21 Eylül 2023 - Hoşgeldiniz

Çanakkale'nin Dünyaya Açılan Penceresi

AKARYAKIT DAVASINDA ÇANAKKALE BELEDİYE BAŞKANI ÜLGÜR GÖKHAN BERAAT ETTİ

34 sanık hakkında 'çıkar amaçlı suç örgütü kurmak, yönetmek ve irtikap iddiasıyla dava açıldı.

14 Aralık 2021 - 09:44

1208 Kişi Okumuş
AKARYAKIT DAVASINDA ÇANAKKALE BELEDİYE BAŞKANI ÜLGÜR GÖKHAN BERAAT ETTİ

Çanakkale’de, Sınırlı Sorumlu (S.S.) 18 No’lu Şehir İçi Minibüsçüleri Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi ile ilgili 8 yıldır süren akaryakıt davası sonuçlandı. Yargılananlar arasında Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın da  bulunduğu 31 kişi beraat etti, 3 kişi ise hapis cezası aldı.

Çanakkale’de, S.S. 18 No’lu Şehir İçi Minibüsçüleri Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi ile ilgili  2008 yılında yapılan operasyonla başlayan soruşturma sonunda savcılık tarafından 34 sanık hakkında ‘çıkar amaçlı suç örgütü kurmak, yönetmek ve irtikap iddiasıyla dava açıldı.

13 Şubat 2013’de görülmeye başlanan ve komuoyunda ‘Akaryakıt davası’ olarak anılan dava bugün; Çanakkale 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan karar duruşmasıyla tamamlandı. Çanakkale Belediye Başkanı CHP’li Ülgür Gökhan’ın da aralarında bulunduğu tutuksuz olarak yargılanan 34 sanık hakkında mahkeme kararını verdi.

Belediye denetimli halk otobüslerinin bağlı olduğu Çanakkale S.S. 18 No’lu Şehir İçi Minibüsçüleri Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi ile ilgili davanın karar duruşması, Çanakkale 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya, sanık ve müştekiler ile avukatları katıldı.

Mahkemeye heyeti, yaklaşık 3 saat süren karar duruşmasında Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve yargılanan 31 kişi hakkında beraat kararı verdi. Kooperatif Başkanı Hasan Ateş 9 yıl 10 ay, Kooperatif yöneticileri ve o dönem kooperatif başkanı olan Bali Günay’a 16 yıl 3 ay, yönetici Fettan Acar ise 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı.

OLAY

Çanakkale Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nün, 2008 yılının Ekim ayında Çanakkale S.S. 18 No’lu Şehir İçi Minibüsçüleri Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi’nden bir grup üyenin imzasız mektup göndermesi üzerine düzenlediği operasyonda, çok sayıda kişi gözaltına alındı ancak sanıklar serbest bırakıldı. Savcılığın açtığı dava Çanakkkale’de özel yetkili mahkeme bulunmaması nedeniyle bir süre İstanbul Beşiktaş Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlandı.

Dava mahkemenin görevsizlik kararı vermesi üzerine 13 Şubat 2013’de Çanakkale’de görülmeye devam edildi. Davada aralarında Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın da bulunduğu 34 kişi yargılandı. Savcılıkça 182 sayfa ve 45 klasörden oluşan iddianame hazırlandı. İddianamede, kooperatifin denetiminden sorumlu olan Çanakkale Belediye Başkanı Gökhan ise çıkar amaçlı suç örgütü kurmak, yönetmek ve irtikap iddiasıyla suçlandı.

BENZER HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER

ÇANAKKALE’DE BÜYÜK YANGIN

ÇANAKKALE’DE BÜYÜK YANGIN

27. İDA KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ

27. İDA KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ

CUMHURİYET MEYDANINA YENİ BİR DOKUNUŞ, YENİ BİR SOLUK…

CUMHURİYET MEYDANINA YENİ BİR DOKUNUŞ, YENİ BİR SOLUK…

10 AĞUSTOS ANAFARTALAR ZAFERİ KUTLU OLSUN

10 AĞUSTOS ANAFARTALAR ZAFERİ KUTLU OLSUN

https://www.burasicanakkale.com ©  2000  - Bütün hakları Saklıdır.