30 Kasım 2021 - Hoşgeldiniz

Çanakkale'nin Dünyaya Açılan Penceresi

ÇANAKKALE’NİN HAZİNESİ İSMAİL USTA

İsmail Usta, UNESCO’nun Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi kapsamında düzenlenen törende ödülünü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden aldı

17 Şubat 2020 - 17:34

11693 Kişi Okumuş
ÇANAKKALE’NİN HAZİNESİ İSMAİL USTA

60 yılı aşkın bir süredir seramik üreten ve usta yetiştiren İsmail Bütün, Çanakkale Belediyesinin girişimleri ile başlayan yolculuğunun sonunda Yaşayan İnsan Hazinesi ödülüne layık görüldü.

İsmail Usta, UNESCO’nun Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi kapsamında düzenlenen törende ödülünü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden aldı.

2012 Yılında Başlayan Çaba Sonuç Verdi

1941 yılımda doğan İsmail Usta, 10 yaşından itibaren babası Ahmet Bütün’ün çıraklığını yapmaya başladı. Bir dönem İstanbul ve Manisa’da çalışmalarına devam eden Bütün, uzun bir süre de Çanakkale Seramik Fabrikaları’nda hizmet verdi.

İsmail Usta 2010 yılından itibaren Çanakkale Belediyesi Çanakkale Seramiği Anı Eşya Üretim Merkezi’nde Seramik Ustası unvanı ile hizmet vermeye başladı.

Eser üretiminin yanı sıra, kentte seramik çalışmalarının yaşatılması, seramik ustalığının yok olmaması için Çanakkale Belediyesi ile ortak çaba içinde uğraşlar veren Bütün, çok sayıda kişiyi de seramikle tanıştırarak, yetiştirdi.

2012 yılında ise; Çanakkale Belediyesi tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı’na Bütün’e ait bilgilerin kayıt altına alınması ve korunması amacıyla yapılan başvurunun ardından İsmail Usta Geleneksel El Sanatları Sanatkarı unvanının sahibi oldu.

  1. Troia Festival’inde Onur Ödülü

Seramik ile ilgili çeşitli etkinlik, sempozyum ve yarışmalara katılan İsmail Bütün; geleneksel, karma, bireysel olmak üzere birçok sergiye imza atmıştır. Bütün’e, Çanakkale Belediyesi tarafından 1992 yılında gerçekleştirilen 29. Troia Festivali Seramik Yarışması’nda Onur Belgesi takdim edilmiş, devam eden süreçte kültürel platformlarda alan sağlanmıştır.

BENZER HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER

MEKANİK VE BİYOLOJİK AYRIŞTIRMA TESİSİNİN AÇILIŞI

MEKANİK VE BİYOLOJİK AYRIŞTIRMA TESİSİNİN AÇILIŞI

1915 ÇANAKKALE KÖPRÜSÜ AÇIKLAMASI

1915 ÇANAKKALE KÖPRÜSÜ AÇIKLAMASI

ÇANAKKALE’DE 43 BİN FİDAN TOPRAKLA BULUŞTU

ÇANAKKALE’DE 43 BİN FİDAN TOPRAKLA BULUŞTU

SAAT 09.05’TE HAYAT DURDU

SAAT 09.05’TE HAYAT DURDU

https://www.burasicanakkale.com ©  2000  - Bütün hakları Saklıdır.