21 Eylül 2023 - Hoşgeldiniz

Çanakkale'nin Dünyaya Açılan Penceresi

ÇANAKKALE’DE 5 BİN 178 İŞÇİ DEVLET YARDIMI BEKLİYOR

Çanakkale'de 5 Bin 178 İşçi Devlet Yardımı Bekliyor

10 Nisan 2020 - 12:20

4393 Kişi Okumuş
ÇANAKKALE’DE 5 BİN 178 İŞÇİ DEVLET YARDIMI BEKLİYOR

Corona Virüsüne karşı önlem almak amacıyla başlatılan tedbirlerin ekonomiye yükü de ortaya çıkmaya başladı.

Çanakkale’de Bin 700 çalışan Kısa Çalışma Ödeneği başvurusu yaparken; 3 bin 478 kişi de İşsizlik Maaşı başvurusunda bulunduğu ortaya çıktı.

Çanakkale’de 5 Bin 178 İşçi Devlet Yardımı Bekliyor!

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Corona virüsünün Çanakkale ekonomisine getirdiği zararı açıklayarak, “Kısa çalışma ödeneğine bin 700 kişi için başvuru yapılmış durumda ve Mart ayı itibarı ile 3 bin 478 kişi için işsizlik maaşı bağlanmış durumda. Uzun dönemde   ülkemizde ve şehrimizde işsizlik rakamlarının artmasından ve ekonomik krizin şartlarının çok daha ağırlaşacağından endişe ediyorum” diye konuştu.

ARALARINDA DEV ŞİRKETLER DE VAR

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Corona virüsün Çanakkale ekonomisi ve çalışma hayatına verdiği zararlar hakkında açıklama yaptı. Özgür Ceylan, iktidarın yaşanan ekonomik kriz sırasında ortaya çıkan pandemiye karşı aldığı tedbirler kapsamındaki “Kısa çalışma ödeneğine” bin 700 işçi için başvuru yapıldığını belirterek, “Aralarından İçdaş ve Kaleseramik’in de bulunduğu şirketlerin, bin 700 çalışan için kısa çalışma ödeneğine başvurduğunu biliyoruz.

Bu başvurulardan 100 kişinin ödemesi başlamış durumda” dedi. Çanakkale’den kısa çalışma ödeneği için başvurusu yapılan bin 700 işçiden bin 300’ünün dosyalarının incelenmek üzere Bakanlığa gönderildiği yönünde bilgi aldığını işçilerin ve ailelerinin mağdur olmaması için başvuruların onaylanma ve ödemeye başlanması sürecinin hızlandırılması gerektiğini ifade etti. Özgür Ceylan, geri kalan 400 dosya için başvuru hazırlıklarının devam ettiğini öğrendiğini belirtti.

“BAŞVURU SAYISI EKONOMİK ZARARI ORTAYA KOYUYOR”

Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, kısa çalışma ödeneği için yapılan başvuru sayısının yaşanan krizinin nasıl derinleştiğini ortaya koyduğunu, pandemi öncesi iktidarın varlığını reddettiği ekonomik krizin, karantina kararları sonrası etkisini daha da arttırarak gün yüzüne çıktığını ifade ederken, “Daha birkaç gün önce küresel salgın sonrası hayatın normal akışında devam etmesini sağlamanın yolunun, ekonomik tedbirler almaktan geçtiğini Meclis Genel Kurulu’nda ifade etmiştim. Ancak alınan tedbirler, seyahat yasağının geldiği bir ülkede konaklama vergisinin ertelenmesi, uçak biletlerinde KDV’nin düşürülmesiyle sınırlı kalmış gibi görünen trajikomik bir durumdan öteye geçemiyor” dedi.

Özgür Ceylan, iktidarın açıkladığı ekonomik tedbirlerin krizden ve karantina koşullarından etkilenen güvencesiz çalışan, dar gelirli ve işini yitiren yüzbinlerin yarasına merhem olmaktan uzak olduğunu ifade ederken, ““Bu sorunların çözümü Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun da belirttiği gibi çalışanlara ücretli izin, günlük işlerde güvencesiz çalışan dar gelirli ve ücretsiz izine çıkarılan vatandaşlarımız için ekonomik destek paketi, sağlık çalışanlarına yeterli ekipman, yaygın test ve şeffaf yürütülmesi gereken süreçtir” dedi.

BENZER HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER

ÇANAKKALE’DE BÜYÜK YANGIN

ÇANAKKALE’DE BÜYÜK YANGIN

27. İDA KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ

27. İDA KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ

CUMHURİYET MEYDANINA YENİ BİR DOKUNUŞ, YENİ BİR SOLUK…

CUMHURİYET MEYDANINA YENİ BİR DOKUNUŞ, YENİ BİR SOLUK…

10 AĞUSTOS ANAFARTALAR ZAFERİ KUTLU OLSUN

10 AĞUSTOS ANAFARTALAR ZAFERİ KUTLU OLSUN

https://www.burasicanakkale.com ©  2000  - Bütün hakları Saklıdır.