21 Eylül 2023 - Hoşgeldiniz

Çanakkale'nin Dünyaya Açılan Penceresi

27. İDA KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ

Miss Truva Güzellik Yarışması gerçekleştirildi.

21 Ağustos 2023 - 14:39

524 Kişi Okumuş
27. İDA KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ

Bayramiç Belediyesi tarafından düzenlenen 27.İda Kültür ve Sanat Festivali kapsamında Bayramiç Yıldırım Akbulut Meydanı’nda Miss Truva Güzellik Yarışması gerçekleştirildi.

Bayramiç Belediyesi’nin bu yıl 27. kez düzenlediği İda Kültür Sanat Festivali, kadınların kısır yarışmalarından tavla turnuvalarına, tiyatro gösterimlerinden güzellik yarışmasına kadar birçok etkinliğe ev sahipliği yaparak renkli anlara sahne oldu. Festival kapsamında, Ünlü Manken Tuğba Özay’ın sunumuyla gerçekleştirilen güzellik yarışmasıyla binlerce yıllık mitolojik hikayeler ve gelenekler yeniden canlandırıldı.

Çeşitli Etkinliklerle Dolu Bir Festival İda Kültür Sanat Festivali, kadınların yeteneklerini sergilediği kısır yarışmalarından yağlı pide yarışmalarına, kahvede oyun oynamayı seven erkekler için düzenlenen tavla turnuvalarına kadar geniş bir yelpazede etkinlikler barındırdı. Ev hanımlarının yarıştığı kısır yarışmasında birinci olan Şirin Ayaşlıgil, yağlı pide yarışmasında birinci olan Ünzüle Erdoğan ödüllerini Belediye Başkanı Mert Uygun’dan aldı.

Tavla turnuvasında ise birinci olan Hasan Çakır, altın ödülünü kazandı. Kültürel Değerler ve Tiyatro Gösterimi Festival kapsamında kültürel zenginliği yansıtan birçok etkinlik de gerçekleşti. Tiyatro etkinlikleri çerçevesinde “Ben Türkan Saylan” tiyatro gösterimi sahnelendi. Türkan Saylan’ın hayatını anlatan bu gösteri, aydınlanma ve fedakarlık gibi değerleri vurgulayarak izleyicilere ilham verdi.

  1. İda Kültür Sanat Festivali, mitolojik hikayelerden güzellik yarışmasına, geleneksel lezzet yarışmalarından tiyatro etkinliklerine kadar geniş bir yelpazede etkinlikleri bir araya getirerek Bayramiç’i renkli bir coşkuya sürükledi. Geleneklerin ve mitolojinin canlandırıldığı bu etkinlikler, festivalin katılımcılarına unutulmaz bir deneyim sunarken, şehirdeki kültürel zenginliği de öne çıkardı.

Dünyanın ilk güzellik yarışmasına ev sahipliği yapmış olan Çanakkale’nin Bayramiç İlçesinde, tarihi efsaneyi yeniden yaşatmak üzere düzenlenen Güzellik Yarışmasında ÇTSO’yu temsilen Genel Sekreter Sema Sandal jüride yer alarak 3. Güzele tacını taktı. Festival ile ilgili bilgi veren Genel Sekreter Sema Sandal: “Festivaller sadece kültür ve sanat etkinlikleri değil aynı zamanda yerel halkın ve kurumların birbiri ile kaynaşmasına, bölgeye olan aidiyet duygularının artmasına, tarihi zenginlik ve geleneklerin tanıtılmasına vesile olmaktadır. Festivaller aynı zamanda bir turizm destinasyonudur. Bayramiç İlçemizde 27 yıldır her yıl artan bir coşku ile düzenlenen Festivalde başta Bayramiç Belediye Başkanı Sayın Mert Uygun olmak üzere emeği geçen tüm kişi ve kurumlara teşekkür ediyoruz” dedi.

BENZER HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER

ÇANAKKALE’DE BÜYÜK YANGIN

ÇANAKKALE’DE BÜYÜK YANGIN

27. İDA KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ

27. İDA KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ

CUMHURİYET MEYDANINA YENİ BİR DOKUNUŞ, YENİ BİR SOLUK…

CUMHURİYET MEYDANINA YENİ BİR DOKUNUŞ, YENİ BİR SOLUK…

10 AĞUSTOS ANAFARTALAR ZAFERİ KUTLU OLSUN

10 AĞUSTOS ANAFARTALAR ZAFERİ KUTLU OLSUN

https://www.burasicanakkale.com ©  2000  - Bütün hakları Saklıdır.