5 Haziran 2023 - Hoşgeldiniz

Çanakkale'nin Dünyaya Açılan Penceresi

ATİKHİSAR BARAJI TARIMSAL SULAMAYA KAPATILDI

BARAJDA 12 MİLYON METREKÜP SU KALDI

02 Aralık 2020 - 15:37

5582 Kişi Okumuş
ATİKHİSAR BARAJI TARIMSAL SULAMAYA KAPATILDI

Geçtiğimiz yılın kurak geçmesi, bu kış ise halen beklenen yağışların gelmemesi nedeniyle Çanakkale’nin tarımsal sulama ve içme suyu kaynağı olan Atikhisar Barajında su seviyesi kritik seviyelere geriledi. Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Çanakkale’de içme ve kullanma suyunda sıkıntı yaşanmaması için kolları sıvadı..

BARAJDA 12 MİLYON METREKÜP SU KALDI

Çanakkale bir yanda Corona Virüs Salgını ile mücadele ederken diğer sorunu ise kuraklık. Geçtiğimiz yıl beklenenden az yağış olması nedeniyle Çanakkale’nin tarımsal ve içme su kaynağı olan Atik Hisar Barajında su seviyesi yüzde 50 seviyelerinde kalmıştı. Bahar ve yaz aylarının kurak geçmesi; mevsim normallerine göre ise halen beklenen yağışların yağmaması sebebiyle Çanakkale kuraklık ile karşı karşıya kaldı. Edinilen bilgiye göre; Kasım ayı sonu itibariyle Atik Hisar Barajı doluluk seviyesi yüzde 22’ye yani 12 milyon 150 bin metreküp suya geriledi. Bu su miktarının bir bölümünün ise çamur tabakası içerdiği bu yüzden kullanılmasının zor olduğu belirtiliyor.

ÜLGÜR GÖKHAN “KURAKLIK” SORUNU İÇİN BALIKESİR’DE..

Çanakkale’nin kuraklık sıkıntısı yaşamaması için bugüne kadar vatandaşlara uyarıda bulunan Çanakkale Beledi Başkanı Ülgür Gökhan, hazırlattığı çalışmalarla birlikte Balıkesir DSİ 25.Bölge Müdürlüğünün yolunu tuttu. Bir dizi temaslarda bulunan ve Belediyenin su sorunu için hazırlattığı çalışmaları DSİ yetkilileri ile görüşen Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ziyaretten olumlu sonuçlarla döndü.

ATİKHİSAR BARAJI TARIMSAL SULAMAYA KAPATILDI!

Mevcut su rezervinin ancak Çanakkale halkının bir yıllık içme ve kullanma suyunu karşılayabileceğini ön gören Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, DSİ Bölge Müdürlüğü yetkilileri ile yaptığı görüşmede 3 konuyu ilettiği öğrenildi. Gökhan yetkililerle yaptığı görüşmede Atik Hisar Barajı’nın tarımsal sulamaya geçici olarak kapatılmasını istediği öğrenildi. Tarımsal sulama için kullanılan su miktarının Halkın günlük su ihtiyaçlarına yönlendirilmesi konusunda yetkililer de olumlu görüş bildirdi.

TARIMSAL SULAMA UMURBEY BARAJINDAN SAĞLANACAK

Ülgür Gökhan Musaköy, Özbek, Kangırlı ve Karacaören üreticilerin sıkıntı yaşamaması için de tarımsal sulama ihtiyacının Umurbey Barajından karşılanması önerisinde bulundu. DSİ Yetkililerinin de bölgede tarımsal sulama için projeleri olduğu bilgisini alan Ülgür Gökhan, Umurbey Barajı için ek bir öneride bulundu. Belediye ekiplerince hazırlanan projede Çanakkale’de yaşanabilecek olası bir kuraklık anında Umurbey Barajı ile Çanakkale Belediyesi Su Arıtma Tesisi arasına bir hat döşenmesi önerildi. Başkan Ülgür Gökhan böylece ilerde yaşanabilecek kuraklıklarda direk Umurbey Barajından Arıtma Tesisine su nakli sağlanabileceği ve Çanakkale’nin su sorununun kalmayacağını belirtti. Yetkililerin bu konuya sıcak baktığı öğrenildi.

SARIÇAY ISLAH EDİLECEK, DEŞARJ ENGELLENECEK

Sı k sık siyasi polemik konusu olan Sarıçay’ın ıslahı konusunu da ziyaretinde gündeme getiren Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın DSİ yetkilileri ile yaptığı görüşmede ortak çalışma kararı aldıkları öğrenildi. 2021 yılı bütçesine DSİ Bölge Müdürlüğünce Sarıçay’ın ıslahı için ek bütçe ilave yapılacağını söyledikleri öğrenildi. Öte yandan Sarıçay’ın ıslahı kapsamında bölgede bulunan köy ve sanayi kuruluşlarının atık sularının Sarıçay’a deşarj edilmesinin de engellenmesi konusunda da mutabık kalındığı öğrenildi.

BENZER HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER

57’NCİ ALAY SANCAĞI DEVİR TESLİM TÖRENİ YAPILDI

57’NCİ ALAY SANCAĞI DEVİR TESLİM TÖRENİ YAPILDI

ANZAKLAR, GELİBOLU YARIMADASI’NDA ‘ŞAFAK AYİNİ’ İLE ANILDI

ANZAKLAR, GELİBOLU YARIMADASI’NDA ‘ŞAFAK AYİNİ’ İLE ANILDI

ÇANAKKALE KARA SAVAŞLARININ 108. YILI

ÇANAKKALE KARA SAVAŞLARININ 108. YILI

TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ İÇİN İMZALAR ATILDI

TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ İÇİN İMZALAR ATILDI

https://www.burasicanakkale.com ©  2000  - Bütün hakları Saklıdır.