20 Ocak 2021 - Hoşgeldiniz

Çanakkale'nin Dünyaya Açılan Penceresi

DÜNYA GIDA GÜNÜ

AİLELER İÇİN KİŞİSEL SAĞLIK KOÇU.... www.thecoachforlife.com

16 Ekim 2020 - 12:26

807 Kişi Okumuş
DÜNYA GIDA GÜNÜ

Çanakkale Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kaya 16 Ekim Dünya Gıda Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

BÜYÜTELİM BESLEYELİM HEP BİRLİKTE SÜRDÜRELİM…

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından başlatılan ve her yıl tüm dünyada çeşitli etkinliklerle kutlanan Dünya Gıda Günü’nün bu yılki teması ‘’Büyütelim, besleyelim, hep birlikte sürdürelim.

Dünya’da artan nüfusla birlikte bir tarafta obezite diğer tarafta ise yoksulluk ve açıkla mücadele verilmektedir. Her sene dünyadaki gıdanın yüzde 14’ü satış aşamasına ulaşamadan kaybedilmektedir. Türkiye’de her yıl yaklaşık 19 milyon ton gıda israfı yapılmakta, bu neredeyse ürettiğimiz gıdanın 5’te birine denk gelmektedir. Fedakarca üretim yaparak gıda ihtiyacımızı karşılayan emektar üreticilerimiz 40 derece sıcaklık altında nasıl üretmek için çabalıyorsa, tüketici de bu üretilen ürünleri en doğru, en güzel şekilde değerlendirmesi gerekmektedir.

Beraber yaşadığımız, aynı havayı soluduğumuz, aynı suyu tükettiğimiz bu dünya da ne kadar aç yatan insan varsa bu durum israf eden toplumdan kaynaklanmaktadır. Gıda hatta su bulamayıp açlıkla mücadele eden insanlara karşı bir sorumluluğumuz olduğunu bilincinde yaşamak çok kıymetlidir. Eğer bazı şeyler elimizden gelmiyorsa bile israf etmeden bu duygu, düşüncelerle yaşamak ve yaymak onlara ulaşmak kadar önemlidir.

Bilinçli bir toplum oluşturmak ne kadar önemliyse gıdaya ulaşamayan kimsenin kalmaması da Dünya liderlerinin en öncelikli görevlerinden birisi olmalıdır. Bu adımların atılması aynı zamanda bilinçli bir toplum oluşturmaya da ön ayak olacaktır.

Birlikte yaşadığımız, aynı havayı soluduğumuz, aynı oranda hissedarı olduğumuz bu Dünya’da gıda israfının önlenmesi ne kadar önemliyse; havamıza, su kaynaklarımıza ve toprağımıza sahip çıkmak gelecek nesillerimize en güzel, en temiz şekilde emanet etmek her insanın görevidir. Bu bilinçle yaşamak bizlere iyi ve kaliteli bir yaşamın kapısını açmaya vesile olacaktır. Üretmek yaşamımızın devam edebilmesi için ne kadar önemli ne kadar kutsalsa israf etmemek, paylaşmak ve gelecek nesillere paylaşmanın verdiği huzur ve mutluluğu aktarmakta bir o kadar kutsaldır.

Dünya’daki bütün nimetlere, doğal kaynaklara zarar vermeden gelecek nesiller bırakmak en az israfın önüne geçmek kadar önemlidir. Hatasını kabul etmeyen, hazıra konmaktan zevk duyan birey yetiştirmekten çok; çalışarak emek vererek alın teri dökerek üretmeyi seven, paylaşmayı bilen, gerektiğinde affedersin, pardon, kusura bakmayın, özür dilerim de diyebilen, tahammül edebilen, alçak gönüllü olabilen, başkalarının haklarına saygı duyan, sevgi ve saygı çerçevesinde hareket eden, kazancını alın teri döküp kazanan nesiller yetiştirmekle mümkün olacağı asla ve asla unutulmamalıdır.

………………………………………………………………………………………………………………………

AİLELER İÇİN KİŞİSEL SAĞLIK KOÇU

Araştırmalar, bir çocuğun sağlığını etkili bir şekilde etkilemek için değişimin evde başlaması gerektiğini ve günlük yaşamlarımızda sağlıklı alışkanlıklar uygulayarak çocuklarınızın kendilerinin daha iyi versiyonları olmasına yardımcı olacağımızı doğruluyor.

https://www.thecoachforlife.com

 

BENZER HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER

GAZETECİLİK, DÜŞÜNCE HÜRRİYETİ VE ADALET İÇİN ÖNEMLİDİR

GAZETECİLİK, DÜŞÜNCE HÜRRİYETİ VE ADALET İÇİN ÖNEMLİDİR

ÇANAKKALE’NİN KORONAVİRÜS HARİTASINDA RAHATLATAN DEĞİŞİM

ÇANAKKALE’NİN KORONAVİRÜS HARİTASINDA RAHATLATAN DEĞİŞİM

COVİD-19 AŞILARI RANDEVU İLE YAPILACAK

COVİD-19 AŞILARI RANDEVU İLE YAPILACAK

ALKOLLÜ İÇKİLERE ÖTV ZAMMI GELDİ

ALKOLLÜ İÇKİLERE ÖTV ZAMMI GELDİ

https://www.burasicanakkale.com ©  2000  - Bütün hakları Saklıdır.