21 Mart 2023 - Hoşgeldiniz

Çanakkale'nin Dünyaya Açılan Penceresi

ÇANAKKALE’DE SAĞLIK SİSTEMİ ÇÖKEBİLİR

Tabipler Odasından Korkutan Açıklamalar

06 Kasım 2020 - 12:28

4355 Kişi Okumuş
ÇANAKKALE’DE SAĞLIK SİSTEMİ ÇÖKEBİLİR

Tabipler Odasından Korkutan Açıklamalar!

Çanakkale Tabip Odası Yönetim Kurulu yaptığı açıklama ile Çanakkale’deki coronavirüs vaka sayılarını açıkladı. 3 Kasım itibariyle günlük yeni vaka sayısının 120’lerde, pandemi hastanesinde servis hasta sayısının 104, yoğun bakım hasta sayısının ise 29 olduğu belirtildi.

Açıklamada; “Eğer virüs bulaşını azaltamazsak, servis ve yoğun bakımlarda yer kalmayacak, hekimler yoğun bakıma hasta yatırırken hasta seçmek ve bazı hastaları ne yazık ki ölüme terk etmek zorunda kalacaklardır” denildi.

Çanakkale Tabipler Odası yayınladığı basın açıklaması ile Çanakkale’de 3 Kasım 2020 itibariyle güncel Corona Virüs bilgilerini paylaştı. Hastanelerde ve ilgili servislerde salgın bu şekilde yer artmaya devam ederse; Çanakkale’de Sağlık Sisteminin çökebileceğine dikkat çekildi.

Çanakkale Tabipler Odası yaptığı açıklamanın devamında rakamların endişe verici olduğuna dikkat çekerek; “Beklediğimiz gibi kış aylarına yaklaşırken günlük vaka sayılarımızdaki artışlar ciddi boyutlara ulaşmıştır. 3 Kasım itibariyle günlük yeni vaka sayısı 120’lerdedir, pandemi hastanesinde servis hasta sayısı 104, yoğun bakım hasta sayısı 29’dur. Bu sayılar ne anlama gelmektedir? Eğer virüs bulaşını azaltamazsak, servis ve yoğun bakımlarda yer kalmayacak, hekimler yoğun bakıma hasta yatırırken hasta seçmek ve bazı hastaları ne yazık ki ölüme terk etmek zorunda kalacaklardır.

Çanakkale halkına, maske takılması, sosyal mesafeye uyulması, el hijyenine dikkat edilmesi konusundaki uyarıları tekrarlamak durumundayız. Bu dönemde kalabalık ortamlarda bulunulmaması, kapalı mekanlara zorunlu olmadıkça gidilmemesi, zorunlu olmadıkça toplu halde bir araya gelme hallerinden uzak durulması gerekiyor. Karantinadaysanız karantina kurallarının dışına lütfen çıkmayınız. Bu hastalığın, sizin için semptomsuz ve hafif seyirli gidişatı olsa bile, bir başkası için ölümcül seyredebileceğini lütfen aklınızdan çıkarmayınız” denildi.

SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNE ÖNERİLER

Sağlık Müdürlüğü’ne önerilerin sunulduğu açıklamada; “Hastalığın toplumda hızla yayılışı karantina uygulamalarının yetersiz kaldığının bir göstergesidir. Çanakkale gibi küçük şehirlerde karantina uygulamaları için yurtlar ve oteller, büyük şehirlere göre kolaylıkla kullanılabilir ve böylelikle virüsün yayılımını yavaşlatabiliriz.

En kısa zamanda yurtlar ve oteller, karantina uygulamalarında kullanılmak üzere hazır hale getirilmelidir. HES kodu uygulaması daha aktif kullanılarak kamu kurumlarına, toplu ulaşım araçlarına, alışveriş merkezlerine girişler kontrol edilebilir ve yine böylelikle virüs taşıyan kişilerin toplu bulunulan yerlerde kontrolsüzce virüs yayılımına sebep olmasını engelleyebiliriz. HES kodu uygulaması yaygın ve etkin bir şekilde kullanıma açılmalıdır.

Kamu Hastanelerinin, yani Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi, ÇOMÜ Tıp Fakültesi ve İlçe Devlet Hastanelerinin, kriz merkezi oluşturularak bu merkezden yönetilmesi, kararların hızlı ve uyumlu bir şekilde uygulanması, hekim ve diğer sağlık personelinin koşullara uygun dağılımının sağlanması açısından faydalı olacaktır. Geçtiğimiz aylarda pandemi hastanesi olarak çalışan ÇOMÜ Tıp Fakültesinde bazı branşlar aktif olarak hizmet vermezken, Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi’nde gastroenteroloji, plastik cerrahi, göğüs cerrahisi gibi az sayıyla çalışan branşlardaki hekimler, insanüstü bir emek göstermek durumunda kalmışlar ve pandemi hastanesi-devlet hastanesi arasında bu yükü paylaşmak üzere görevlendirmeler bir türlü gerçekleştirilememiştir.

Önümüzdeki günlerde covid vakaları artacak ancak diğer hastalıkların acil müdahaleleri, tedavileri yapılmaya devam edecektir. Dolayısıyla Kamu Hastanelerinin uyumlu ve birbirlerini destekleyecek şekilde organize olmalarını sağlamak büyük bir zorunluluktur. Özellikle ÇOMÜ Tıp Fakültesinde en belirgin olmak üzere devlet hastanelerinde çalışan hemşire sayılarımız yeterli değildir. Sağlık çalışanlarının pandemi koşullarında hastalık riskleri ve iş yükleri göz önünde bulundurularak hemşire açığı hızla giderilmelidir.

Pandeminin başından beri tüm Türkiye’de Tabip Odaları ve Sendikalar hemşire açığını ifade etmelerine rağmen sağlık otoriteleri şimdiye kadar ne yazık ki bir düzenlemeye gitmemişlerdir” denildi. Tabip Odası olarak bilgilerin paylaşılmaya devam edileceği ifade edilen açıklamada; “Önümüzdeki aylarda tüm Türkiye ve Çanakkale için zorlu bir süreç bizleri bekliyor. Çanakkale Tabip Odası olarak halkımıza en doğru bilgilendirme ve uyarıları yapmaya, sağlık çalışanlarının koşullarını duyurmaya devam edeceğiz…” denildi.

BENZER HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER

İSMET GÜNEŞHAN ADAY ADAYLIĞI BAŞVURUSUNU YAPTI

İSMET GÜNEŞHAN ADAY ADAYLIĞI BAŞVURUSUNU YAPTI

TİMUR AY; “MİLLETİN VEKİLİ OLMAYA TALİBİM”

TİMUR AY; “MİLLETİN VEKİLİ OLMAYA TALİBİM”

2023 CUMHURBAŞKANLIĞI VE MİLLETVEKİLLİĞİ GENEL SEÇİM TARİHİ BELLİ OLDU

2023 CUMHURBAŞKANLIĞI VE MİLLETVEKİLLİĞİ GENEL SEÇİM TARİHİ BELLİ OLDU

ATATÜRK VE TÜRK KADINI

ATATÜRK VE TÜRK KADINI

https://www.burasicanakkale.com ©  2000  - Bütün hakları Saklıdır.