4 Aralık 2022 - Hoşgeldiniz

Çanakkale'nin Dünyaya Açılan Penceresi

1 MAYIS ALIN TERİNİN BAHARI OLMALI

1 Mayıs büyük bir mücadelenin sembolüdür

30 Nisan 2020 - 15:20

4215 Kişi Okumuş
1 MAYIS ALIN TERİNİN BAHARI OLMALI

CHP’Lİ ERKEK: “1 MAYIS ALIN TERİNİN BAHARI OLMALI!”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, 1 Mayıs İşçi Bayramı ile ilgili yazılı bir açıklamada bulundu. “Salgın sürecinde emeğin ve emekçinin durumu göz ardı edilmemelidir” diyen Erkek’in açıklaması şöyle:

“1 Mayıs büyük bir mücadelenin sembolüdür. Emeğin ve alın terinin sömürülmesine karşı çıkıştır. Bu nedenle tarihin en haklı bayramlarından biridir. Öyle kalmaya da devam edecektir. Bugünün gerçek bir bayram havasında geçmesi ise emeğin hakkının tam olarak alınmasıyla sağlanacaktır. Ülkemiz, diğer dünya ülkeleri ile birlikte zorlu bir Koronavirüs salgını mücadelesi vermektedir.

Verilen mücadelede gelişmiş ülkelerin en önemli özelliği, açıkladıkları destek paketlerinde emekçileri koruyan önlemler almalarıdır. Çünkü salgın sürecinde yaşam önemli ölçüde devam edebiliyorsa emekçilerin sayesindedir. Bu nedenle onların hem sağlıklarının hem de haklarının korunması gerekmektedir. Maalesef ülkemizde açıklanan destek paketinde emekçiler yoktur. Bildiğimiz gibi iktidarın açıkladığı paketin büyüklüğü 200 milyar lira.

Bu paketin en fazla 8 milyar lirası halka destek niteliğindedir. Geri kalan tutar ise büyük oranda borç ötelemesi şeklindedir. Ekonomik kriz olur, kıdem tazminatına göz dikilir. Sağlık temelli bir kriz olur, sağlıkları ve hakları göz ardı edilir. Emekçileri düşünmeyen iktidarlar, sağlam temelde olur mu? Bu durumda alın teri korunur mu? Emekçiler 1 Mayıs’ta nasıl bayram yapar? Özellikle içerisinde bulunduğumuz salgın süreci gibi olağanüstü dönemlerde canı pahasına emeğini ortaya koyanlar özel olarak desteklenmeli ve korunmalıdır.

Sosyal devlet olmanın da güçlü devlet olmanın da gereği budur. Alın terinin baharı olması dileğimle 1 Mayıs İşçi Bayramı’nı kutlarım.”

BENZER HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER

ÇANAKKALE’DEKİ BAZI BARAJLARDA SU SEVİYESİ YÜZDE 50’NİN ALTINA DÜŞTÜ

ÇANAKKALE’DEKİ BAZI BARAJLARDA SU SEVİYESİ YÜZDE 50’NİN ALTINA DÜŞTÜ

COĞRAFYA KADER MİDİR

COĞRAFYA KADER MİDİR

TOPLU TAŞIMA ÜCRETLERİNE ZAM

TOPLU TAŞIMA ÜCRETLERİNE ZAM

BİR SEVGİ İNSANI; MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

BİR SEVGİ İNSANI; MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

https://www.burasicanakkale.com ©  2000  - Bütün hakları Saklıdır.