4 Aralık 2022 - Hoşgeldiniz

Çanakkale'nin Dünyaya Açılan Penceresi

ATİKHİSAR BARAJI’NIN DOLULUK ORANI YÜZDE 73,5’E ULAŞTI

SU BOLKEN, DEĞERİNİ BİLMİYORUZ

05 Mart 2021 - 11:18

5204 Kişi Okumuş
ATİKHİSAR BARAJI’NIN DOLULUK ORANI YÜZDE 73,5’E ULAŞTI

Çanakkale’nin içme ve kullanma suyu ihtiyacını karşılayan 54 milyon 115 bin metreküp kapasiteli Atikhisar Barajı’nda, aralık ayı başında 12 milyon metreküpe kadar düşen su miktarı, son yağışlarla 38,5 milyon metreküpe yükseldi.

Barajdaki doluluk oranının yüzde 73,5’lere ulaşması, vatandaşları rahatlattı. Yağışların beklenen seviyede olmadığı kuraklık döneminde, Çanakkale’nin içme suyu ihtiyacını karşılayan tek kaynak olan Atikhisar Barajı’nda su seviyesi 12 milyon metreküpe kadar düştü. Aralık ayı sonu başlayıp, ocak ve şubat ayında etkili olan yağmur ve kar yağışlarıyla birlikte ise barajın doluluk oranı yüzde 73,5’e ulaştı. Barajdaki su miktarının kritik seviyenin üzerine çıkması bölge halkını rahatlattı.

‘ŞU ANDA SU SEVİYEMİZ YÜZDE 73.5 SEVİYELERİNE GELDİ’

Atikhisar Barajı’ndaki doluluk oranının aralık ayı başında yüzde 22’lere kadar düştüğünü söyleyen Çanakkale Belediye Başkan Yardımcısı İrfan Mutluay, “Aralık ayı başında Atikhisar Barajı’nda 11.5-12 milyon metreküp su hacmimiz vardı. Bu bizi oldukça endişelendirmişti. Ama ocak ve şubat ayı yağışları ile birlikte şu anda su seviyemiz yüzde 73.5 seviyelerine geldi. Şu anda 38.5 milyon metreküp su hacmine sahibiz. Tabii bu içme ve kullanma suyu açısından bizleri şu an için rahatlattı.

Ama geçmişte de olduğu gibi bu baraj tarımsal sulamada kullanılan bir baraj olduğu için depolamaya, su hacminin artmasına ciddi anlamda ihtiyacımız var. Onun için tüm vatandaşlarımızı suyu tasarruflu kullanmaya davet ediyoruz. Çünkü önümüzdeki yıllarda da kuraklığı yaşayacağız” dedi.

‘SU BOLKEN, DEĞERİNİ BİLMİYORUZ’

Kuraklık tehlikesiyle ilgili konuşan Aykut Turgal, “Elimizde su bolken, hiçbir şekilde değerini bilmiyoruz. Bu sene ortaya çıktı ki su tüketimi konusunda dikkatli olmazsak ileride küresel ısınmadan dolayı ciddi sıkıntılar yaşayacağız. Hem tarım alanında hem de kişisel kullanım olarak su tüketiminde daha dikkatli olmamız, daha doğru yöntemleri seçmemiz gerekli.

Üniversite öğrencisi Alican Arslan ise, “Su tüketimine karşı önlemler alıyorum. Dişimi fırçalarken suyu açık bırakmıyorum. Suyu gereksiz yere kullanmıyor, duşta uzun süre kalmıyorum. Kısacası suyu gereksiz harcamadan kaçınıyorum. Şu an yağışlardan dolayı su miktarında bir artış oldu. Bu durumun uzun süreceği anlamına gelmiyor. Tekrar eski haline dönebilir. O yüzden sularımızı daha dikkatli kullanmamız gerekiyor” dedi.

BENZER HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER

ÇANAKKALE’DEKİ BAZI BARAJLARDA SU SEVİYESİ YÜZDE 50’NİN ALTINA DÜŞTÜ

ÇANAKKALE’DEKİ BAZI BARAJLARDA SU SEVİYESİ YÜZDE 50’NİN ALTINA DÜŞTÜ

COĞRAFYA KADER MİDİR

COĞRAFYA KADER MİDİR

TOPLU TAŞIMA ÜCRETLERİNE ZAM

TOPLU TAŞIMA ÜCRETLERİNE ZAM

BİR SEVGİ İNSANI; MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

BİR SEVGİ İNSANI; MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

https://www.burasicanakkale.com ©  2000  - Bütün hakları Saklıdır.