5 Haziran 2023 - Hoşgeldiniz

Çanakkale'nin Dünyaya Açılan Penceresi

AKİF’İN ANILARI ÇANAKKALE’DE ÇOCUKLUĞUNUN GEÇTİĞİ EVDE YAŞATILIYOR

Mehmet Akif Ersoy'un anıları, Bayramiç ilçesinde çocukluğunun bir bölümünün geçtiği evde yaşatılıyor.

03 Şubat 2020 - 16:47

1281 Kişi Okumuş
AKİF’İN ANILARI ÇANAKKALE’DE ÇOCUKLUĞUNUN GEÇTİĞİ EVDE YAŞATILIYOR

Türk milletinin bağımsızlık mücadelesinin simgesi olan İstiklal Marşı’nın şairi Mehmet Akif Ersoy’un anıları, Çanakkale’nin Bayramiç ilçesinde çocukluğunun bir bölümünün geçtiği evde yaşatılıyor.
Buhara’dan Anadolu’ya gelen bir ailenin kızı olan Emine Şerif Hanım ile medrese hocalarından Kosova doğumlu Mehmet Tahir Efendi’nin çocuğu olarak 1873 yılında dünyaya gelen Mehmet Akif Ersoy, yüzmeyi, güreş yapmayı öğrendiği Bayramiç’te hafızlığa da ilk adımlarını attı. Akif, 11 yaşına kadar ikamet ettiği Bayramiç’ten, Karşıyaka Camisi’nde görev yapan babasının tayininin çıkması nedeniyle ailesi ile İstanbul’a göç etti. Ailenin yaşadığı ev ise Bayramiç Belediyesi tarafından satın alınarak Türkiye’nin ağır sanayi kuruluşlarından İÇDAŞ ile hazırlanan protokol kapsamında 2016’da yeniden inşa edildi. İki katlı bu ev, Akif’in anılarının yaşatılması amacıyla müzeye dönüştürüldü.

Haftanın 7 günü ziyaretçilerini ağırlayan Mehmet Akif Ersoy Evi’nin giriş katında Emine Şerife Hanım’ın masa başında oturduğu anı simgeleyen bal mumu heykeli bulunuyor. Müzenin ikinci katında ise Mehmet Tahir Efendi’nin sedirde oturduğu an ile Mehmet Akif Ersoy’un 11 yaşındaki hali canlandırılıyor. Ayrıca bu kattaki özel odada Akif’in, çalışma masası başında yazdığı yazılarını kontrol edip gazete okumasına ilişkin canlandırma yer alıyor. Nüfus cüzdanının büyük boy basılı halinin bulunduğu masanın diğer köşesinde ise Ersoy’un 1911-1933 yıllarında yayımladığı 7 şiir kitabındaki şiirleri bir araya getiren “Safahat” adlı eseri görülüyor.
Akif’i anlatan yüzlerce kitabın yanı sıra kendisine ait çok sayıda fotoğraf ile ilk kez milletvekili olduğu gün çektirdiği orijinal vesikalık fotoğrafının da yer aldığı müzenin diğer bölümlerinde, ilçede yaşayanların getirdiği çok sayıda antika eşya ziyaretçileri karşılıyor.
Müzenin ilçeye kazandırılmasında emeği geçenlere teşekkür
Bayramiç Belediye Başkanı Mert Uygun, müzenin ilçeye kazandırılmasında emeği geçenlere teşekkür etti.
Uygun, 20-27 Aralık tarihlerinin, bu yıl ilk kez “Mehmet Akif Ersoy Haftası” olarak belirlendiğini hatırlattı.
Tüm ilçe halkının bu durumdan büyük heyecan duyduğunu dile getiren Uygun, “Ben çok keyifli olacağına inanıyorum. Bayramiç halkı için de keyifli olacağına inanıyorum. Devamlılığı da mutlaka çok önemli. İlçemizi turizm anlamında tanıtmak bakımından Bayramiç Belediyesi olarak devamlı bu müzeyi, bu eseri devamlı koruyor olacağız. Bayramiç için hayırlısı olsun. Devamı inşallah güzel olur.” diye konuştu.

BENZER HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER

57’NCİ ALAY SANCAĞI DEVİR TESLİM TÖRENİ YAPILDI

57’NCİ ALAY SANCAĞI DEVİR TESLİM TÖRENİ YAPILDI

ANZAKLAR, GELİBOLU YARIMADASI’NDA ‘ŞAFAK AYİNİ’ İLE ANILDI

ANZAKLAR, GELİBOLU YARIMADASI’NDA ‘ŞAFAK AYİNİ’ İLE ANILDI

ÇANAKKALE KARA SAVAŞLARININ 108. YILI

ÇANAKKALE KARA SAVAŞLARININ 108. YILI

TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ İÇİN İMZALAR ATILDI

TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ İÇİN İMZALAR ATILDI

https://www.burasicanakkale.com ©  2000  - Bütün hakları Saklıdır.