4 Aralık 2022 - Hoşgeldiniz

Çanakkale'nin Dünyaya Açılan Penceresi

ÇANAKKALE’DE HER 4 KİŞİDEN BİRİ BORÇLU

2021 OCAK AYI BİTMEDEN İCRA DOSYA SAYISI 1200 OLDU

31 Ocak 2021 - 15:03

5571 Kişi Okumuş
ÇANAKKALE’DE HER 4 KİŞİDEN BİRİ BORÇLU

2018 yılından bu yana devam eden ekonomik krize birde pandemi salgını eklendi. Çanakkale İcra müdürlüklerinde binlerce icra dosyası olduğunu açıklayan CHP Belediye Meclis Grubu başkanvekili Av. Erdal Gezen: ’’Çanakkale’de hemen hemen her 4 kişiden biri borçlu. İcra Müdürlüklerinde işlem bekleyen 42-43 bin icra dosyası var” diyerek Çanakkale’deki vahim durumu gözler önüne serdi.

2018 yılından bu yana devam eden ve pandemi salgını ile etkisini arttırmaya devam eden ekonomik kriz vatandaşın omuzlarında. Bunun en net açıklamasını ise Çanakkale Belediye Meclisinin 2021 yılı ilk Belediye Meclis toplantısında CHP’li Av.Erdal Gezen yaptı. Gezen’in açıklamalarını herkes dinledi ancak kimse en ufak yorumda bulunmadı. Çanakkaleli esnafın, üreticinin ve işçi ile işverenlerin durumunu gözler önüne seren Erdal Gezen; “Çanakkale’de neredeyse her 5 kişiden biri icralık” açıklamasında bulundu.

“HERKES ÖDEME GÜÇLÜĞÜ ÇEKİYOR”

Ocak ayı meclis toplantısında açıklamalarda bulunan CHP Grup Başkanvekili Av.Erdal Gezen, Çanakkaleli esnaf ve sanatkârın zor bir süreçten geçtiğine dikkat çekerek; “Gerçekten zor bir süreçten geçiyoruz. Eğitimden, sağlığa, kuraklıktan adaletsizliklere kadar hemen her alanda ciddi sıkıntılar yaşıyoruz. Çanakkale’de birçok vatandaşımız, esnafımız, sanatkârımız olsun evindeki ev kadınından, emekliye kadar yaşamını ekonomik açıdan devam ettirme endişesi yaşıyorlar. Çanakkale’de şu anda esnaf ve sanatkâr bakımından 25 bin üzerinde sayı var; herkesin sorunu şuanda bankalar ve kredi kefalet kurumlarından çekilen kredilerin yanı sıra ötelenen SGK ve Vergi katkılarının ödeme zamanı gelmiş olmasına rağmen ödeme güçlüğü içerisindeler” dedi.

“ÇANAKKALE İCRA MÜDÜRLÜKLERİNDE 42-43 BİN DOSYA VAR”

Çanakkale İcra Müdürlüklerinde biriken icra dosya sayısını açıklayan Erdal Gezen; “Ülkemizde her şey şu anda borç üzerine kurgulanmış durumda. Hibe diye bir şey yok. Çanakkale’de yaşayan her dört kişiden birisi borçlu. Çanakkale İcra Müdürlüklerinde yaklaşık 45-50 civarında icra dosyası var. 2020 yılında mevcut olan dosyaların üzerine 11-12 bin civarında yeni dosya eklendi. Borç ödüyoruz, halen de ödemek zorunda olduğumuz banka ve kredi kefalet kurumlarına ödediğimiz borçlar var. İçimizde borçlu olmayan kişi varsa gerçekten de çok şansı olarak değerlendiriyoruz” dedi.

“HAVA PARASIYLA KİRALANAN DÜKKANLARA KİRACI BULUNAMIYOR”

Çanakkale’nin en işlek caddelerinde boş dükkanları kiracı beklediğini ancak bu dükkanları kiralayabilecek girişimci çıkmadığını belirten Erdal Gezen; “Çanakkale’de en önemli ticaret merkezi olarak Demircioğlu Caddesi, Atatürk Caddesi, Değirmenlik sokak olarak adlandırılan bölgede bugün tespit ettiğime göre sadece Demircioğlu Caddesinde 23 tane altlı üstlü kiralık, boş dükkân var. 2-3 yıl öncesine kadar bu boş dükkânlara girebilmek için hava parası ödemek zorunda kalınıyordu; bugün bu boş dükkânları kiralayacak cesarete sahip Çanakkale’de hiçbir ticaret erbabı yok. Mevcut dükkân kiraları da ödenemiyor, Çarşı esnafı kaynaklı bir mağduriyet değil; mülk sahibi de kirasını alamadığından mağdur. Mal sahipleri de ödemesini yapamıyorlar. Esnaf ve sanatkâr hibe bekliyor. Yabancı ülkelerdeki gibi hibe bekliyorlar. Desteklerin hibe olmadığını, düşük faizle de olsa borç ödeme güçleri olmadığını söylüyorlar” dedi.

