1 Aralık 2021 - Hoşgeldiniz

Çanakkale'nin Dünyaya Açılan Penceresi

ATATÜRK’ÜN 1 EYLÜL 1928 ÇANAKKALE’YE GELİŞİ

ATATÜRK'ÜN ÇANAKKALE'YE GELİŞİNİN YIL DÖNÜMÜ

30 Ağustos 2020 - 15:41

5040 Kişi Okumuş
ATATÜRK’ÜN 1 EYLÜL 1928 ÇANAKKALE’YE GELİŞİ

Atatürk’ün 1 Eylül 1928 tarihinde Cumhurbaşkanı olarak Çanakkale’ye gelişinin yıl dönümü

Çanakkale Turizm Tanıtma Derneği Başkanı İsmet Balkan’la Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün 1 Eylül 1928 tarihinde Cumhurbaşkanı olarak Çanakkale’ye gelişinin yıl dönümü, günün anlam ve önemi konuşuldu.

İsmet Balkan, 1 Eylül Salı günü saat:10.00’da Cumhuriyet Meydanında Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhurbaşkanı olarak Çanakkale’ye gelişinin yıl dönümünde Atatürk anıtına çelenk sunuş töreni yapacaklarını ifade etti.

1 Eylül 1928’in Çanakkale için öneminin büyük olduğunu ifade eden İsmet Balkan; “Atatürk’ün Cumhurbaşkanı olarak Çanakkale’ye gelişi o gün kentte büyük bir heyecanla karşılandı. Atatürk, şu anda Nusret Mayın Gemisinin olduğu bölgeye yakın bir iskeleden şehre ayakbastı ve yine aynı bölgede bulunan eski belediye binasından halka hitap etti.

Bu ziyareti önemli kılan konulardan biri de Çağdaş Türkiye’nin yaratılması için önemli adımlardan biri olan harf devriminin Çanakkale’den başlaması oldu. Atatürk yaptığı konuşmada harf devriminden söz etti. Çanakkale bu devrimi benimsiyor ve coşkuyla karşılıyor. Buradan ayrıldıktan sonra 2 Eylül’de Gelibolu Yarımadasına geçerek ziyaret gerçekleştiriyor” dedi.

Çanakkale’de geride bıraktığımız yıllarda 1 Eylül’de törenin yapıldığını hatırlatan Balkan; “Bu önemli gün için “Atatürk gibi düşünmeye başla” sloganıyla törenleri yeniden başlatacağız. Güzel bir program hazırladık ama pandemi sürecinden geçiyoruz.

O nedenle bu yıl çelenk sunuş töreni yapacağız. Önümüzdeki yıllarda daha genişletilmiş programlar yapmayı planlıyoruz. Çanakkalelileri, Sivil Toplum Kuruluşlarını, Dernekleri, toplumun tüm kesimlerini pandemi kurallarına uygun olarak 1 Eylül Salı günü saat:10.00’da Cumhuriyet Meydanında düzenleyeceğimiz törenimize davet ediyoruz” dedi.

BENZER HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER

MEKANİK VE BİYOLOJİK AYRIŞTIRMA TESİSİNİN AÇILIŞI

MEKANİK VE BİYOLOJİK AYRIŞTIRMA TESİSİNİN AÇILIŞI

1915 ÇANAKKALE KÖPRÜSÜ AÇIKLAMASI

1915 ÇANAKKALE KÖPRÜSÜ AÇIKLAMASI

ÇANAKKALE’DE 43 BİN FİDAN TOPRAKLA BULUŞTU

ÇANAKKALE’DE 43 BİN FİDAN TOPRAKLA BULUŞTU

SAAT 09.05’TE HAYAT DURDU

SAAT 09.05’TE HAYAT DURDU

https://www.burasicanakkale.com ©  2000  - Bütün hakları Saklıdır.