış; ötekileştirmeden daha fazla adalet, demokrasi ve çok seslilik kötü günleri aşmak için anahtar niteliğindedir.
 İşte bunu sağlayacak, ülkemizi kurtaracak olanlar 18 Mart Çanakkale ruhunu anlamış olanlardır.
Bu duygu ve düşüncelerle Çanakkale'den günümüze başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere yüz binlerce kahramanımızı saygı ve minnetle anıyor; üzerinde yaşadığımız toprakları vatan yapan tüm şehitlerimize rahmet diliyorum. 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi'nin 103. yıldönümü kutlu olsun.”

 


 


Türk tarihinin altın sayfalarından biri olan, eşsiz kahramanlıkların, vatan ve millet sevgisinin sembolleştiği, kutsal saydığı değerler için ülkenin her köşesinden gelen gençlerin kanlarını dökerek "Çanakkale geçilmez" destanını yazdığı Gelibolu Yarımadası'nda, eşsiz zaferin 103'üncü yılında gerçekleştirilecek törenler için hazırlık yapılıyor.

Resmi törenlere ev sahipliği yapacak Şehitler Abidesi'nde, son hazırlıklar kapsamında anıt önündeki alanda, bin 100 kişilik 2 farklı tribün kuruldu. 18 Mart günü denizde gerçekleştirilecek geçit töreni ve Türk Yıldızları gösterisi için de aynı alanda seyir terası oluşturuldu.

Alan başkanlığı görevlileri, şehitlikler ve tören alanına şakayık başta olmak üzere farklı türlerde çiçekleri dikerek düzenleme yapıyor. Ekipler, peyzaj düzenlemelerinin hafta boyunca süreceğini söyledi.
Eceabat ilçe merkezinde ise protokol ve sivil araçların kullanacağı Zübeyde Hanım Meydanı'ndaki yol güzergahı dev Türk bayraklarıyla donatıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, yaptığı açıklamada, bölgenin bu yıl 18 Mart ve 24-25 Nisan tarihlerinde uluslararası boyutta gerçekleştirilecek törenlere ev sahipliği yapacağını hatırlattı.

18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi törenleri için tarihi alandaki çalışmaların sürdüğünü ifade eden Kaşdemir, törenleri, 18 Mart'ta Çanakkale'ye gelmesi beklenen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve çok sayıda bakanın katılımıyla gerçekleştirmeyi planladıklarını anlattı.

Kaşdemir, törenleri her yıl olduğu gibi bütün milletin katımıyla büyük bir coşku içinde geçirme arzusunda olduklarını belirterek, şöyle konuştu: "103. yıl dönümümüzü tüm halkımızda büyük bir birlik ve beraberlik içinde, zafer coşkusuyla geçirmek istiyoruz. Çanakkale çok müstesna bir kent, bu topraklar çok kutsal topraklar. Türkiye'nin kalbinin attığı bir şehir burası. Ümit ediyorum ki tüm ülke gerek bedenen, gerekse kalben Çanakkale'de olacak. Bizlerin de tarihi alan başkanlığı olarak Çanakkale Destanı'nın yazıldığı bu müstesna topraklarda tarihi yeniden ayağa kaldırmak ve gelecek kuşaklara aktarmak adına, buraya gelen ziyaretçilere Çanakkale ruhunu hissettirmek adına yaptığımız çalışmalarımız devam ediyor."

 


 


Çanakkale Deniz Zaferi'nin 103'üncü yıl dönümü kutlamaları ve Şehitleri Anma Günü'nün
içeren 'Zafer Haftası' etkinlikleri başladı.

'Zafer Haftası' açılış töreni, Çanakkale'de 103 yıl önce, 7 Mart'ı 8 Mart'a bağlayan gece Deniz Savaşları'nın kaderini değiştiren Nusret Mayın Gemisi'nin aslına uygun olarak yapılan TCG Nusret'in bağlı bulunduğu Çimenlik Kalesi'nde yapıldı.
Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mithat Kemal Algül, Çanakkale Belediye Başkanı CHP'li Ülgür Gökhan, Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Karişit, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Necmi İnce, İl Emniyet Müdürü Celal Sel, askerler, gaziler, şehit aileleriyle öğrenci ve askerler törene katıldı. Törende şehitler için saygı duruşunda bulunuldu, ardından İstiklal Marşı eşliğinde, Türk bayrağı göndere çekildi.