2021 OCAK AYI BİTMEDEN DOSYA SAYISI 1200 OLDU!

Öte yandan 2021 yılı Ocak ayı henüz bitmemişken Çanakkale İcra müdürlüklerine yapılan icra başvurusu sayılarını Aynalı Pazar okuyucuları için açıklayan CHP Grup Başkanvekili Erdal Gezen; “Durum o kadar vahim ki; 29 Ocak 2021 Cuma günü itibariyle daha ay bitmeden İcra Müdürlüklerine yeni yapılan başvuru sayısı 1200’ü geçmiş durumda.. Vatandaşlar büyük bir ödeme güçlüğü içerisindeler” dedi.

BAYRAMİÇLİ ÇİFTÇİNİN DRAMI YÜREKLERİ BURKTU

CHP’li Erdal Gezen’in açıklamalarının doğruluğunu ise icradan satış internet siteleri ortaya koyuyor. Çektiği krediyi ödeyemeyen işletmeci, esnaf ve üreticilerin ev, arsa veya taşıtları hacizden satılmaya başlandı. Yaşanan icra ve haciz kararları nedeniyle evinde yakacak odun ve kömür kalmayan Bayramiçli çiftçinin yaşadığı dram ise yürekleri sızlattı. 5 çocuğunu üniversite okutan 72 yaşındaki Nazif Yılmaz’ın çocuklarından Şener Yılmaz 2016 yılında ‘Genç Çiftçi’ projesinden 29 bin 350 lira destek alarak Arıcılığa başladı.

Orman Muhafaza Memurluğundan emekli baba Nazif Yılmaz da kredi çekerek traktör aldı. Borçlarını 2019’a kadar düzenli ödeyen aile, elmalarını don vurunca borç taksitlerini ödeyemedi. Faiz nedeniyle katlanan borç 75 bin liraya yükseldi. Haciz uygulanınca borç daha da arttı. Bir ay önce geçirdiği kaza nedeniyle kalça kemiğini kıran 72 yaşındaki Nazif Yılmaz’ın bugün evinde ne yakacak kömürü ne de odunu var”

İCRADAN SATIŞ: TRAKTÖRDEN ARSAYA, DAİREDEN MAKİNELERE..

Çanakkale’de sadece Bayramiçli Nazif Yılmaz’ın değil bir başka çiftçinin daha traktörüne haciz konduğu ise icradan satış yapan internet sitelerinde görüldü. İcra’da satış internet sitelerinde haczedilip satışa çıkartılmış menkul ve gayrimenkul ile taşıt ve araç gereçler ise şöyle; “17 Daire, 4 müstakil ev, 2 dükkan/mağaza, 25 arsa, 120 tarla, 1 bağ, 8 otomobil, 1 otobüs, 1 kamyon, 1 TIR, 7 kamyonet, 2 traktör, 2 deniz taşıtı, Sanayi tesislerine ait makine teçhizatı, 1 tekstil atölyesi makinesi, 1 turistik tesis”

Haber: Aynalı Pazar

BENZER HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER

ÇANAKKALE’DEKİ BAZI BARAJLARDA SU SEVİYESİ YÜZDE 50’NİN ALTINA DÜŞTÜ

ÇANAKKALE’DEKİ BAZI BARAJLARDA SU SEVİYESİ YÜZDE 50’NİN ALTINA DÜŞTÜ

COĞRAFYA KADER MİDİR

COĞRAFYA KADER MİDİR

TOPLU TAŞIMA ÜCRETLERİNE ZAM

TOPLU TAŞIMA ÜCRETLERİNE ZAM

BİR SEVGİ İNSANI; MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

BİR SEVGİ İNSANI; MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

https://www.burasicanakkale.com ©  2000  - Bütün hakları Saklıdır.