21 Mart 2023 - Hoşgeldiniz

Çanakkale'nin Dünyaya Açılan Penceresi

“ATATÜRKSÜZ BİR ÇANAKKALE SAVAŞI TARİHİ KESİNLİKLE ANLATILAMAZ”

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 108’inci yıldönümü

17 Mart 2023 - 10:59

159 Kişi Okumuş
“ATATÜRKSÜZ BİR ÇANAKKALE SAVAŞI TARİHİ KESİNLİKLE ANLATILAMAZ”

CHP’Lİ GÜNEŞHAN: “ATATÜRKSÜZ BİR ÇANAKKALE SAVAŞI TARİHİ KESİNLİKLE ANLATILAMAZ”

CHP Çanakkale Milletvekili A. Adayı İsmet Güneşhan, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 108’inci yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı. Güneşhan’ın mesajında şu ifadeler yer aldı:

“Çanakkale Savaşları, dünya tarihinin en onurlu, en meşru, en anlamlı savunmalarından biridir. Çanakkale Savaşları, Troya Savaşı’nda olduğu gibi dünya tarihinin emperyalizme karşı en önemli savunmalarından biridir. Bugün, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin ön sözünün yazıldığı, Türk tarihine altın harflerle yazılan, eşsiz Çanakkale Zaferi’nin 108’ınci yıl dönümünü kutlamanın onuru ve heyecanını yaşıyoruz.

Mehmet Akif’in söylediği gibi: ‘Şu Boğaz Harbi nedir?/Var mı ki dünyada eşi?/En kesîf orduların yükleniyor dördü beşi.’ Çanakkale büyük bir destandı, kahramanlıktı. Ve tarihe Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü armağan etti. Çanakkale’de bir güneş gibi doğan Yarbay Mustafa Kemal, gönüllerde tutuşturduğu ulusal bağımsızlık meşalesiyle Türk Ulusu’nu, bağımsızlığına kastedenlere karşı mücadele etmek için ayağa kaldırmıştır.

Yarbay Mustafa Kemal’in tarihe geçen emridir Çanakkale; ‘Ben size taarruz emretmiyorum. Ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zaman içinde yerimize başka kuvvetler ve başka komutanlar alabilir.’ ‘Cephaneniz yoksa süngünüz var’ diyerek savaşın ve dolayısıyla tarihin akışını değiştiren komutanın sahneye çıkışıdır Çanakkale. Her ne kadar bazı gruplar O’nu silmeye, görmezden gelmeye çalışsa da Atatürksüz bir Çanakkale Savaşı tarihi kesinlikle anlatılamaz.

Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere kurtuluş mücadelesinde zafere ulaşmamız için canlarını feda etmekten çekinmeyen aziz şehitlerimizin önünde saygıyla eğiliyor, kahraman şehitlerimizi saygı, rahmet ve minnetle yad ediyorum.”

BENZER HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER

İSMET GÜNEŞHAN ADAY ADAYLIĞI BAŞVURUSUNU YAPTI

İSMET GÜNEŞHAN ADAY ADAYLIĞI BAŞVURUSUNU YAPTI

TİMUR AY; “MİLLETİN VEKİLİ OLMAYA TALİBİM”

TİMUR AY; “MİLLETİN VEKİLİ OLMAYA TALİBİM”

2023 CUMHURBAŞKANLIĞI VE MİLLETVEKİLLİĞİ GENEL SEÇİM TARİHİ BELLİ OLDU

2023 CUMHURBAŞKANLIĞI VE MİLLETVEKİLLİĞİ GENEL SEÇİM TARİHİ BELLİ OLDU

ATATÜRK VE TÜRK KADINI

ATATÜRK VE TÜRK KADINI

https://www.burasicanakkale.com ©  2000  - Bütün hakları Saklıdır.