Törende, günün anlam ve önemini belirten konuşma yapan Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, şunları söyledi:
"Çanakkale Destanı'nın yazıldığı, Çanakkale Ruhu'nun doğduğu bu topraklarda şanlı ecdadımızın manevi huzurunda, ortak duyguları paylaşmanın onur ve gururunu hep birlikte yaşıyoruz. Bağımsızlık, vatan, bayrak ve kutsal değerlerimiz uğruna ölümü hiç tereddüt etmeden göze alan, bu değerler uğruna şehit olmayı ulaşabilecek en yüksek mertebe, en büyük kutsal paye bilen şanlı ecdadımız bizlere destanlarla örülmüş mukaddes bir miras bırakmıştır. Çanakkale, Milli Mücadele'nin başlangıcıdır.
Çanakkale, Türk'ün vatanseverliğinin, mücadele azminin, kahramanlığın sembolüdür. Çanakkale bir ulusun uyanışıdır. Çanakkale ölümsüz kahramanların vatanıdır, şehitler diyarıdır, vatan kalbinin attığı yerdir. Çanakkale, Gazi Mustafa Kemal'dir. Vatan için, bayarak için, millet için hiç tereddüt etmeden hücum eden, can veren, vücudunu siper eden aziz şehitlerimize, kahraman gazilerimize selam olsun. Kahramanlar ordusuna selam olsun. Gazi Mustafa Kemal'a selam olsun. Emperyalist iç ve dış mihrakların desteklediği hain terör örgütleriyle çarpışarak vatanımızı savunan kahraman Mehmetçiğimize selam olsun. Çanakkale'den 'Zeytin Dalı' operasyonunda, Afrin'de destan yazan kahramanlarımıza selam olsun."
Vali Orhan Tavlı'nın konuşmasının ardından halk oyunları ekipleri ve mehter takımı gösterisi sergilendi. Türk Hava Kurumu'nun motorlu yamaç paraşütçüleri, Türk bayrağı ile Mustafa Kemal Atatürk posterinin yanı sıra, üzerinde 'Çanakkale Deniz Zaferi'nin 103'üncü Yılı Kutlu Olsun', 'Şehitlerimizi Saygıyla Anıyoruz' yazılı filamalar ile gösteri uçuşu gerçekleştirdi.
KUTSAL EMANETLER YOLA ÇIKTI
Çimenlik Kalesi'ndeki programın ardından, protokol üyeleri ve diğer katılımcılar ile birlikte, Çanakkale Valiliği önüne kadar 'Halk Yürüyüşü' gerçekleştirildi.
Yürüyüşe katılanlar, ellerindeki Türk bayrakları ile zafer coşkusunu yaşadı. Valilik önünde düzenlenen törende ise şehitler diyarı Gelibolu Yarımadası'ndan alınan kutsal toprak, Çanakkale Boğazı'ndan alınan deniz suyu ve rengini şehitlerimizin kanından alan Türk bayrağından oluşan kutsal emanetler, Vali Orhan Tavlı tarafından bu yıl Ankara'ya götürecek olan atletler Nihan Akaman ve Aşkın Sadi Aşkın'a teslim edildi. Ardından atletler, kutsal emanetleri Ankara'ya götürmek için 21'inci 'Zafer Koşusu'na başladı.
Kutsal emanetler sırasıyla Balıkesir, Bursa, Bilecik, Eskişehir ve Ankara illerinin sınırlarından geçirilerek, 18 Mart günü Ankara'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a teslim edilecek.
Şehitleri Anma Günü ile Çanakkale Deniz Zaferi kutlamaları, hafta boyunca çeşitli etkinliklerle devam edecek.

 

 

 

ÇANAKKALE SAVAŞLARI TIKLAYIN