28 Mayıs 2023 - Hoşgeldiniz

Çanakkale'nin Dünyaya Açılan Penceresi

ÇANAKKALE’DE TAŞKINLARA KARŞI KRİZ MERKEZİ OLUŞTURULDU

BARAJLARDA TAŞKIN RİSKİ

09 Şubat 2022 - 10:52

772 Kişi Okumuş
ÇANAKKALE’DE TAŞKINLARA KARŞI KRİZ MERKEZİ OLUŞTURULDU

Çanakkale’de yağmur ve kar yağışının yanı sıra karın erimesiyle taşkın olma ihtimaline karşı Vali İlhami Aktaş başkanlığında kriz merkezi oluşturuldu.

Valilikten yapılan yazılı açıklamada sağanak yağış ve karın erimeye başlamasıyla Bayramiç Barajı’nın maksimum doluluk oranına ulaştığı belirtilerek, “Baraj savaklamıştır. Devam eden yağış ve kar erimesi nedeni ile barajdan taşacak suyun Karamenderes Deresi’nin debisini artırmasından dolayı olası taşkın riskine karşı vatandaşlarımızın Karamenderes Dere yatağı ve diğer dere yataklarından uzak durması ve tedbirli olunması kamuoyuna duyurulur” denildi.

AFAD Acil Yönetim Merkezi’nde kurulan kriz merkezine; Vali İlhami Aktaş, Çanakkale Orman Bölge Müdürü Enver Demirci, Çanakkale Belediye Başkan Yardımcısı Handan Serap Özyayla Kenar, İl Emniyet Müdürü Faruk Karaduman, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Albay Tahsin Saruhan, İl Özel İdaresi Genel Sekreter Yardımcısı Celil Sezgin, AFAD Müdürü İbrahim Tarı, DSİ 252. Şube Müdürü Murat Lütfü Güldoğan, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Bekir Çelen, Karayolları 142. Şube Şefi Orhan Yıldız, Meteoroloji Müdürü Erol Öztabak, Çanakkale Kızılay Şube Başkanı Ergin Sezen ile ilgili birim amirleri katıldı.

ALINACAK TEDBİRLER VE İLGİLİ KURUMLAR ARASINDAKİ KOORDİNASYON GÖRÜŞÜLDÜ

İl genelinde oluşabilecek, yağmur ve kar sularının erimesiyle taşkın olma ihtimaline karşı yapılacak olan çalışmalarda alınacak tedbirlerle ilgili kurumlar arasındaki koordinasyonun görüşüldüğü kriz masasında; yerleşim yerlerinde ve yerleşim yerleri dışında alınacak trafik tedbirleri, görevli personel ve ekip araçları konuşularak değerlendirildi.

Aşırı yağışlardan dolayı oluşması muhtemel olumsuzluklara en kısa sürede müdahale edebilmek adına Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nde ilgili kurum müdürlükleri ile kriz masasını oluşturduklarını ifade eden Vali İlhami Aktaş, herhangi bir olumsuzluk yaşamamak için kurumlar tarafından tüm tedbirlerin alındığını belirtti.

Oluşabilecek taşkın ihtimaline karşı tüm kurumların teyakkuz halinde olduğunu vurgulayan Vali İlhami Aktaş, “Vatandaşlarımızın oluşabilecek su taşkınlarına karşı tedbirli olmaları, özellikle dere kenarlarından uzak durmalarını ve riskli bölgelerden güvenli bölgelere geçmelerini önemle rica ediyoruz” dedi.

BARAJLARDA TAŞKIN RİSKİ

Valilik tarafından yapılan yazılı açıklamada ise Bayramiç ilçesinde ve çevresinde etkili olan sağanak yağış ve kar yağışı sonrasında Bayramiç Barajı’nın maksimum doluluk oranına ulaştığı belirtildi. Açıklamada, “Baraj savaklamıştır. Devam eden yağış ve kar erimesi nedeni ile barajdan taşacak suyun Karamenderes Deresi’nin debisini arttırmasından dolayı olası taşkın riskine karşı vatandaşlarımızın Karamenderes Dere yatağı ve diğer dere yataklarından uzak durması ve tedbirli olunması kamuoyuna önemle duyurulur” denildi.

Aynı şekilde Çanakkale merkezindeki Atikhisar Barajı’nın da maksimum doluluk oranına ulaştığı belirtilerek, barajdan taşacak suyun Sarıçayın debisini arttıracağından dolayı olası taşkın riskine karşı vatandaşların Sarıçay dere yatağından uzak durması istendi.

BENZER HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER

ÇANAKKALE KARA SAVAŞLARININ 108. YILI

ÇANAKKALE KARA SAVAŞLARININ 108. YILI

TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ İÇİN İMZALAR ATILDI

TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ İÇİN İMZALAR ATILDI

TBMM’NİN AÇILIŞINA GİDEN TARİHİ SÜREÇ

TBMM’NİN AÇILIŞINA GİDEN TARİHİ SÜREÇ

ÇANAKKALE’YE YENİ EMNİYET MÜDÜRÜ

ÇANAKKALE’YE YENİ EMNİYET MÜDÜRÜ

https://www.burasicanakkale.com ©  2000  - Bütün hakları Saklıdır.