1 Ekim 2023 - Hoşgeldiniz

Çanakkale'nin Dünyaya Açılan Penceresi

ÇİFTÇİNİN HALİ DUMAN ÜRETTİKÇE BATIYOR

Çiftçi Üreterek Batar Hale Geldi

16 Mayıs 2022 - 14:01

1538 Kişi Okumuş
ÇİFTÇİNİN HALİ DUMAN ÜRETTİKÇE BATIYOR

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan Çiftçi Ürettikçe Batıyor

ÇİFTÇİNİN HALİ DUMAN BİR YILDA 40 BÜYÜKBAŞTAN 11 TANE KALDI

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü’nde Biga Doğancı Köyü’nde çiftçi Osman Özden’e gerçekleştirdiği ziyarette, hayvan üreticilerinin içinde bulundu sıkıntılara dikkat çekerken, “Geçtiğimiz yıl 40 büyükbaşa sahip aile işletmesinde 11 büyükbaş kaldı. Onlar da önümüzdeki haftalarda kestirilecek. Ürettikleri malın karşılığını alamıyorlar. Çiftçi ürettikçe batıyor” dedi.

Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Türk besicisinin teknik olarak üretebilme kapasitesine sahip olmasına karşın, ürettiği malın karşılığı olan değeri göremediği için üretime ara vermek üzere kesime devam ettiğini belirtirken, “Maliyeti 120 olan etin kilosunu bugün itibarıyla 100 liraya satmış. Tekrar üretime girmek yerine sermayelerini korumak için hayvanlarını kesiyorlar” diye konuştu.

Sırtımızda İthalat Sopası

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan planlı, disiplinli ve taban fiyatı uygulamasına dayanan bir üretim modeline geçilmemesi halinde tarıma dayalı ürünlerdeki fiyatların katlanarak artacağını ifade ederken, “Çiftçimizin ifadesi net, üretimi etkileyen ürünlerin taban fiyatlarını bilse çiftçi yani neyi kaça üreteceğini bilse üretime devam edebilecek. Ama bu yetmezmiş gibi sırtında ithalat sopası var. 120 liraya mal ediyor, ithalat başlıyor, çiftçi 120 liraya mal ettiğini 90 liraya anca satabiliyor” diye konuştu.

Çiftçi Üreterek Batar Hale Geldi.

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler gününü Türk çiftçisinin buruk kutladığını ileri sürerken, “Ak Parti iktidarının uyguladığı yanlış tarım politikaları sonucunda çiftçi üretemez hale geldi. Üreterek batar hale geldi. Maalesef ki, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü’nde çiftçimiz buruk bir şekilde kutluyor” diye konuştu.

Çiftçinin, besicinin her geçen gün geriye gittiğini ileri süren Özgür Ceylan, “İşte burada bugün gördüğümüz gibi 40 baştan 11 başa kadar düşmüş ve belki önümüzdeki yılda bunun tamamının satılacağı bir konum yaratılmış, maalesef ki çiftçiler gününde çiftçimiz mutsuz, umutsuz. Bu da Ak Parti hükümetinin Türkiye’ye yaptığı bir kötülüktür” diye konuştu.

BENZER HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI KUTLU OLSUN

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI KUTLU OLSUN

ÇANAKKALE’DE BÜYÜK YANGIN

ÇANAKKALE’DE BÜYÜK YANGIN

27. İDA KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ

27. İDA KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ

CUMHURİYET MEYDANINA YENİ BİR DOKUNUŞ, YENİ BİR SOLUK…

CUMHURİYET MEYDANINA YENİ BİR DOKUNUŞ, YENİ BİR SOLUK…

https://www.burasicanakkale.com ©  2000  - Bütün hakları Saklıdır.