PAYLAŞ

 

 

 

 

 

CHP Genel Sekreteri Akif Hamzaçebi, 24 Haziran'da yapılacağı açıklanan Çumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili, “Bu seçimde balkonlarda demokrasinin zaferini kazanmış olan halkımız olacaktır” dedi.
Çanakkale merkeze bağlı Kepez belde belediyesi ile Rating Akademi tarafından bu yıl 2’ncisi düzenlenen ‘Uluslararası Umut Kongresi’nin açılışı, Turhan Mildon Kültür ve Sanat Merkezinde yapıldı. Açılışa, CHP Genel Sekreteri Akif Hamzaçebi, CHP Çanakkale Milletvekili Bülent Öz, Çanakkale Belediye Başkanı CHP’li Ülgür Gökhan, Kepez Belediye Başkanı Dr. Ömer Faruk Mutan, Rating Akademi Genel Müdürü Doç. Dr. Mehmet Şahin, Kongre Bilim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Onur Bilge Kula, ilçe ve belde belediye başkanları, partililer ve vatandaşlar katıldı. Saygı Duruşunda bulunulması, İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından kongre Kepez beldesinin tanıtım videosu ve öğrencilerin bale gösterisi ile devam etti.
Açılış konuşmalarının ardından kürsüye gelen CHP Genel Sekreteri Akif Hamzaçebi, 2 ay sonra yapılacak olan seçimleri değerlendirerek, “Türkiye’de önümüzdeki seçim, Türkiye’nin geleceği açısından demokrasiyi kullanarak, demokrasiyi yok etmek üzere iktidara gelmek isteyenlerle, demokrasiyi savunanlar arasındaki bir seçim olacaktır. Böylesi tarihi bir seçim sürecine doğru gidiyoruz. Bu seçim Cumhurbaşkanlığı seçimi ve birlikte yapılacak olan genel seçimler, geleceğimizin oylanacağı seçimlerdir. Biz daha iyi bir Türkiye istiyoruz. İnsanımızın aydınlık geleceğini istiyoruz. İnsanımızın özgür bir ülkede yaşamasını istiyoruz. İnsanımızın geleceğinin endişe içerisinde olmadığı, insanlarımızın geleceklerinden endişe etmedikleri bir demokrasi istiyoruz. Türkiye, 5 temel sorun alanında, sorunlarının çözüldüğünü görmek istiyoruz. Dış Politika, eğitim, toplumsal barış, hukuk, demokrasi, bütün bu alanlarda daha güzel gelecek istiyoruz. CHP olarak bunun için yola çıktık. Bunu başaracağımızdan asla endişe etmiyorum. Asla kuşku duymuyorum. Bunu mutlaka başaracağız” dedi.
'BU SEÇİMDE ÇIKACAK BALKON BULAMAYACAKLARI GİBİ'
Bu seçimde balkonlarda demokrasi zaferini kazanan halkın olacağını belirten Hamzaçebi:
“Her seçim sonrasında balkona çıkmaya alışmış, balkonlardan bütün aşağıdaki herkesi bakışlarla küçümseyenler, hala bir zafer kazanmış, adete askeri bir zafer kazanmış komutan edasıyla konuşanlar oldu. Bu seçimde balkonlarda demokrasinin zaferini kazanmış olan halkımız olacaktır. Her seçim balkona çıkanlar, bu seçimde çıkacak balkon bulamayacakları gibi, bakacak pencere de bulamayacaklardır. Gazete manşetlerini kontrol altına alanlar, gazete manşetleriyle iktidarda kalamayacaklarını bu seçimde göreceklerdir. Türkiye 2019 seçimleriyle yeni bir cumhurbaşkanıyla tanışacaktır. O yeni, demokratik, özgürlükçü cumhurbaşkanıyla Türkiye 21’inci yüzyılın güçlü demokrasisine, güçlü ekonomiye sahip ülkelerden birisi olacaktır."

