21 Eylül 2023 - Hoşgeldiniz

Çanakkale'nin Dünyaya Açılan Penceresi

ANZAKLAR VE ANZAK GÜNÜ

Yeni Zelanda Gaziler Bakanı, Türk milletiyle büyük bir kaybı paylaştık

24 Nisan 2022 - 13:07

5437 Kişi Okumuş
ANZAKLAR VE ANZAK GÜNÜ

Anzaklar ve Anzak Günü

Anzak, Avustralya ve Yeni Zelanda Kolordusu (Australian and New Zealand Army Corps) kelimelerinin ilk harflerinin kısaltılmasından oluşuyor.

Anzaklar 1915’te Çanakkale’de, daha sonra da Orta Doğu ve Avrupa’da müttefikleri adına savaştı. Anzak Günü ise Avustralyalı ve Yeni Zelandalı askerlerin 25 Nisan 1915’te Gelibolu’da karaya çıkışının yıl dönümü olarak anılıyor.

Anzaklar ‘şafak ayini’ ile atalarını andı Çanakkale Kara Savaşları’nın 107. yıl dönümü anma törenleri çerçevesinde Tarihi Gelibolu Yarımadası’ndaki Anzak Koyu’nda geleneksel ‘Şafak Ayini’ yapıldı.

Her yıl 24- 25 Nisan tarihleri aralığında atalarını anmak için gelen Avustralyalı ve Yeni Zelandalı yüzlerce kişinin uyku tulumlarıyla katıldığı ‘Şafak Ayini‘nde tören düzenlendi.

Sabaha karşı 5.30’da başlayan Şafak Ayini, Yeni Zelanda Savunma Kuvvetleri ile Avustralya Savunma Kuvvetlerinin konuşmasıyla devam etti. Daha sonra Shell Green Mezarlığını anlatan bir video ile Şeref videosu izletildi.

Daha sonra Karanga (toplanma çağrısı) yapıldı. Hoş geldin konuşması Yarbay Sheree Alexander tarafından gerçekleştirildi. Yeni Zelanda anma çağrısı Ordu Komutanı Tümgeneral John Boswell, Avustralya Anma Konuşması Büyükelçi Miles Armitage ve Yeni Zelanda Anma Konuşması Gaziler Bakanı Meka Whaitiri tarafından gerçekleştirildi. Türk Silahlı Kuvvetleri adına Gelibolu 2’nci Kolordu Komutanlığı’ndan Albay Anıl Aksu, Atatürk’ün Anzak annelerine yazdığı mektubu hem Türkçe hem de İngilizce okudu. Tören, Türkiye ve diğer devletlerin çelenk sunumuyla devam etti. Daha sonra borozan çalınması ve saygı duruşunda bulunulurken, Türkiye, Avustralya ve Yeni Zelanda Ulusal Marşları okundu. Tören, son kutsama sözlerinin Baş Papaz Darren Jaensch tarafından yapılması ve askerlerin sahneden ayrılması ile sona erdi.

Anzak Koyu’ndaki Şafak Ayini törenine, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir ve diğer ülke temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda Anzak torunu katıldı.

………………………………………………………………………………………

Yeni Zelanda Gaziler Bakanı Whaitiri: “(Türkiye) Evlatlarımıza baktığınız için teşekkür ederim”

Yeni Zelanda Gaziler Bakanı Meka Whaitiri, Çanakkale’de sadece Yeni Zelanda ve Avustralya’nın değil Türk milletinin de yaklaşık 100 yıl önce yaşadığı kayıpları anmanın kendileri için önemli olduğunu belirterek, “Evlatlarımıza baktığınız için teşekkür ederim ki onlar bizim için çok büyük anlam…

Yeni Zelanda Gaziler Bakanı Meka Whaitiri, Çanakkale’de sadece Yeni Zelanda ve Avustralya’nın değil Türk milletinin de yaklaşık 100 yıl önce yaşadığı kayıpları anmanın kendileri için önemli olduğunu belirterek, “Evlatlarımıza baktığınız için teşekkür ederim ki onlar bizim için çok büyük anlam ifade ediyor.” dedi.

Çanakkale Kara Muharebeleri’nin 107. yılı kapsamında düzenlenecek anma törenlerine katılmak üzere şehre gelen Whaitiri Ziyaretin, bakan olduktan sonra Türkiye’ye yaptığı ilk ziyaret olduğunu belirten Whaitiri, “Çanakkale’nin toprağı, denizi benim ülkem Yeni Zelanda’ya çok benziyor. Bu bölgede çok hoş karşılandım.” ifadelerini kullandı.

