28 Ocak 2021 - Hoşgeldiniz

Çanakkale'nin Dünyaya Açılan Penceresi

BELEDİYE’DEN “SU” YASAKLARI…

OTOMOBİL, HALI, KİLİM, DÜKKÂN ÖNÜ YIKAMAK YASAKLANACAK

04 Aralık 2020 - 14:06

4478 Kişi Okumuş
BELEDİYE’DEN “SU” YASAKLARI…

Son iki yıldır kurak geçen sezonlar nedeniyle Atik Hisar Barajının boşalması sonucunda Belediye Encümenleri toplanarak su kullanımı konusunda bir dizi tedbir aldı.

Su sıkıntısı yaşanmaması için araba yıkamak, kilim-halı yıkamak yasaklanacak, gerekli görülmesi halinde sanayi kuruluşlarına su verilmeyecek!

Çanakkale Belediye Aralık ayı Meclis toplantısı pandemi koşulları gözetilerek bu ay Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası’nda gerçekleşti. Gündeme dair değerlendirmelerde bulunan Belediye başkanı Ülgür Gökhan DSİ 25.Bölge Müdürlüğünde gerçekleştirdiği görüşme ve toplantıları meclis üyeleri ile paylaştı. Çanakkale’nin ciddi bir kuraklıkla karşı karşıya kaldığına dikkat çeken Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Belediye encümenleri tarafından su kullanıma yönelik alınan tedbirleri meclis üyeleri ve kamuoyu ile paylaştı.

OTOMOBİL, HALI, KİLİM, DÜKKÂN ÖNÜ YIKAMAK YASAKLANACAK!

Belediye Encümenlerince alınan kararlar ile ilgili olarak Belediye Başkanı Ülgür Gökhan; “Su kıtlığına çözüm bulmak amacıyla Kuyu açmaya ve aramaya devam ediyoruz. Bundan vazgeçmiş değiliz. Barajdaki su miktarı ciddi düştü. Bununla ilgili olarak Encümen kararı aldık ve şöyle bir genelge çıkarttık. Şehir şebeke suyu ile hortumla araba yıkamak yasak. Çakması olanlar yıkayabilecek ama onlara da sayaç takacağız. Onlarda atık sularını bize veriyorlar; atık su parası alacağız. İş yeri ve konut önlerinin hortumla yıkanması yasaklıyoruz.

Silebilirler yada kova suyu kullanabilirler ancak hortumla yıkamak yasak. Halı ve kilim yıkanmasını sokaklarda, bahçelerde yasaklıyoruz. Özellikle bahçe sulamasının damla usulü ile yasaklama zorunluluğu getireceğiz. Sanayi kuruluşlarının ilerleyen süreçte sularını kesebiliriz. Dardanel firması çok su harcıyor, ciddi oranda su tüketiyorlar. Şimdiden onlarda tedbir alıp kuyu açtırırlarsa, önceden tedbir alırlarsa iyi olur. Kesin değil ama su sıkıntısı devam ederse bu önleme başvurabiliriz. Oto yıkama gibi, tuvalet ve halı yıkama gibi iş yerlerine akıllı sayaç kullanma zorunluluğu getireceğiz. Böylece onarlın da su kullanımlarını kontrol altına alabileceğiz.

Belediye olarak bizlerde park ve bahçelerimizde gerekli tedbirleri alacağız; mümkün olan en aralıklı süreçte sulama yapacağız. Bu tedbirlerimizi de encümenlerden karar olarak almış bulunmaktayız” ifadelerini kullanan Başkan Gökhan, vatandaşları su kullanımı konusunda tasarruflu olmaları çağrısında bulundu.

BENZER HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER

ESNAF DESTEK BEKLİYOR

ESNAF DESTEK BEKLİYOR

ÇANAKKALE’DE 65 YAŞ VE ÜZERİNE AŞILAMA BAŞLADI

ÇANAKKALE’DE 65 YAŞ VE ÜZERİNE AŞILAMA BAŞLADI

AYVACIK BELEDİYESİ ZEYTİN KATLİAMINA SORUŞTURMA BAŞLATTI

AYVACIK BELEDİYESİ ZEYTİN KATLİAMINA SORUŞTURMA BAŞLATTI

ÇANAKKALE’YE DÜŞEN MEVSİMİN İLK KARI YÜZLERİ GÜLDÜRDÜ

ÇANAKKALE’YE DÜŞEN MEVSİMİN İLK KARI YÜZLERİ GÜLDÜRDÜ

https://www.burasicanakkale.com ©  2000  - Bütün hakları Saklıdır.