29 Mayıs 2023 - Hoşgeldiniz

Çanakkale'nin Dünyaya Açılan Penceresi

ÇEVRE SAKİNLERİ HALİLAĞA BAKIR VE ALTIN MADENİ PROJESİ ÇED TOPLANTISINI YAPTIRMADI

Halk Cengiz'e ÇED Yaptırmadı!

15 Eylül 2020 - 14:02

4798 Kişi Okumuş
ÇEVRE SAKİNLERİ HALİLAĞA BAKIR VE ALTIN MADENİ PROJESİ ÇED TOPLANTISINI YAPTIRMADI

Cengiz Holding Halilağa Bakır ve Altın Madeni Projesi “Halkın yoğun itirazları” gerekçe gösterilerek iptal edildi.

Halkın yoğun tepkilerini bastırmak isteyen Jandarma ekipleri müdahalede bulundu. Biber gazlı müdahalede bazı vatandaşlar etkilenirken; Bayramiç Belediye Başkanı Mert Uygun da biber gazından etkilenenler arasındaydı.

Halk Cengiz’e ÇED Yaptırmadı!

Günlerdin iptal edilmesi çağrısında bulunulan, jandarmanın 4 farklı noktada ÇED Toplantısına katılmak isteyenleri GBT sorgusundan geçirmesine rağmen Çan, Bayramiç, Küçükkuyu, Edremit gibi ilçelerden gelen vatandaşların katılımıyla ÇED toplantısına katılım yüksek oldu. CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, Doğa hakları ve Çevre konularından sorumlu Genel Başkan yardımcısı Ali Öztunç, CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan ve Balıkesir CHP Milletvekilleri de toplantıya katıldılar.

JANDARMA MÜDAHALE ETTİ VEKİLLER SİPER OLDU

Cengiz Holding Halilağa Bakır ve Altın Madeni Projesi için yoğun güvenlik önlemleri alan jandarma ekipleri ile yöre halkı arasında zaman zaman tartışmalar yaşandı. Jandarma ekipleri müdahalede bulunurken araya giren CHP Genel Başkan Yardımcıları Muharrem Erkek ve Ali Öztunç ve diğer CHP Milletvekilleri olayların büyümesini engelledi. Jandarma ekiplerinin sıktığı biber gazının hedefleri arasında olayları yatıştırmaya gayret eden Bayramiç Belediye başkanı Mert Uygun oldu. Biber gazından etkilenen Bayramiç Belediye Başkanı Mert Uygun’a vatandaşlar müdahale de bulundu. Araya giren CHP’li milletvekilleri ve genel başkan yardımcıları ise Jandarma ekiplerini ikna ederek olayların büyümesini engellediler.

TOPLANTI “HALKIN YOĞUN TEPKİSİ” NEDENİYLE İPTAL EDİLDİ

Cengiz Holding’in Halilağa Bakır ve Altın Madeni projesini engellemek isteyen çevre örgütleri Jandarma kontrol noktaları nedeniyle toplantıya katılamazken; yöre köylülerinin yanı sıra Çan, Bayramiç, Edremit ve Küçükkuyu’dan gelen vatandaşlar toplantının başlamasıyla birlikte yoğun tepki gösterdiler.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkililerinin anonslarına rağmen vatandaşların tepkisi daha da artınca yetkililer toplantının iptal edildiğini duyurdular. Toplantının iptal tutanağına ise “Halkın yoğun tepkisi nedeniyle iptal edilmiştir” ifadeleri yer aldı. Toplantının iptal edilmesi büyük sevinç yaratırken; bir sonraki toplantının tarihinin ise önümüzdeki aylarda açıklanması bekleniyor.

BENZER HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER

ÇANAKKALE KARA SAVAŞLARININ 108. YILI

ÇANAKKALE KARA SAVAŞLARININ 108. YILI

TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ İÇİN İMZALAR ATILDI

TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ İÇİN İMZALAR ATILDI

TBMM’NİN AÇILIŞINA GİDEN TARİHİ SÜREÇ

TBMM’NİN AÇILIŞINA GİDEN TARİHİ SÜREÇ

ÇANAKKALE’YE YENİ EMNİYET MÜDÜRÜ

ÇANAKKALE’YE YENİ EMNİYET MÜDÜRÜ

https://www.burasicanakkale.com ©  2000  - Bütün hakları Saklıdır.