 


 

Çanakkale'de, Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanlığı tarafından 'OHAL değil demokrasi istiyoruz' sloganıyla bir saatlik oturma eylemi gerçekleştirildi.
Oturma eylemine katılan CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, " Türkiye önümüzdeki ilk seçimde '2 D' arasında bir seçim yapacak. Demokrasi mi, diktatörlük mü?" dedi.
Oturma eyleminde partililer, "Hak, hukuk, adalet", "Faşizme karşı omuz omuza" ve "Susma haykır, OHAL'e hayır" sloganları attı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından, partililer 'OHAL değil demokrasi' sloganıyla 1 saatlik oturma eylemi gerçekleştirdi. Oturma eylemi sırasında İzmir Marşı da söylendi.

 


 

 


 


7 Haziran 2015 seçim sonuçları ile tek başına hükümet olma imkânını kaybeden AKP’nin tüm ülkede olduğu gibi Çanakkale’de de siyaset yapma biçiminde önemli değişiklikler oldu.
Ülke genelindeki gerginlik, şiddet, ayrımcılık üzerinden sürdürülen bu politika yerellerde o yörenin koşullarına göre yeniden formatlanırken, uluslararası siyaset de bu kapsamda kurgulanmaya başlanmış, aynı zamanda uluslararası politikalar üzerinden iç siyaset malzemesi yaratmak amacıyla hamaset söylevi ayyuka çıkmıştır.

Tüm bu politikaların ortak noktası; barış, adalet, demokrasisi, birlikle yaşam kültürü ve insan hakları karşıtlığı üzerinden oluşturuldu. Bir de buna 15 Temmuz darbe girişimi sonrası ilan edilen OHAL uygulamalarını ilave edersek ülkemizin demokratik görünümü karanlık bir tabloya dönüştü. Siyaset mekanizması bu gelişmelerden direkt olarak etkilendi. Çanakkale’deki siyasi yaşamda bu paralellikte şekillendi.

Bugün gelinen noktada bir itiraf niteliği olarak yorumlanacak “germeye devam edeceğiz ”politikasıyla AKP Çanakkale milletvekili Bülent Turan’ın özellikle Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ı hedef alan politikası üzerinden geliştirilen strateji, çarpıtma ve karalamalar üzerinden sürdürülerek bugünlere gelindi. AKP yöneticilerinin siyaset argümanı olarak, ağızlarından hiç düşürmedikleri pilav dağıtım işinin bir demokrasi kazanımı olarak Haziran 2015 seçimlerine özgü bir olay olduğu son derece açık ve net iken; yukarıda değerlendirdiğim strateji gereği aradan 3 yıl geçmesine rağmen hala medet umulan bir argüman olarak gündemde olması siyaseten bir tükenmişliğe işaret etmektedir.

‘Meyve veren ağaç taşlanır’ misali Belediye Başkanı Ülgur Gökhan’ı hedef alarak her seferinde sürdürülen çarpıtma ve karalamaların Çanakkale halkı nezdinde bir karşılığı yoktur. Hele son zamanlarda bir ayrımcılık edebiyatı tutturuldu ki, sormayın gitsin. Halbuki, bu ülkede ayrımcılığın temel zemini; tekçilik politikaları üzerinden kendileri gibi düşünmeyen herkesi tu kaka ilan etmek, bununla da yetinmeyerek bu kesimlerin en temel haklarını yok sayan uygulamalara imza atarak gerçekleştirilmektedir.

OHAL koşullarında en temel hakların yok sayılarak muhalif düşüncelere sahip herkesin önemli mağduriyetler yaşamasına neden olan politikalar ayrımcılığın dik alası iken bugünlerde kendileri gibi düşünmeyen herkesi kriminalize ederek sürdürülen politikalara meşruluk kazandırmak adına, ‘ayrımcılık suçlaması’ siyasetteki bir başka acizlik ifadesi olarak kendisini var etmektedir.

Son olarak Belediye Meclisi AKP Grup Başkan Vekili Tülay Ömercioğlu’nun açıklamaları bu konuda tam bir açmazın işaretidir. AKP’nin taşıma organizasyonu ile Çanakkale’ye getirilen vatandaşlar ile Anzaklar arasında bağlantı kurmak kadar bir analiz sefaleti olamaz. “Yeni Zellanda’dan gelenlere kucak açanlar Diyarbakır’dan, Sivas’tan Antep’ten gelenlere neden kucaklarını açmazlar” değerlendirmesiyle aynı zamanda Mustafa Kemal Atatürk’ün, Anzak ananelerine yazmış olduğu mektuptaki değerlere de saygısızlık yapıldığının yorumunu varın siz yapın.18 Mart’ta Çanakkale’ye AKP organizasyonunda taşıma sistemiyle getirilen vatandaşlarımıza kimsenin saygısızlık yaptığı yok, karşı çıkılan, eleştirilen bindirilmiş kıtalar olarak değerlendirilen konu Çanakkale zaferi üzerinden siyasi malzeme konusu haline dönüştürülen AKP organizasyonudur.

