25 Eylül 2023 - Hoşgeldiniz

Çanakkale'nin Dünyaya Açılan Penceresi

CEVATPAŞA PARKI TÖRENLE AÇILDI

18 Mart Kahramanlarından Cevat Çobanlı Paşa'nın adının yaşatıldığı Cevatpaşa Parkı açıldı

16 Mart 2020 - 14:57

7767 Kişi Okumuş
CEVATPAŞA PARKI TÖRENLE AÇILDI

18 Mart Deniz Zaferi Kahramanlarından Cevat Çobanlı Paşa’nın adının yaşatıldığı Cevatpaşa Parkı düzenlenen törenle açıldı.

Cevatpaşa Mahallesi’nde bulunan parkın açılış törenine Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, CHP Merkez İlçe Başkanı Ali Uyanık, Belediye Başkan Yardımcısı İrfan Mutluay, Belediye Meclis Üyeleri, Çanakkale Kent Konseyi Başkanı ve Cevatpaşa Mahallesi Muharı Evren Kızoğlu ile çok sayıda kentli katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan etkinlikte açılış konuşmasını yapan Çanakkale Kent Konseyi Başkanı Kızoğlu; “Cevat Paşa’ya hak ettiği saygıyı göstermek için bir proje hazırlama fikri doğdu ve çalışmalarımıza başladık.

Cevat Çobanlı Paşa’nın tanıtılması ve gelecek nesillere aktarılması için Cevat Paşa’ya vefa projesini oluşturmuş olduk. Geçtiğimiz dönem Belediye Meclisimiz 60’ncı yıl parkı olarak anılan bu parkın ismi Cevap Paşa Parkı olarak değiştirildi. Parka yapılan peyzaj çalışmaları ardından Çanakkale Tarih ve Kültür Vakfı’nın desteğiyle yapılan Cevat Paşa büstü yerine yerleştirildi” diye konuştu.

Açılışta konuşan Başkan Gökhan ise Cevatpaşa Mahallesinde olmaktan dolayı onur duyduğunu ifade etti. Başkan Gökhan konuşmasında; “Şu an içinde bulunduğumuz park 1983 yılında Cumhuriyetin 60’ncı yılında yıl dönümü dolayısıyla düzenlenmiş ve 60’ncı Yıl Parkı olarak anılmaktaydı. Bizde daha sonra Kenet Konseyi Cevat Paşa Muhtarlığı Mahalle Meclisi ve Tarih Kültür Vakfı’nın katkılarıyla Çanakkale Belediyesi’nin düzenlemeleriyle bu parkı tamamladık ve Cevat Paşa Parkı olarak adlandırdık.

Cevat Paşa Mahallesi önemli ve büyük bir mahalle. Bu mahallede olmaktan hep iftihar ettim. Şehitler haftası olması nedeniyle, o dönemki şehitlerimizi ve Türkiye Cumhuriyetinin devamı için her türlü cephede savaşarak Şehit olan askerlerimizi rahmetle anıyorum. Onlar bizim güvenliğimiz için canlarını seve seve veriyorlar. Onun için onları unutmamız söz konusu olamaz” dedi.

BENZER HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI KUTLU OLSUN

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI KUTLU OLSUN

ÇANAKKALE’DE BÜYÜK YANGIN

ÇANAKKALE’DE BÜYÜK YANGIN

27. İDA KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ

27. İDA KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ

CUMHURİYET MEYDANINA YENİ BİR DOKUNUŞ, YENİ BİR SOLUK…

CUMHURİYET MEYDANINA YENİ BİR DOKUNUŞ, YENİ BİR SOLUK…

https://www.burasicanakkale.com ©  2000  - Bütün hakları Saklıdır.