4 Aralık 2022 - Hoşgeldiniz

Çanakkale'nin Dünyaya Açılan Penceresi

ÇANAKKALE KARA SAVAŞLARI’NIN 106’NCI YILI TÖRENLE ANILDI

Çanakkale Kara Savaşları'nın 106'ncı yıl dönümü

24 Nisan 2021 - 13:47

1381 Kişi Okumuş
ÇANAKKALE KARA SAVAŞLARI’NIN 106’NCI YILI TÖRENLE ANILDI

Kara Savaşları’nın 106’ncı yıl dönümü, koronavirüs tedbirleri kapsamında Şehitler Abidesi’nde kısıtlı sayıda katılımcıyla anıldı.

Çanakkale Kara Savaşları’nın 106’ncı yıl dönümü anma törenleri, koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında sınırlı sayıda katılımcıyla gerçekleştirildi. Çanakkale Savaşları şehitleri ile yabancı askerler, Tarihi Gelibolu Yarımadası’ndaki Şehitler Abidesi’nde düzenlenen törenle anıldı.

törene Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, Gelibolu 2’nci Kolordu Komutanı Tümgeneral Mustafa Oğuz, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mehmet Cem Okyay, Avustralya Büyükelçisi Marc Innes Brown, Birleşik Krallık Büyükelçisi Dominick Chilcott, İrlanda Büyükelçisi Sonya Mcguinness, Yeni Zelanda Büyükelçisi Wendy Hinton ve Fransa İstanbul Başkonsolosu Olivier Gauvin katıldı.

Vali Aktaş, 2’nci Kolordu Komutanı Oğuz ve Alan Başkanı Kaşdemir, Şehitler Abidesi Fuayesi’ndeki Çanakkale Savaşları kahramanları rölyefindeki Atatürk Anıtı’na çelenk koydu. Törene katılan Avustralya, Yeni Zelanda, İngiltere, Fransa ve İrlanda ülkelerinin çelenkleri tören başlamadan konuldu, bayrakları da yine tören başlamadan çekildi.

Şehitler ve yabancı askerler için saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı eşliğinde Türk bayrağı göndere çekildi. Kur’an-ı Kerim Tilaveti’nin ardından dua yapıldı. Tören, Şehitler Abidesi yanındaki şehit mezarlarına karanfil bırakılmasıyla sona erdi.

………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

İngiliz Helles Anıtı’nda tören Çanakkale Kara Savaşları’nın 106. yıl dönümü anma etkinlikleri çerçevesinde İngiliz Helles Anıtı’nda tören düzenlendi.

Törene Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, 2’nci Kolordu Komutanı Tümgeneral Mustafa Oğuz, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mehmet Cem Okyay, Avustralya Büyükelçisi Marc Innes-Brown, Birleşik Krallık Büyükelçisi Dominick Chilcott, İrlanda Büyükelçisi Sonya Mcguinness, Yeni Zelanda Büyükelçisi Wendy Hinton ve Fransa İstanbul Başkonsolosu Olivier Gauvin katıldı.

Buradaki tören başlangıç konuşması, saygı duruşunda bulunulması ve okunan duaların ardından protokol üyeleri tarafından anıta çelenk bırakılmasıyla son buldu.

Fransız Askeri Mezarlığı’ndaki tören

1915 yılı boyunca topraklarını savunmaya veya tam aksine bu toprakları kontrol etmeye kararlı olan yaklaşık 1 milyon askerin korkunç çatışmalara girdiğini söyleyen Başkonsolos Oliver Gauvin, “Osmanlı ordusu, Britanya imparatorluğu ve Fransa Sefe Kuvvetleri’nden gelen bu askerlerin yaklaşık yarısı hayatını kaybetmiş veya yaralanmıştır.

Fransa, Çanakkale Savaşı’na dörtte biri Afrika sömürgelerinde olmak üzere yaklaşık 80 bin asker göndermiş, bunların 27 bini hayatını kaybetmiş ve yaralanmıştır. İşte bu anma gününde savaşın cihan evine tanık olan bütün askerler ile nihayetinde mezarlar olacak bir toprak parçası kazanmak için kendini feda eden askerleri saygıyla anıyoruz.

Kendilerine şükranlarımızı ve hayranlığımızı ifade ediyor, geride bıraktıkları eşleri ve yetim çocuklarını unutmuyoruz” dedi. Konuşmanın ardından Fransa’nın İstanbul Başkonsolusu Oliver Gauvin, Türkiye adına Çanakkale Valisi İlhami Aktaş ve diğer ülkelerin büyükelçileri tarafından çelenk bırakıldı.

Program saygı duruşu ve Türkiye ile Fransa ulusal marşlarının okunması, Fransız mezarlarına karanfil bırakılması ve anı defterinin imzalanması ile sona erdi. Buradaki törenin ardından İngiliz Helles Anıtı’nda törene geçildi. Günün anlam ve önemini belirten konuşma, İngiltere’nin Ankara Birleşik Krallık Büyükelçisi Dominick Chilcott tarafından yapıldı.

Çanakkale Savaşları’nda hayatını kaybedenler için dua edilen törende, İncil’den de bölümler okundu. İngiltere adına Birleşik Krallık Büyükelçisi Dominick Chilcott, Türkiye adına ise Çanakkale Valisi İlhami Aktaş tarafından çelenk konuldu. Daha sonra Türkiye, İngiltere ve Kuzey İrlanda, Avustralya, Batı Afrika, Kanada, Fransa, Hindistan, İrlanda, Yeni Zelanda ile Sri Lanka temsilcileri anıta ülkelerinin çelenklerini bıraktı..

 

BENZER HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER

ÇANAKKALE’DEKİ BAZI BARAJLARDA SU SEVİYESİ YÜZDE 50’NİN ALTINA DÜŞTÜ

ÇANAKKALE’DEKİ BAZI BARAJLARDA SU SEVİYESİ YÜZDE 50’NİN ALTINA DÜŞTÜ

COĞRAFYA KADER MİDİR

COĞRAFYA KADER MİDİR

TOPLU TAŞIMA ÜCRETLERİNE ZAM

TOPLU TAŞIMA ÜCRETLERİNE ZAM

BİR SEVGİ İNSANI; MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

BİR SEVGİ İNSANI; MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

https://www.burasicanakkale.com ©  2000  - Bütün hakları Saklıdır.