21 Eylül 2023 - Hoşgeldiniz

Çanakkale'nin Dünyaya Açılan Penceresi

20 ARALIK GECESİ ÜLKEYİ KUMARHANEYE ÇEVİRDİLER

Az kaldı, sandık gelecek ve ekmeğine, aşına el uzatanlara millet sandıkta tarihî bir ders verecek

05 Ocak 2022 - 13:24

3334 Kişi Okumuş
20 ARALIK GECESİ ÜLKEYİ KUMARHANEYE ÇEVİRDİLER

20 ARALIK GECESİ ÜLKEYİ KUMARHANEYE ÇEVİRDİLER

MALİYE BAKANI HEPİMİZİ “IŞIĞA” DOĞRU GÖTÜRÜYOR?

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, her gün zam üstüne zam yağdığını ileri sürerek, dar gelirli, işçi, memur ve emeklinin çok zor durumda olduğunu ve yoksulluğun inanılmaz derecede arttığını belirterek, “Maliye Bakanı, gözlerine bakmamızı, oradaki ışığı görmemizi istiyor. Bakanın gözlerindeki ışığı görebilecek miyiz bilmem ama böyle giderse hep birlikte ışığa doğru gideceğiz” diye konuştu.

Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, HDP Grubunun “Ekonomideki Olumsuz Tablonun Nedenlerinin Araştırılması” talebiyle verdiği önerge üzerine CHP Grubu adına Meclis Genel Kurulu’nda bir konuşma yaparak, ekonomide çok zor günler geçirildiğini ancak iktidarın “havaya bakıp ıslık çalmakla yetindiğini” söyledi. Özgür Ceylan, Maliye Bakanının, gözlerine bakıp, oradaki ışığın görülmesini istediğini hatırlatarak, “Bakanın gözlerindeki ışığı görebilecek miyiz bilmem ama böyle giderse hep birlikte ışığa doğru gideceğiz” dedi.

Özgür Ceylan, her gün zam üstüne zam yapıldığını, dar gelirli, işçi, memur ve emeklinin çok zor durumda olduğunu ileri sürerken, “Yoksulluk inanılmaz derecede arttı. İktidar, doları dizginlediğini iddia ediyor ama dolarla birlikte artan fiyatların hiçbiri geriye gelmedi; mazot, gübre, ayçiçeği yağı, sebze, meyve, et, kömür, hiçbir şey ucuzlamadı; elektriğe, doğal gaza gelen zamlarda üstüne eklenince milletçe fişimizin çekileceği noktaya geldik” diye konuştu.

CHP’li Özgür Ceylan, Saray başta olmak üzere iktidarın hiçbir şey yaşanmıyormuş ve her şeyin güllük gülistanlıkmış gibi davrandığını belirtirken, “”Ceket olmazsa şapka verelim.” şeklinde uydurdukları yeni ekonomik model yalanına sığınarak günü kurtarmaya çalışıyorlar. Madem böyle bir mucize ekonomik modeliniz vardı, on dokuz yıldır neden uygulamadınız sayın iktidar milletvekilleri?” diye sordu.

Özgür Ceylan sözde süper ekonomik modelin bedelini işçi, çiftçi, emekli ve dar gelirli vatandaşın yoksullaşarak ödediğini ancak yandaşa ve saray şürekâsına hiçbir şey olmayıp, aksine bir gecede zenginleştiğini iddia ederken, ““Doları önce yükseltip sonra düşürdüğünüz 20 Aralık gecesi bütün ülkeyi âdeta bir kumarhaneye çevirdiniz. Vatandaş ne yapacağını bilemeden, panik içerisinde parasını dolara mı yatırsın, bozsun mu, altın mı alsın, size bir türlü güvenemedi” dedi.

Dolar Mevduatları Azalmadı Arttı

Türkiye’de gerçek kişilere ait tasarruf mevduatı dolarizasyon oranının yüzde 63,7 seviyesinde olduğunu belirten Özgür Ceylan, “Kur korumalı vadeli TL mevduatı açıklamasının yapıldığı günden bu yana bankalardaki döviz mevduatları azalmak bir yana arttı” dedi. Özgür Ceylan, 17 Aralık Cuma günü 260 milyar dolar olan bankalardaki toplam döviz mevduatlarının, 28 Aralıkta 260,2 milyar dolara yükseldiğini belirtirken, “Kur korumalı mevduattan yararlanabilecek gerçek kişilerin döviz mevduatı 17-28 Aralık günleri arasında sadece 146 milyon dolar azaldı.

Buna rağmen ticari kuruluşlar ve resmî kuruluşların döviz mevduatı ise 773 milyon dolar arttı. Özetle, bu iktidar, bu ülkeyi topyekûn batırdı. Ama bu düzen böyle gitmeyecek değerli milletvekilleri, az kaldı, sandık gelecek ve ekmeğine, aşına el uzatanlara millet sandıkta tarihî bir ders verecek” diye konuştu.

BENZER HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER

ÇANAKKALE’DE BÜYÜK YANGIN

ÇANAKKALE’DE BÜYÜK YANGIN

27. İDA KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ

27. İDA KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ

CUMHURİYET MEYDANINA YENİ BİR DOKUNUŞ, YENİ BİR SOLUK…

CUMHURİYET MEYDANINA YENİ BİR DOKUNUŞ, YENİ BİR SOLUK…

10 AĞUSTOS ANAFARTALAR ZAFERİ KUTLU OLSUN

10 AĞUSTOS ANAFARTALAR ZAFERİ KUTLU OLSUN

https://www.burasicanakkale.com ©  2000  - Bütün hakları Saklıdır.