Buna birde bu kentin belediye başkanının törenlerdeki konuşmasının engellenmesi eklenince ortaya tamamen siyasi bir istismar olayı ortaya çıkmaktadır ki; bu durum Ömercioğlu’nun iddia ettiği gibi ne bir ayrımcılık nede getirilen vatandaşlarımıza karşı bir saygısızlıktır.
Bunun böyle olduğunu bu açıklamayı yapan Tülay Ömercioğlu da adı gibi bilmektedir. Gerçekler işte böyle bir şeydir, insanı öyle bir noktaya getirir ki; bir bakarsınız ki gerçekleri çarpıtmak için en temel değerleri ayaklar altına almak zorunda kalırsınız. İşte bu nedenledir ki; karalama ve çarpıtma zemini üzerinden siyaset yapanların sonları hep felaket olmuştur. Birde şunu hatırlatmakta fayda var; AKP’nin taze il başkanı ilk demecinde “Çanakkale Belediyesini biz alacağız” şeklinde bir değerlendirmede bulunmuş. Şu unutulmasın ki Ülgür Gökhan bu kente mal olmuş bir kişi olarak hizmetleriyle, duruşuyla, demokrasi barış ve özgürlükler konusundaki hassasiyeti ile Çanakkalelilerin takdirini kazanmış bir kişidir. Çarpıtarak vatan millet Sakarya hamaseti üzerinden sürdürülen propagandaya Çanakkale prim vermez.

Gelin siz; Çanakkale esnafının hali ne olacak, süreç içerisinde kapanmak zorunda kalmış fabrikalarımız sonrasında yaşanan sorunlar nasıl çözümlenecek , işsiz gençlerimiz ne zaman iş bulacak, geçim derdine düşmüş vatandaşlarımızın artık dayanılamayacak noktaya gelip intihar etmelerinin önüne nasıl geçileçek ,enflasyon altında ezilen, her geçen gün yaşam koşulları ağırlaşan vatandaşlarımızın sorunları nasıl çözülecek, yok edicilerin çevremizi katletmelerinin önü nasıl alınacak, gelin bunlara cevap verin. Sakın ola 2017 yılında % 7 büyüdük gibi vatandaşlar için hiçbir karşılığı olmayan yılardır aynı teranelerle gerçeklerin yok sayıldığı demagojilerle karşımıza çıkmayın. Halkımız, kimlerin ceplerinin büyüdüğünü çok iyi biliyor.

05.04.2018
Sermet ATADİNÇ

 


 


Ankara’da gerçekleştirilen İYİ Parti Genel Kongresini değerlendiren İYİ Parti Çanakkale İl Başkanı
İrfan Dehmen, kongreye katılımın muhteşem olduğunun altını çizdi.
Ankara’da düzenlenen kongre ile ilgili olarak “Ankara’yı Adeta Salladık” ifadelerini kullanan Dehmen, “Koltuk İttifaklarının, İttifakçılarının uykularını kaçırdık. Kaçırmaya da devam edeceğiz” dedi.

