5 Haziran 2023 - Hoşgeldiniz

Çanakkale'nin Dünyaya Açılan Penceresi

ÇANAKKALE KARA SAVAŞLARI’NIN 107’NCİ YILI

ÇANAKKALE KARA SAVAŞLARI’NIN 107’NCİ YILI TÖRENİ

25 Nisan 2022 - 08:21

1437 Kişi Okumuş
ÇANAKKALE KARA SAVAŞLARI’NIN 107’NCİ YILI

57. Alay Vefa Yürüyüşü

Çanakkale Kara Savaşları’nın 107’nci yıl dönümü anma törenleri kapsamında Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından 57’nci Alay Vefa Yürüyüşü düzenlendi. Sahur vaktinde yürüyüşten önce katılımcılara, tümü şehit düşen 57’nci Alay askerlerinin son yemeği olan kırık buğday çorbası dağıtan Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, “Çanakkale Ruhunu, 57’nci Alay’ın o fedakarlığını diri tutmak, önemli misyonlarımızdan bir tanesi” dedi.

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından düzenlenen 57’nci Alay Vefa Yürüyüşü programı, Tarihi Gelibolu Yarımadası’ndaki Eceabat ilçesinde bulunan Konuk Evi’nde saat 04.00’te başladı. Yürüyüş öncesinde, sahur vakti katılımcılara, Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu tarafından, tümü şehit düşen 57’nci Alay askerlerinin son yemeği, kırık buğday çorbası dağıtıldı.

Çorba dağıtımı sırasında konuşan Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, “Çanakkale Savaşları’nın 107’nci yılında 57’nci Alayı yad etmek üzere Vefa Yürüyüşü için bir aradayız. Çanakkale Ruhunu, 57’nci Alay’ın o fedakarlığını diri tutmak, önemli misyonlarımızdan bir tanesi. Nasıl Sarıkamış’ta, Zafer Tepe’de, Dumlupınar’da var isek, ülkemizin dört bir yanından gelen gençlerimizle birlikte her yıl 57’nci Alay Vefa Yürüyüşünde bir aradayız. Bu ruhu diri tutma ve kutsal emaneti yarınlara güçlü bir şekilde taşıma adına buradayız.

Gençlerimizin tarih bilincini, vefa duygusunu diri tutma adına buradayız. Şükürler olsun her daim gençlerimizle birlikte bu çalışmalarımızın ne kadar anlamlı ve ne kadar gençlerimiz açısından heyecan verici olduğunu görüyoruz ve bu gece gençlerimizle Çanakkale’deki kamp alanımızda buluşmanın sevinci içerisindeyiz. Ramazan’ın ruhuna uygun bir buluşmayı da gerçekleştiriyoruz. Az önce sahur ikramımızı gençlerle birlikte paylaştık. Biraz sonra yürüyüşümüze başlayacağız. Hakikaten ecdadımızın bize emanetini hem güçlü bir şekilde yarınlara taşıma adına onun bilinci ile yaşamaya gençlerimiz ile birlikte devam edeceğiz. Bu vesile ile tüm şehitlerimizi, gazilerimizi, Çanakkale’nin tüm kahramanlarını, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını rahmetle, minnetle yad ediyorum” diye konuştu.

…………………………………………………………….

57’nci Alay Vefa Yürüyüşü’nün sona erdiği Conkbayırı’ndaki Atatürk Anıtı önünde temsili 57’nci Alay Sancağı devir teslim töreni düzenlendi.

Tören, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun Atatürk Anıtı’na çelenk bırakmasıyla başladı. Saygı duruşu ve saygı atışının ardından İstiklal Marşı okundu. Kur’an-ı Kerim tilaveti sonrasında ise dua edildi.  Bakan Kasapoğlu, yaptığı konuşmasında “57’nci Alay’ın aziz hatırasını saygıyla yad ediyoruz. Biliyorsunuz 2020 ve 2021’de pandemi sebebiyle bu anlamlı buluşmayı gerçekleştiremedik. Bugün 57’nci Alay Vefa Yürüyüşümüzü kaldığımız yerden devam ettiriyor olmaktan ayrı bir heyecan duyuyoruz.

‘Bedrin Aslanları’nı imrendiren kahramanlıkların diyarı türkülerin, destanların ve hedefi olan topraklardayız. 57’nci Alay Vefa Yürüyüşü’nde sizlerle bir arada bulunmanın heyecanını ve gururunu yaşıyoruz. Biliyorsunuz, Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak bu önemli çalışmayı 57’nci Piyade Alayı şehitleri başta olmak üzere, Çanakkale şehitlerimizi yad etmek vesilesiyle her yıl 24- 25 Nisan tarihlerinde düzenliyoruz. Farklı ilimizden gelen binlerce gencimiz, burada aynı tarih bilincini paylaşıyorlar. Ecdadın şehadete yürüyüşündeki ayak izlerini takip ediyorlar. Böylesine anlamlı bir çalışmayı geleneksel bir şekilde gerçekleştiriyor olmak hem şahsım hem de bakanlığımız için bir bahtiyarlık meselesidir.

Bu vesileyle emeği geçen herkese ve katılan tüm gençlerimize canı gönülden teşekkür ediyorum” dedi.Bakan Kasapoğlu, sözlerine şöyle devam etti:”Bu vatanın aziz evlatları süngüleriyle şanlı bir destanı yazdılar. Canlarından vazgeçerek Çanakkale’yi geçilmez kıldılar. Şehitlerimizin bu şanlı mücadelesinde hepimiz için alınacak çok ama çok mühim dersler var. 57’nci Alay bu milletin tefrikayla bölünmeyeceğini, isminin sonsuza dek payidar kalacağını dosta düşmana tüm dünyaya ilan eden bir kardeşlik öyküsüdür.

