25 Eylül 2023 - Hoşgeldiniz

Çanakkale'nin Dünyaya Açılan Penceresi

BAROLAR BÖLÜNÜRSE BAŞKA AMAÇLAR İÇİN ÇALIŞACAK

BAROLAR SUSARSA VATANDAŞLAR NEFES ALAMAZ

01 Temmuz 2020 - 12:25

5046 Kişi Okumuş
BAROLAR BÖLÜNÜRSE BAŞKA AMAÇLAR İÇİN ÇALIŞACAK

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, iktidarın baroların yapısını ve seçim sistemini değiştirecek kanun teklifine karşı, “Barolar bölünürse barolar artık kamu kararı için değil başka amaçlar için çalışacak. Barolar susarsa vatandaşlar nefes alamaz. Bu bir adalet mücadelesi. Adalet yürüyüşümüz devam ediyor” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, düzenlediği basın toplantısıyla iktidarın dayatmaya çalıştığı ‘çoklu baro’ sistemine ilişkin önemli bir çağrıda bulundu.

Erkek, “Barolar susarsa vatandaşlar nefes alamaz. Bu mücadelemiz onun için. Bu bir adalet mücadelesi. Biz de CHP olarak kararlılıkla bugün de yürütüyoruz. Adalet yürüyüşümüz devam ediyor” diye konuştu.

CHP’li Erkek’in açıklamalarından satır başları şu şekilde:

“Baroların güçlü olması çok çok önemlidir. Bu teklif ne getiriyor? Bu teklifin en önemli iki ayağı;  büyük şehirlerde baroları bölmek. Biz de diyoruz ki baroları bölmeyin. Baroları zayıflatmayın, parçalamayın. Bu teklif, TBB seçimine yönelik delege sisteminde değişiklikler getiriyor. diyor ki her baro 4 delege ile temsil edilecek. Bu ne demek biliyor musunuz? 50 üyesi olan bir baro Ankara’da 4 delege ile temsil edilecek, 4 bin 900 avukatın olan bir baro da 4 delege ile temsil edilecek. Bu nasıl bir adalet, nasıl bir demokrasidir. Tabii dert bu değil!”

“BÜYÜK ŞEHİRLERDE YANDAŞ BAROLAR YARATILIR”

Bu teklif geçerse barolar siyasi birer enstrüman haline gelir. Büyük şehirlerde yandaş barolar yaratılır. Hukuk devleti, kuvvetler ayrılığı istemiyorlar. Barolar bölünürse barolar artık kamu kararı için değil başka amaçlar için çalışacak. Barolar susarsa vatandaşlar nefes alamaz. Bu mücadelemiz onun için. Bu bir adalet mücadelesi. Biz de CHP olarak kararlılıkla bugün de yürütüyoruz. Adalet yürüyüşümüz devam ediyor.”

“SARAY KENDİSİNE BİAT EDECEK BAROLAR OLUŞTURMAK İSTİYOR”

AKP’nin teklifi sonrasında eyleme başlayan avukatların yanlarında olduklarını bir kez daha belirten CHP’li Erkek, “Avukatların hiçbir zaman köleleri de olmadı efendileri de olmadı. Her zaman vurguladığımız gibi asla kimse unutmasın avukatlar savunma biat etmez. Bugün saray kendisine biat edecek barolar oluşturmak istiyor. Ama savunma asla biat etmeyecek. Biz de CHP olarak hak, hukuk, adalet mücadelesini bu memlekette en güçlü veren ana muhalefet olarak meslektaşlarımızın yanında mücadelemizi sürdüreceğiz” diye konuştu.

BENZER HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI KUTLU OLSUN

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI KUTLU OLSUN

ÇANAKKALE’DE BÜYÜK YANGIN

ÇANAKKALE’DE BÜYÜK YANGIN

27. İDA KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ

27. İDA KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ

CUMHURİYET MEYDANINA YENİ BİR DOKUNUŞ, YENİ BİR SOLUK…

CUMHURİYET MEYDANINA YENİ BİR DOKUNUŞ, YENİ BİR SOLUK…

https://www.burasicanakkale.com ©  2000  - Bütün hakları Saklıdır.