28 Mayıs 2023 - Hoşgeldiniz

Çanakkale'nin Dünyaya Açılan Penceresi

ÇANAKKALE HALKI, KİRAZLI’DA YAŞANAN REZALETİ UNUTMADI

Çanakkale halkı cüzdanıyla vicdanı arasına sıkıştırılamaz

23 Temmuz 2020 - 11:23

4145 Kişi Okumuş
ÇANAKKALE HALKI, KİRAZLI’DA YAŞANAN REZALETİ UNUTMADI

KİRAZLIDA YAŞANAN REZALETİ UNUTMADIK, UNUTMAYACAĞIZ

 CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Kaz Dağları Kirazlı bölgesinde altın madeni kurulmasına karşı başlatılan nöbetin birinci yılı nedeniyle Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı açıklamada, “Kaz Dağları nöbeti bir yıldır sürüyor. Çanakkale halkı, Kirazlı’da yaşanan rezaleti unutmadı, unutmayacak” dedi.

Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Alamos Gold ve yerli iştiraki Doğu Biga Madenciliğin Kaz Dağlarında yaptığı ağaç katliamına karşı başlatılan ve şirketlerin maden arama ruhsatlarının iptali ile sonuçlanan eylemin birinci yılında Meclis Genel Kurulu’nda konuştu. Konuyu Genel Kurul’da yaptığı açıklama ile gündeme getiren Özgür Ceylan, Alamos Gold ve yerli iştiraki Doğu Biga Madenciliğin Kazdağları’nda Kirazlı bölgesinde yürüttüğü altın madeni faaliyetine karşı başlatılan Kaz Dağları nöbetinin bir yılını doldurduğunu hatırlatarak, “Çanakkale halkı, Kirazlı’da yaşanan rezaleti unutmadı, unutmayacak” diye konuştu. Alamos Gold’un, ruhsatının yenilenmemesine rağmen, bölgedeki varlığını sürdürdüğüne dikkat çeken Özgür Ceylan, Kirazlı bölgesinde eylemlerini aralıksız sürdüren yaşam savunucuların yaşadığı sorunları dile getirdi.

COVİD -19 Bahane Edilerek Ceza Kesiliyor

Alamos Gold’un bölgede bulunmasını protesto eden, doğasına sahip çıkmak adına eylemlerine devam eden yaşam savunucularına COVİD-19 bahane edilerek art arda cezalar kesildiğini söylen CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, “Şu ana kadar toplam 300 bin lirayı aşkın ceza kesilmiş durumda” dedi. Çanakkale halkının talebinin açık ve net olduğunu belirten Özgür Ceylan, “Şirketin bölgedeki tüm projelerinin iptal edilmesi ve ağaç katliamı yapılan alanların hızla rehabilite edilmesini bekliyoruz” dedi. Çanakkalelilerin içme ve kullanma suyunu, tarım alanlarını, ormanlarını savunduğunu belirten Özgür Ceylan, “Devlet ise ruhsatsız faaliyet yürüten şirketi kollayıp yaşamı savunan ve anayasal protesto hakkını kullanan vatandaşlarımıza Covid-19’u bahane ederek ceza kesiyor” dedi. Bir yıl önce başlayan eylemin tüm baskılara rağmen Alamos Gold bölgeden ayrılıp Kirazlı bölgesinin rehabilitasyonunun gerçekleştirildiği güne kadar devam edeceğini ifade eden Özgür Ceylan, “Çanakkale halkı cüzdanıyla vicdanı arasına sıkıştırılamaz” diye konuştu.

BENZER HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER

ÇANAKKALE KARA SAVAŞLARININ 108. YILI

ÇANAKKALE KARA SAVAŞLARININ 108. YILI

TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ İÇİN İMZALAR ATILDI

TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ İÇİN İMZALAR ATILDI

TBMM’NİN AÇILIŞINA GİDEN TARİHİ SÜREÇ

TBMM’NİN AÇILIŞINA GİDEN TARİHİ SÜREÇ

ÇANAKKALE’YE YENİ EMNİYET MÜDÜRÜ

ÇANAKKALE’YE YENİ EMNİYET MÜDÜRÜ

https://www.burasicanakkale.com ©  2000  - Bütün hakları Saklıdır.