21 Eylül 2023 - Hoşgeldiniz

Çanakkale'nin Dünyaya Açılan Penceresi

ÇANAKKALE EKONOMİSİNİN YÜKSELEN YILDIZI BİGA

ilçeye yeni 26 fabrika kurulmasının önü açıldı

25 Eylül 2022 - 14:38

2492 Kişi Okumuş
ÇANAKKALE EKONOMİSİNİN YÜKSELEN YILDIZI BİGA

Biga’nın OSB’nin genişleme sahası imar düzenlemesi onaylandı. onaylanan imar düzenlemesi ile ilçeye yeni 26 fabrika kurulmasının önü açıldı. Biga OSB’nin genişleme sahasıyla ilgili imar düzenlemesinin onaylanması ile ilgili açıklama yapan Biga TSO Başkanı Şadan Doğan; “Hepsiyle görüşüp sözleşmelerini yapmak istiyoruz. Ocak ayında da ilk kepçeleri vururuz” ifadelerini kullandı.

Çanakkale Ekonomisinin Yükselen Yıldızı

Biga Ticaret ve Sanayi Odası 2022 yılı Eylül ayı Meclis Toplantısı, Meclis Başkanı Melih Akyıl’ın başkanlığında Oda hizmet binasında bulunan Meclis Toplantı Salonu’nda yapıldı. Toplantının birinci gündem maddesi gereği Biga Ticaret ve Sanayi Odası’nın 2022 yılı Ağustos ayı gelir-gider durumu, ikinci gündem maddesi gereği Hesapları İnceleme Komisyonu raporu okundu ve meclis üyeleri tarafından oy birliği ile kabul edildi.

Meclis Başkanı Akyıl toplantının başında 2022-2023 eğitim-öğretim yılının tüm öğretmen, öğrenci ve velilerimiz ile eğitim sektörü içerisinde faaliyet gösteren özel okullar, yabancı dil kurs merkezleri, motorlu taşıt sürücü kursları, özel güvenlik, spor ve bilgisayar kursları gibi eğitim için yatırım yapan tüm üyelerimiz için hayırlı olmasını diledi. Akyıl, yeni başlayan eğitim – öğretim yılında hem kırtasiyeci ve ayakkabıcı üyelerimize destek olmak hem de öğrencilerimizin ve öğrenci velilerimizin okul alışverişlerini kırtasiyelerden yapmasının sağlık açısından da büyük önem arz ettiğini ve kırtasiye, kırtasiyeciden; ayakkabı, ayakkabıcıdan; önlük ve okul kıyafetinin tuhafiyeciden ya da konfeksiyondan alınması gerektiğinin altını çizdi. Dürüstlük, sevgi, dostluk, dayanışma, hoşgörü ve bilginin sanatla birleşimi; kadim geleneğimiz Ahilik kültürünü geçmişten bugüne yaşatan tüm esnaf, zanaatkâr ve iş insanlarımızın Ahilik Haftası kutlayan Akyıl, elektrik ve doğalgaz fiyatlarında meydana gelen artışların sanayiciyi üretim noktasında zorladığını dile getirdi.

SİMİT 1 LİRA ZAMLANDI

Un, enerji ve diğer girdi kalemlerindeki artışlar nedeniyle simitte tarife değişikliğine gidildi. 80 gram simit 3 liradan 4 liraya yükseltildi. Simidin 1 lira zamlı olacak şekilde satılabilmesine olanak sağlayan azami fiyat tarifesi Meclisin onayına sunuldu ve oy birliği ile kabul edildi.

TSO’NUN KASASINDA 1 MİLYON 869 BİN LİRA VAR

Biga Ticaret ve Sanayi Odası’nın Ağustos ayına ait gelir gider durumu da mecliste görüşüldü. Ağustos ayında 153 bin 945 lira 42 kuruş gelir olurken, 140 bin 326 lira 42 kuruş da gider gerçekleşti. Biga TSO’nun kasasında toplam 1 milyon 869 bin 445 lira 69 kuruş para bulunuyor.