Konuşmasına Dumlupınar şehitlerini ve MHP’nin Kurucusu Alparslan Türkeş’i anarak başlayan İYİ Parti İl Başkanı İrfan Dehmen; “Bugün Dumlupınar Denizaltısının battığı gün. Şehitlerimizi Rahmet ve Minnetle anıyorum. Ruhları Şad olsun. Yine bugün, Milliyetçi Hareketin ebedi Önderi Alparslan Türkeş’in ebediyete intikalinin 21. Yılı, Rahmetle anıyorum. Ruhu Şad olsun. İYİ Parti olarak Birinci Olağanüstü Genel Kurultayımızı geçtiğimiz Pazar günü, inançlı, cesur, kendine güvenen, bir o kadar da coşkulu, heyecanlı on binlerle tamamladık. Ankara’da yer yerinden oynadı. Adeta salladık. Koltuk İttifaklarının, İttifakçılarının uykularını kaçırdık. Kaçırmaya da devam edeceğiz. Ankara Spor Salonunda ve çevresinde tek bir bindirilmiş kıta yoktu. Çanakkale İyi Parti İl ve İlçe teşkilatları olarak onlarca Otobüs, Midibüs ve özel araçlarla, 1.500’e yakın partili ve gönüllümüzle Kurultaya katıldık. Bunun için büyük özveride bulunan parti il ve ilçe teşkilatlarımızın başkan ve yönetim kurulu üyelerine çok teşekkür ediyorum” dedi.
“KURULTAYA KATILIM 100 BİNİN ÜZERİNDEYDİ. TÜM TAHMİNLERİ ALT ÜST ETTİK”
Ulusal Basında yer bulamayan İYİ Parti Genel Kurulunda katılımın 100 binin üzerinde olduğunu açıklayan İl Başkanı Dehmen; “Kurultayın gerçekleştiği Ankara Spor Salonu ve çevresinde çoğu kaynaklara göre 100 binin üzerinde katılım vardı. Bütün tahminleri alt üst ettik. Daha kurulalı 5 ay gibi kısa bir süre olmasına rağmen tahminlerin çok üstünde bir katılımın gerçekleşmesi, Mayanın Tuttuğunu göstermektedir. Kurultayda, Partimizi 2019 yılında yapılacak olan yerel ve genel seçimlere taşıyacak kadrolar seçilmiştir. Bütün delegeler, Meral Akşener’in Genel Başkanlığında oluşturulan Genel İdare Kurulu ve Disiplin Kurulu listelerini tek yürek olarak desteklemiştir” dedi.
“BASININ SUSTUĞU YER DEMOKRASİNİN BİTTİĞİ YERDİR”
İYİ Parti Kurultayı’nın basın sansürüne uğradığına dikkat çeken İl Başkanı Dehmen; “Hepinizin bildiği gibi, Halk TV, Yeniçağ Gazetesi, Doğan Haber Ajansı, Fox TV gibi bazı medya kuruluşları dışında ne ulusal ne de yerel basın, mahşeri kalabalığın katıldığı Kurultayımızı izleyememiştir. Basının sustuğu yer demokrasinin bittiği yerdir. Basının susturulduğu yerde adalet mekanizması da tükenmeye yüz tutar.
Basının çekildiği yerde hak, hukuk arayışları biter. Doğruları ve gerçekleri basın olmadan paylaşmanın, ortaya çıkarmanın imkânı yoktur. Ak Parti kongresini tam sekiz buçuk saat yayınlayan, Devletin ve Milletin Kanalı Olması gereken TRT kanallarının, milletin partisi İYİ Parti Kurultayına katılmamasını esefle karşılıyoruz” dedi.
“BU MEMLEKETİ KURANLARIN YAKASINI NEDEN BIRAKMIYORSUNUZ?”
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in konuşmasından alıntılar yapan İl Başkanı Dehmen; “Genel Başkanımızın kurultaydaki konuşmasından bazı ifadeleri sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu iktidar sahipleri; Niçin Çanakkale’nin üzerine çıkmak için teröre karşı yapılan operasyonları savaş gibi gösteriyorsunuz? Niçin Atatürk’e saygısızlık gösteriyorsunuz? Niçin Çanakkale Ruhunu incitiyorsunuz?
Niçin Bu Memleketi Kuranların yakasını bırakmıyorsunuz? Hangi cüretle İstiklal Marşımızı değiştirmeye çalışıyorsunuz? Eskiden tarlasından kalkan ürünü satıp oğlunu kızını evlendiren çiftçimiz, artık tarlasını satıp ancak oğlunu kızını evlendirebiliyor. 22 ülkeden Et, 26 ülkeden Canlı Hayvan ithal ediyorsunuz. Tarımı bitirdiniz. Buğday, arpa, mısır, pirinç, fasulye, nohut ve mercimek başta olmak üzere tarım ürünleri ithalatı çığ gibi büyüyor. Ekonomi borç ekonomisi haline geldi. Cumhurbaşkanı ayrı telden, Başbakan başka telden, ekonomiden sorumlu bakan ise farklı bir telden çalıyor” alıntılarını yaptı.
“İLK SEÇİMLERDE NASIL ÇIĞ GİBİ BÜYÜDÜĞÜMÜZÜ GÖRECEKSİNİZ”
İYİ Parti Kurultayına vatandaşların gösterdiği ilgiden dolayı duyduğu memnuniyeti ifade eden İl Başkanı Dehmen, Kurultaya Kadınların gösterdiği ilgiye ise özel ilgi gösterdi. Dehmen; “Kurultayımıza katılan Çoğunluğu Kadın olan mahşeri kalabalığın, seçime geçildikten sonra, Anıtkabiri ziyaretleri görülmeye değerdi. Anıtkabir böyle bir kalabalığa çok az şahit olmuştur. Bu davaya gönül vermiş on binlerce insanımızın kendi imkânlarıyla, Kurultayı onurlandırması, desteklemesi, demokrasi tarihinde eşine rastlanmış bir olay değildir. İlk seçimlerde bu hareketin nasıl çığ gibi büyüdüğünü göstereceğiz.
Parlamenter Sistemin, Demokrasinin, Adaletin, Çağdaş Demokrasinin temeli olan Yasama, Yürütme ve Yargının bağımsızlığı için, Güçler Ayrılığı İlkesinin Tesisi için Vatanseverlik Ceketini giyerek yola çıkan Milyonlar olduğumuzu ispatlayacağız. Genel Başkanımız Meral Akşener’i Cumhurbaşkanı yapacağız.
Kurultayda bizleri 2019’daki seçimlere götürecek olan Genel Başkanımız ve Ekibine, yine Genel İdare Kurulu Listesine giren, Rıdvan Uz’a sonsuz başarılar diliyoruz” dedi.