O gün burada farklı şehirlerden gelen, farklı dilleri konuşan ancak aynı medeniyetin çocukları olan bir hilalin gölgesinde birleşmeyi bilen yiğitler vardı. ‘Biz buradayız’ dediler. ‘Biz Çanakkale’deyiz, biz müdafaayız’ dediler. Trakya’sı, Anadolu’su, Balkanlar’ı, Kerkük’ü, Filistin’i, Bakü’sü ile biz buradayız, dediler. ‘Biz bin yıldır buradayız ve burayı ilelebet terk etmeyeceğiz’ dediler. Türk’ü, Kürt’ü, Arap’ı, Çerkez’i, Boşnak’ı, Roman’ı ile bu milletin inşallah kıyamete kadar burada olacağının sözünü verdi. Vatan tehlikeye düştüğünde bu toprakları işgalci çizmelerine çiğnetmeyen o yiğitler, bizlere çok ama çok anlamlı bir emaneti bıraktılar.

İşte bu emanet Türkiye’dir. Ona sahip çıkmak, hepimizin sorumluluğudur. Türkiye’nin sadece 783 bin kilometrekareden ibaret olmadığını, mazlum milletlere karşı gönül coğrafyamıza karşı sorumluluklarımız, mesuliyetlerimizin olduğunu hiçbir zaman unutmamalıyız. Çanakkale’yi bilmeyenler, bu savaşın nerede, bu savaşın hangi şartlarda, hangi özveriyle yapıldığını anlamayanlar ne bugünün ne de yarının manasını kabul ediyorlar.

Bizler hep birlikte birliğimizi, hep birlikte kardeşliğimizi, hep birlikte beraberliğimizi güçlü ama çok güçlü kılmak durumundayız. İşte bunun delili burasıdır. Bunun delili Conkbayırı’dır. Bunun delili Çanakkale’dir. Onun için hep birlikte Hacı Bektaş’ın ifadesiyle bir olmaktan, iri olmaktan, diri olmaktan başka bir kurtuluş çaresi yoktur.”Konuşmaların ardından 57’nci Alay’ın temsili sancağı, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Öğrenci Konseyi tarafından Manisa Celal Bayar Üniversitesi Öğrenci Konseyi’ne teslim edildi. Devir teslim töreni, askeri bando konseriyle sona erdi.

………………………………………………………………….

Çanakkale Kara Savaşları’nın 107. Yıl Dönümünde Şehitlerimiz Rahmetle Anıldı

Şehitler Abidesi’ndeki tören Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri ERSOY’un Türkiye Cumhuriyeti adına Anıta çelenk sunmasıyla başladı.
Vali İlhami AKTAŞ,  1. Ordu Komutanı Korgeneral Kemal YENİ, AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İSKENDEROĞLU, 2. Kolordu Komutanı Tümgeneral Rasim YALDIZ, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail KAŞDEMİR, Birleşik Krallık Ankara Büyükelçisi Sir Dominic CHİLCOTT, Yeni Zelanda Gaziler Bakanı Meka WHAİTİRİ, Avustralya Ankara Büyükelçisi Miles ARMİTAGE ile çok sayıda yerli ve yabancı davetlinin  katıldığı törende;  saygı duruşu ve tören kıtası tarafından saygı atışı yapılmasından sonra İstiklal Marşı eşliğinde göndere Türk Bayrağı çekildi.
Törende; Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri ERSOY ve Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail KAŞDEMİR, günün anlam ve önemine ilişkin birer konuşma yaptılar.
Yapılan konuşmaların ardından Türk ve yabancı askerlerin kara savaşları zamanında yazdıkları mektupları okundu.
Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından Çanakkale Cephesi’nde şehit düşen Kahraman Şehitlerimiz için dua edildi.
Tören geçişinin ardından Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri ERSOY, “Şehitlik Defteri”ni imzaladı ve beraberindeki heyet ile birlikte şehitliklere karanfil bıraktı.
Şehitler Abidesi’nde düzenlenen tören; Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri ERSOY ve beraberindekiler, Çanakkale Boğazı’na bakan seyir alanına geçerek F-16 jet uçağıyla gösteri yapabilen sayılı akrobasi timlerinden Hava Kuvvetleri Komutanlığının ekibi SOLO TÜRK’ün, gösterisinin izlenmesiyle son buldu.

BENZER HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER

57’NCİ ALAY SANCAĞI DEVİR TESLİM TÖRENİ YAPILDI

57’NCİ ALAY SANCAĞI DEVİR TESLİM TÖRENİ YAPILDI

ANZAKLAR, GELİBOLU YARIMADASI’NDA ‘ŞAFAK AYİNİ’ İLE ANILDI

ANZAKLAR, GELİBOLU YARIMADASI’NDA ‘ŞAFAK AYİNİ’ İLE ANILDI

ÇANAKKALE KARA SAVAŞLARININ 108. YILI

ÇANAKKALE KARA SAVAŞLARININ 108. YILI

TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ İÇİN İMZALAR ATILDI

TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ İÇİN İMZALAR ATILDI

https://www.burasicanakkale.com ©  2000  - Bütün hakları Saklıdır.