“BİGA OSB’YE 26 BAŞVURU VAR”

Toplantının son bölümünde söz alan ve 2022-2023 eğitim-öğretim yılında tüm öğrenci, öğretmen ve sektör çalışanlarına başarılar dileyerek sözlerine başlayan Biga TSO Yönetim Kurulu Başkanı Şadan Doğan; “Biga Fuarı’nda talepler iyi gidiyor. Yaklaşık 100 sözleşme yaptık. Hedefimiz 135 sözleşme yapmak. Eski yerlerini isteyenler var. Yerlerini büyütenler var. Sanayi Bakanımızla görüşme halindeyiz. Fuarımıza getirmek için. 11 Ekim tarihinde ayının başında son komite ve meclis toplantımızı yapacağız. Sonra da veda yemeği yiyeceğiz. Öğrencilerimize burs vereceğiz. Komisyonumuz ilgileniyor. Çok fazla başvuru var. Esnaf odalarımızla ve pazarcı derneklerimizle bir araya geldik. Eğer istediğimiz olursa, amacımız Biga’da ikinci fuarı yapmak. Şubat ayında ise cevizcilerle festival yapacağız. Borsa, Ziraat Odası ile birlikte belediyelerimizin de desteğiyle Tarım OSB kuracağız. Yeni bir yer bulduk. Oraya bakacağız.

Tüm kurumlar sıcak baktığı için çok hızlı yol alacağımızı düşünüyorum. 3 tane coğrafi işaret başvurumuz var. Onlar askıya çıktı. İnşallah kısa sürede sonuçlandıracağız. Odamızın yapacağı iş çok. Çok fazla gündemimiz var. Biga OSB’nin genişleme sahasıyla ilgili imar düzenlemesi kabul edildi. Şimdi bir firmayla da danışmanlık anlaşması yaptık. 2 ay içinde 26 yatırımcının geleceğini bekliyoruz. Hepsiyle görüşüp sözleşmelerini yapmak istiyoruz. Ocak ayında da ilk kepçeleri vururuz. Okullar ihaleleri var. Su deposu ihalesi de aynı şekilde. İhaleye giren olmadı. 112 yer yapacaktı. O ihaleye de giren olmadı. Kamu ihalelerine müteahhitler girmekte istekli değiller.” ifadelerini kullandı.

Doğan ayrıca, Bigaspor’un Ziraat Türkiye Kupası’nda kazandığı başarıyla ilgili, Biga’da kurulması planlanan Tarıma Dayalı İhtisas Sera OSB çalışmaları, TOBB’da düzenlenen Mesleki Eğitim Merkezleri İşbirliği Protokolü İmza Töreni, Kamu Bankalarının Genel Müdürleriyle yapılan istişare toplantısı, TOBB Başkanı ile yaptığı görüşme, 13. Büyükelçiler Konferansı, Gemlik’te bulunan TOGG üretim tesisleri inceleme gezisi, bu yıl 30 Eylül-02 Ekim tarihlerinde düzenlenecek Biga Fuarı, Keşan, Çorlu ve Tekirdağ’da yapılan oda / borsa ziyaretleri hakkında Meclise açıklamalarda bulundu.

BENZER HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER

ÇANAKKALE’DE BÜYÜK YANGIN

ÇANAKKALE’DE BÜYÜK YANGIN

27. İDA KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ

27. İDA KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ

CUMHURİYET MEYDANINA YENİ BİR DOKUNUŞ, YENİ BİR SOLUK…

CUMHURİYET MEYDANINA YENİ BİR DOKUNUŞ, YENİ BİR SOLUK…

10 AĞUSTOS ANAFARTALAR ZAFERİ KUTLU OLSUN

10 AĞUSTOS ANAFARTALAR ZAFERİ KUTLU OLSUN

https://www.burasicanakkale.com ©  2000  - Bütün hakları Saklıdır.