 


 


AK Parti Genel Merkezi tarafından ataması gerçekleştirilen Çanakkale İl Başkanı Gültekin Yıldız, “İddialıyız, doğru bir çalışma ile kendimizi iyi ifade ederek inşallah Çanakkale Belediyesi'ni kazanacağız” dedi.
Ak Parti Çanakkale İl Başkanı Yeşim Karadağ’ın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde istifasının ardından geçen hafta il başkanlığı binasında temayül yoklaması yapıldı. Ak Parti Genel Merkezi'ne, İl Başkanlığı için Merkez İlçe Başkanı Gültekin Yıldız, Kepez Belde Başkanı Alper Altınok, İl Başkan Vekili Ergin Sezen ve Parti üyesi Sebahattin Güner’in isimleri gönderildi. Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde yapılan istişare sonucu İl Başkanlığı görevine, Merkez İlçe Başkanı Gültekin Yıldız getirildi.
AK Parti İl Başkanı Gültekin Yıldız, bugün parti binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantıya, ilçe başkanları ve belediye başkanları ile çok sayıda partili katıldı. İl Başkanı Yıldız, “Genel Başkanımız, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile yapılan istişareler neticesinde Ak Parti Çanakkale İl Başkanlığı'na atanmam sebebiyle bugün burada teşkilatlarımızla bir araya geldik. Çanakkale’de alacağımız her bir oyun, ülkemizin geleceği açısından arz ettiği önemi biliyoruz.
Çıktığımız bu yolda önce Allah’a, sonra teşkilatlarımıza ve feraset sahibi halkımıza güveniyoruz. Kenetlendiğimizde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın yolundan yürüdüğümüzde aşılamayacak bir engel görmüyoruz. 2019 yılında önümüzdeki 2 tane seçim var. Hem belediye seçimlerini hem de genel seçimleri çok önemsiyoruz. Tüm ilçelerde iddialıyız. Her ilçenin belediye başkanlığını istiyoruz. Zaten çoğunu da alıyoruz. Çanakkale Merkez Belediyesi’nin bizim için ayrı bir önemi var. İddialıyız. Doğru bir çalışma ile kendimizi iyi ifade ederek inşallah Çanakkale Belediyesi'ni kazanacağız. Çanakkale’yi tek çatı altında toplayacağız. Bize oy versin, vermesin, herkes huzurla ve özgürce yaşayacak" dedi.