5 Haziran 2023 - Hoşgeldiniz

Çanakkale'nin Dünyaya Açılan Penceresi

CHP’Lİ ERKEK: ‘‘BİZİM ANDIMIZ ÇANAKKALE’DİR, ATATÜRK’TÜR!’’

18 Mart Türkiye Cumhuriyeti’nin Önsözünün Yazıldığı Tarihtir

17 Mart 2021 - 17:44

5746 Kişi Okumuş
CHP’Lİ ERKEK:  ‘‘BİZİM ANDIMIZ ÇANAKKALE’DİR, ATATÜRK’TÜR!’’

CHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, Türkiye Cumhuriyeti’nin önsözünün yazıldığı Eşsiz Zafer’imizin 106. yılına dair bir mesaj yayımladı. Erkek, şunları söyledi:

“Çanakkale Savaşları, dünya tarihinin en onurlu, en meşru, en anlamlı savunmalarından biridir. Çanakkale Savaşları, Troya Savaşı’nda olduğu gibi dünya tarihinin emperyalizme karşı en önemli savunmalarından biridir. Mehmet Akif’in söylediği gibi: ‘Şu Boğaz Harbi nedir?/Var mı ki dünyada eşi?/En kesîf orduların yükleniyor dördü beşi.’ Çanakkale büyük bir destandı, kahramanlıktı. Ve tarihe Gazi Mustafa Kemal’i armağan etti.

Şevket Süreyya Aydemir’in dediği gibi, ‘Mustafa Kemal Atatürk’ün doğum yeridir, Kemalyeri.’ Çanakkale aynı zamanda büyük bir barıştır, kardeşliktir. Bu yüzden ‘Centilmenler Savaşı’ olarak tarihte yerini almıştır. Ne güzel söylemiş rahmetli Bülent Ecevit: ‘Söyle arkadaşım’ dedi Anadolulu Mehmet yanı başındaki Anzak erine, ‘Nereden kopup gelmişsin, neden çökmüş bu mahzunluk üzerine?’ Çanakkale Savaşı böyle bir savaştı, kıyasıya bir savaştı ama saygı üreten bir savaştı. Siperler arası mesafe sekiz metreye kadar inmişti, yaklaştıkça birbirine karşılıklı siperler gönüller de yakınlaştı; düştükçe vuruşanlar toprağa, dostlar gibi kaynaştı.

Onun için Çanakkale aynı zamanda da barıştır. Tarih 21 Kasım 1938, Türkiye ve dünya yasta. Atatürk’ün naaşı taşınıyor. Yabancı generaller de orada, yabancı askerler tören kıyafetlerini giymişler; sefirler, bütün halk, Hükûmet, herkes orada. Etnografya Müzesinin önüne geldiğinde naaşı, onu taşıyan top arabasına herkes selam duruyor. Selam duranlar içinde bir kişi var: İngiliz Mareşal Birdwood. 1915’te Çanakkale’de Mustafa Kemal’in karşısında savaşmış, yenilmiş; 1938’de Ankara’da Mustafa Kemal Atatürk’ü ebediyete uğurlarken tarihin en anlamlı askerî selamlarından birini veriyor.

Birdwood mareşallik asasını kaldırarak bir ayağı sakat olduğu hâlde 1915’teki düşmanını selamlıyor çünkü Atatürk aynı zamanda büyük bir barış insanıydı, büyük bir devlet insanıydı. Evet, Çanakkale savaşları büyük bir destandı, kahramanlıktı ama aynı zamanda da büyük bir centilmenlikti, barıştı, kardeşlikti; onun için çok önemliydi Çanakkale. Şunu asla unutmayacağız:

Atatürksüz bir Çanakkale Savaşı tarihi kesinlikle anlatılamaz. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Tüm şehitlerimiz huzur içerisinde o topraklarda uyusunlar. Bizim Andımız Çanakkale’dir, bizim Andımız Mustafa Kemal Atatürk’tür.”

………………………………………………………………………………………………………………………….

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi  106’ıncı yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınlamıştır. Ceylan’ın mesajı şu şekildedir:

Bugün, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin ön sözünün yazıldığı, Türk tarihine altın harflerle yazılan, eşsiz Çanakkale Zaferi’nin 106’ınci yıl dönümünü kutlamanın onuru ve heyecanını yaşıyoruz. Kurtuluş mücadelesinde zafere ulaşmamız için canlarını feda etmekten çekinmeyen aziz şehitlerimizin önünde saygıyla eğiliyor, kahraman şehitlerimizi bir kez daha saygı, rahmet ve minnetle yad ediyoruz.

Çanakkale Zaferi; dünya savaş tarihinde bir dönüm noktasının yaşandığı, uluslararası ilişkilerde güç dengelerinin tamamen değiştiği, tarihin akışı üzerinde Türk Milleti’nin belirleyici ve aktif rol oynadığı ve de Kurtuluş Savaşımızın ilk meşalesinin tutuşturulduğu, Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde bir ulusun diriliş mücadelesinin adı olmuştur. Öyle ki Çanakkale Savaşları; dünya tarihinin emperyalizme karşı verilmiş en onurlu, en meşru, en anlamlı savunma savaşlarıdır.

Çanakkale’de bir güneş gibi doğan Yarbay Mustafa Kemal, gönüllerde tutuşturduğu ulusal bağımsızlık meşalesiyle Türk Ulusu’nu, bağımsızlığına kastedenlere karşı mücadele etmek için ayağa kaldırmıştır. Yarbay Mustafa Kemal’in tarihe geçen emridir Çanakkale; “Ben size taarruz emretmiyorum. Ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zaman içinde yerimize başka kuvvetler ve başka komutanlar alabilir.” “Cephaneniz yoksa süngünüz var” diyerek savaşın ve dolayısıyla tarihin akışını değiştiren komutanın sahneye çıkışıdır Çanakkale.

Çanakkale Zaferi ile birlikte, Şehitler Günü olarak da kutladığımız bu anlamlı zafer gününde, vatan topraklarını canları pahasına müdafaa ederek şehitlik mertebesine ve onuruna erişen aziz şehitlerimizi minnet ve şükranla hatırlıyoruz.

Bu vesileyle Çanakkale destanını yazan başta Ebedi Başkomutan Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve onun silah arkadaşları olmak üzere; bu mücadeleye iştirak eden Türk Silahlı Kuvvetlerinin kahraman mensuplarını, onu maddi manevi bütün varlığıyla destekleyen aziz Türk Milletini ve vatanları uğruna hayatlarını feda eden bütün şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve şükranla anıyorum, ruhlarınız şad olsun.

BENZER HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER

57’NCİ ALAY SANCAĞI DEVİR TESLİM TÖRENİ YAPILDI

57’NCİ ALAY SANCAĞI DEVİR TESLİM TÖRENİ YAPILDI

ANZAKLAR, GELİBOLU YARIMADASI’NDA ‘ŞAFAK AYİNİ’ İLE ANILDI

ANZAKLAR, GELİBOLU YARIMADASI’NDA ‘ŞAFAK AYİNİ’ İLE ANILDI

ÇANAKKALE KARA SAVAŞLARININ 108. YILI

ÇANAKKALE KARA SAVAŞLARININ 108. YILI

TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ İÇİN İMZALAR ATILDI

TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ İÇİN İMZALAR ATILDI

https://www.burasicanakkale.com ©  2000  - Bütün hakları Saklıdır.