1 Ekim 2023 - Hoşgeldiniz

Çanakkale'nin Dünyaya Açılan Penceresi

ÇTSO’DAN ATA’MIZIN ANISINA BÜYÜK SAYGI

“ATA’MIZIN ANILARIYLA DOLU ODASININ TEFRİŞİNİ GERÇEKLEŞTİRMENİN BÜYÜK GURURUNU YAŞIYORUZ”

08 Haziran 2022 - 12:28

1174 Kişi Okumuş
ÇTSO’DAN ATA’MIZIN ANISINA BÜYÜK SAYGI

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası, Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Ekim 1913-Ocak 1915 tarihleri arasında Sofya Ataşemiliterliği görevi sırasında hazırladığı resmî belge ve raporların yazıldığı çalışma odasının resmi açılış törenine katıldı.   

T.C. Sofya Büyükelçiliğinde gerçekleştirilen resepsiyonda, Sofya Türkiye Büyükelçisi Aylin Sekizkök, Devlet Arşivleri Başkanlığı Başkanı Prof. Dr. Uğur Ünal, Bulgaristan Devlet Arşivleri Ajansı Başkanı Prof. Mihail Gruev, ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu, Sofya Ticaret Müşavirleri Sayın Sinem Taştan ve Okan Pakbeşe, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Murat Aydoğdu, Meclis Başkan Yardımcısı Turgay Kılıç, Yönetim Kurulu Üyeleri Akın Yalman, Berkin Karaca, Bülent Erdoğan, Özgür Ekşi, Meclis Üyeleri Armağan Aydeğer ve Ahmet Çelik, 15 No’lu Meslek Komite Başkanı İlhami Gezici, Kadın Girişimciler Kurulu Üyesi Gülçin Semizoğlu, Genel Sekreter Sema Sandal ile çok sayıda yerli ve yabancı yetkili hazır bulundu.

“ATA’MIZIN ANILARIYLA DOLU ODASININ TEFRİŞİNİ GERÇEKLEŞTİRMENİN BÜYÜK GURURUNU YAŞIYORUZ”

T.C. Sofya Büyükelçiliği himayelerinde gerçekleştirilen “Mustafa Kemal Atatürk’ün Sofya Günleri” konulu arşiv belgelerinin sergilendiği açılış töreni hakkında bilgi veren Başkan Selçuk Semizoğlu; “Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Ekim 1913-Ocak 1915 yılları arasında Ataşemiliterliği görevi sırasındaki resmî belgelerin de bulunduğu çalışma odasının restorasyon sonrası açılış törenine Büyükelçimizin özel davetlisi olarak katılım sağladık. Sofya Büyükelçiğimiz ile yaptığımız işbirlikleri sürecinde Ata’mızın odasının restorasyonunu Oda olarak üstlenmeye kararverdik.

Üyelerimiz adına önemli ve kalıcı bir eser olduğuna inanıyoruz. Atatürk’ün Sofya’daki Askeri Ataşelik görevi sırasında hazırladığı 100’ün üzerinde rapor ve bu döneme ait resmi yazışmalar arasından seçilen belgeler kalıcı olarak Sofya Büyükelçiliği resmi konutunda bulunan Atatürk Odası’nda sergilenmeye başlandı. Ata’mızın belgelerinden, Bulgaristan Devletinin kendisine gösterdiği saygı ve ilgiden bir kez daha anlıyoruz ki biz bugün Bulgaristan devleti ve halkı ile kardeşçe ve barış içinde yaşayabiliyorsak, bunun temelleri, görev yaptığı sürede Atatürk tarafından atılmıştır. Bu mirası korumak ve sahip çıkmak da bizim asli görevimizdir. Bu vesile ile Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını bir kez daha saygı ve minnetle anıyorum.”

BENZER HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI KUTLU OLSUN

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI KUTLU OLSUN

ÇANAKKALE’DE BÜYÜK YANGIN

ÇANAKKALE’DE BÜYÜK YANGIN

27. İDA KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ

27. İDA KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ

CUMHURİYET MEYDANINA YENİ BİR DOKUNUŞ, YENİ BİR SOLUK…

CUMHURİYET MEYDANINA YENİ BİR DOKUNUŞ, YENİ BİR SOLUK…

https://www.burasicanakkale.com ©  2000  - Bütün hakları Saklıdır.