25 Eylül 2022 - Hoşgeldiniz

Çanakkale'nin Dünyaya Açılan Penceresi

ATATÜRK’ÜN 1 EYLÜL 1928 ÇANAKKALE’YE GELİŞİ

ATATÜRK'ÜN ÇANAKKALE'YE GELİŞİNİN YIL DÖNÜMÜ

30 Ağustos 2020 - 15:41

5383 Kişi Okumuş
ATATÜRK’ÜN 1 EYLÜL 1928 ÇANAKKALE’YE GELİŞİ

Atatürk’ün 1 Eylül 1928 tarihinde Cumhurbaşkanı olarak Çanakkale’ye gelişinin yıl dönümü

Çanakkale Turizm Tanıtma Derneği Başkanı İsmet Balkan’la Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün 1 Eylül 1928 tarihinde Cumhurbaşkanı olarak Çanakkale’ye gelişinin yıl dönümü, günün anlam ve önemi konuşuldu.

İsmet Balkan, 1 Eylül Salı günü saat:10.00’da Cumhuriyet Meydanında Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhurbaşkanı olarak Çanakkale’ye gelişinin yıl dönümünde Atatürk anıtına çelenk sunuş töreni yapacaklarını ifade etti.

1 Eylül 1928’in Çanakkale için öneminin büyük olduğunu ifade eden İsmet Balkan; “Atatürk’ün Cumhurbaşkanı olarak Çanakkale’ye gelişi o gün kentte büyük bir heyecanla karşılandı. Atatürk, şu anda Nusret Mayın Gemisinin olduğu bölgeye yakın bir iskeleden şehre ayakbastı ve yine aynı bölgede bulunan eski belediye binasından halka hitap etti.

Bu ziyareti önemli kılan konulardan biri de Çağdaş Türkiye’nin yaratılması için önemli adımlardan biri olan harf devriminin Çanakkale’den başlaması oldu. Atatürk yaptığı konuşmada harf devriminden söz etti. Çanakkale bu devrimi benimsiyor ve coşkuyla karşılıyor. Buradan ayrıldıktan sonra 2 Eylül’de Gelibolu Yarımadasına geçerek ziyaret gerçekleştiriyor” dedi.

Çanakkale’de geride bıraktığımız yıllarda 1 Eylül’de törenin yapıldığını hatırlatan Balkan; “Bu önemli gün için “Atatürk gibi düşünmeye başla” sloganıyla törenleri yeniden başlatacağız. Güzel bir program hazırladık ama pandemi sürecinden geçiyoruz.

O nedenle bu yıl çelenk sunuş töreni yapacağız. Önümüzdeki yıllarda daha genişletilmiş programlar yapmayı planlıyoruz. Çanakkalelileri, Sivil Toplum Kuruluşlarını, Dernekleri, toplumun tüm kesimlerini pandemi kurallarına uygun olarak 1 Eylül Salı günü saat:10.00’da Cumhuriyet Meydanında düzenleyeceğimiz törenimize davet ediyoruz” dedi.

BENZER HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER

FESTİVAL ÇANAKKALE’DE 16-25 EYLÜL TARİHLERİ ARASINDA

FESTİVAL ÇANAKKALE’DE 16-25 EYLÜL TARİHLERİ ARASINDA

GEÇMİŞ GELECEĞİN AYNASIDIR

GEÇMİŞ GELECEĞİN AYNASIDIR

30 Ağustos Zafer Bayramının 100. Yılı Çanakkale’de Coşkuyla Kutlandı

30 Ağustos Zafer Bayramının 100. Yılı Çanakkale’de Coşkuyla Kutlandı

CHP’Lİ ERKEK SEÇİM SONRASI YAPILACAKLARI ANLATTI

CHP’Lİ ERKEK SEÇİM SONRASI YAPILACAKLARI ANLATTI

https://www.burasicanakkale.com ©  2000  - Bütün hakları Saklıdır.