Yeni Zelanda halkıyla Türk halkı arasında konukseverlik, tarih, dil sevgisi konusunda ortak bağlar bulunduğunu dile getiren Bakan Whaitiri, bu bağlamda Çanakkale’de olmanın kendisi için iki ülkenin tarihindeki büyük fedakarlıkları bilmek bakımından önem arz ettiğini vurguladı.

“Türk milletiyle büyük bir kaybı paylaştık”

Ülkesi Yeni Zelanda ile Avustralya’dan 107 yıl önce askerlerin Çanakkale’ye geldiğini anlatan Whaitiri, “(Türk milletiyle) Bir savaşı paylaştık, düşmanlığı paylaştık, büyük bir kaybı paylaştık.” dedi.

Whaitiri, ülkesi adına Çanakkale’deki Gelibolu Yarımadası’nda gerçekleşen fedakarlığı hatırlamanın önem taşıdığını kaydederek, “Bu yüzden sadece Avustralya ve ülkemin değil Türkiye’nin de büyük kaybını, Türk halkı ve Türk hükümetine büyük bir minnettarlık duyarak anmak üzere burada bulunmak benim ve hükümetim için gerçekten önemli.” diye konuştu.

Ziyaretinde, Türk halkının çok sıcakkanlı olduğunu gözlemlediğini aktaran Whaitiri, Türk halkının cana yakınlığı ve merhametiyle Çanakkale’de hayatını kaybeden Yeni Zelanda ve Avustralya askerini defnettiğini ve onlarla ilgilendiğini belirtti.

Whaitiri, “Evlatlarımıza baktığınız için teşekkür ederim ki onlar bizim için çok büyük anlam ifade ediyor.” dedi.

“Yeni Zelanda ve Türkiye arasındaki dostluğu sürdürmeli ve büyütmeliyiz”

Whaitiri, “Ortak tarih, saygı ve sevgiden dolayı Gelibolu’da ortaya çıkan geleceğe yönelik bir bakış açısıyla Yeni Zelanda ve Türkiye arasındaki dostluğu sürdürmeli ve büyütmeliyiz.” diye konuştu.

Yeni Zelanda’daki genç nesile 107 yıl önce Gelibolu’da neler olduğunu öğrenmek üzere buraya gelmeleri çağrısında bulunan Whaitiri, “Bu yere iki milletimiz arasındaki dostluğu, anmak, tanımak ve sürdürmek için gelin. Bu, bizim genç insanlarımıza mesajımdır.” ifadelerini kullandı.

Whaitiri, Türk gençlerine de çağrıda bulunarak, “Lütfen Yeni Zelanda’ya gelin. Bizi ziyaret edin. Biraz tarihimizi öğrenin çünkü biz, bu ülkeye sizin halkınızın merhametini öğrenmek için gelmekten gurur duyuyoruz. Sizi Yeni Zelanda’da ağırlayalım ve size sunabileceklerimizi (kültür) deneyimleyin. İnanıyorum ki iki ülke arasında sahip olduğumuz dostluk sürecek.” diye konuştu.

Anzaklar ve Anzak Günü

Anzak, Birinci Dünya Savaşı başlarında Avustralya ve Yeni Zelanda Kolordusu (Australian and New Zealand Army Corps) kelimelerinin ilk harflerinin kısaltılmasıyla oluşuyor.

Anzaklar, 1915’te Çanakkale’de, daha sonra da Orta Doğu ve Avrupa’da müttefikleri adına savaştı. Anzak Günü, Avustralyalı ve Yeni Zelandalı askerlerin 25 Nisan 1915’te Gelibolu’da karaya çıkışının yıl dönümü olarak anılıyor.

BENZER HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER

ÇANAKKALE’DE BÜYÜK YANGIN

ÇANAKKALE’DE BÜYÜK YANGIN

27. İDA KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ

27. İDA KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ

CUMHURİYET MEYDANINA YENİ BİR DOKUNUŞ, YENİ BİR SOLUK…

CUMHURİYET MEYDANINA YENİ BİR DOKUNUŞ, YENİ BİR SOLUK…

10 AĞUSTOS ANAFARTALAR ZAFERİ KUTLU OLSUN

10 AĞUSTOS ANAFARTALAR ZAFERİ KUTLU OLSUN

https://www.burasicanakkale.com ©  2000  - Bütün hakları Saklıdır.