25 Eylül 2023 - Hoşgeldiniz

Çanakkale'nin Dünyaya Açılan Penceresi

EN AĞIR SORUN EKONOMİK KRİZ…

AĞIR BİR EKONOMİK KRİZ GELİYOR

09 Ekim 2020 - 15:30

4646 Kişi Okumuş
EN AĞIR SORUN EKONOMİK KRİZ…

“ESNAFIN DAYANACAK GÜCÜ KALMADI”

CHP İl Başkanları, farklı alanlarda hizmet veren esnafın sorunlarıyla ilgili çözüm önerilerine ilişkin 81 ilde ortak basın açıklaması yaptı. Başkanlar, CHP’nin esnaf sorunlarının çözümü için ortaya koyduğu paketi gündeme taşıdılar. CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek yaptığı değerlendirmede; “Vatandaşlarımızın önündeki en ağır sorun ekonomik krizdir” dedi.

“Vatandaşlarımızın Önündeki En Ağır Sorun Ekonomik Krizdir”

CHP Çanakkale İl Başkanlığında gerçekleşen basın açıklamasını Doğan Ateş okurken, toplantıya CHP Genel Başkan Yardımcısı Av.Muharrem Erkek, Yüksek Disiplin Kurulu üyesi M.Serdar Soydan, STK, Kooperatif temsilcileri ile partililer katıldılar. Türkiye’nin 2018 yılından bu yana Ekonomik Kriz içerisinde olduğunu, CHP Ekonomi Masasının bu durumu 2018 yılında tespit ettiğine dikakt çeken CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, çözüm için 4 ayaklı ekonomik stratejisinin acilen uygulanması gerektiğini ancak bunu uygulayacak Türkiye’de siyasi bir iktidar olmadığını söyledi.

“AĞIR BİR EKONOMİK KRİZ GELİYOR DİYE 2018’DE UYARMIŞTIK”

CHP’nin 81 ilde yürüttüğü çalışmalar kapsamında 2018 yılı Ağustos ayında açıklanan 13 maddelik ekonomik tedbir çözüm paketine dikkat çeken CHP Genel başkan Yardımcısı Av.Muharrem Erkek; “CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek ise yaptığı açıklamada; “Esnaf gerçek anlamda destek bekliyor. Örneğin pandemi sürecinde iş yerleri kapatıldı, doğru bir karardı. İnsanlarımızın sağlığı her şeyin üzerindedir. Ancak esnaflarımıza bir kira desteği sağlayamadık.

Esnafımızın kirasını devletimizin ödemesi gerekirdi. Dünya genelinde bütün güçlü ve sosyal devletler bunu yaptılar. Kredi vermek önemlidir ama bu bir destek değildir, verilen kredi borç olarak geri ödenecek. Gerçek anlamda bir destek istiyor şimdi esnafımız. Biz dün de Çanakkale Esnaf Odaları Birlik Başkanı Ünal beyin organizasyonu ile Çanakkale’deki tüm oda başkanları ile konuştuk. CHP ekonomi masası Ağustos 2018’de kriz geliyor, derin bir kriz olacak tedbir alın diyerek 13 maddelik çok önemli bir paket hazırlamıştık. Sorunları tespit edip çözüm önerilerimizi ortaya koyuyoruz. Her zaman söyledik; Türkiye’nin 4 ayaklı bir çözüm stratejisi olmalı. Türkiye bunu çok kısa sürede yapabilecek olanak ve imkânlara sahiptir ancak bunu yapacak Türkiye’de gerçek anlamda bir siyasi iktidar yoktur” dedi.

“VATANDAŞLARIMIZIN ÖNÜNDEKİ EN AĞIR SORUN EKONOMİK KRİZDİR”

Pandemi süreci öncesinde etkilerini arttıran ekonomik krizin Pandemi ile birlikte zirve yaptığına dikkat çeken Muharrem Erkek; “Hukuk, üretim, güçlü sosyal devlet ve sürdürülebilirlik dedik. Bunlar olmadığı için bugün esnafımız, işçimiz, çiftçimiz onarılması imkânsız mağduriyetlere sürükleniyor. Bugün il sekreterimizin belirttiği 81 ilde bu basın açıklaması yapıldı. Biz esnaflarımızın ve toplumun her kesimin sorunlarını ve çözüm önerilerimizi paylaşıyoruz her fırsatta.

Daha pandemi süreci başlar başlamaz da esnaflarımız için öneri ve tekliflerimizi açıklamıştık. Mesela esnaflarımıza çok acil sicil affı çıkartın dedik; bankaya giden esnafımız bir zorlukla karşılaşmasın dedik. Üç ay esnafımız kepenk kapatacak bir kira desteği sağlansın dedik. Faizsiz borçları erteleyin, bu borçlara faiz uygulamayın dedik. Partimizin Ekonomi Masası çok ciddi bir şekilde çalışmalarını sürdürüyor. Vatandaşlarımızın önündeki en ağır ve temel sorun ekonomik krizdir. Ama bu ekonomik krizi büyüten ve yaygınlaştıranda siyasi krizdir, sistemin kendisidir” dedi.

81 ilde eş zamanlı gerçekleştirilen ortak açıklamada şu görüşlere yer verildi: “Ülkemiz ağır bir salgın sürecinden geçmektedir. Tüm yurttaşlar bu süreçten olumsuz etkilenirken en ciddi sıkıntıyı yaşayan kesimlerin başında esnaflarımız gelmektedir. Salgın döneminde 700 bin esnaf dükkânını kapatırken iktidar, sosyal devlet olarak esnafa karşılıksız olarak tek kuruş yardımda bulunmamıştır. Bu süreçte dükkânını kapatan esnafın her türlü vergi, stopaj, sigorta, kira ve faturalarının devlet tarafından karşılanması taleplerimiz, borç içinde yüzen esnafın krediye rahat ulaşabilmesi için sicil affı çıkarılması önerimiz iktidar tarafından gündeme alınmamıştır.

“ESNAFIN DAYANACAK GÜCÜ KALMADI”

Esnafımız her geçen gün kötüleşen ekonomik koşullar altında ezilirken artık dayanacak gücü kalmamıştır. Ülkenin dört bir yanından her gün yüzlerce esnafın kepenk kapattığı, siftah yapmadan günü bitirdiği haberlerinin yanı sıra bir de borçlarını ödeyemediği, ailesini geçindiremediği için intihar eden esnaflar ya da tezgâhına el konulduğu için kendini yakan güvencesiz seyyar satıcı haberleri gelmektedir.

TÜİK’in verilerine göre 2 milyon 616 bin esnafımız varken, bu yıl hem pandeminin hem de yaşanan ekonomik krizin etkisi ile 335 bin esnafı kepenk kapatmak zorunda kalmıştır. Geçtiğimiz Haziran ayında 7 bin 222 işyeri kapanırken, bu rakam son 5 yılın bütün Haziran aylarındaki en yüksek veri olarak kayıtlara geçmiş durumdadır. Esnafla beraber esnaf sayılan ama dükkanı olmayan pazarcılar, 500 bin kağıt toplayıcısı, 30 bin simitçi, 10 bin çiçekçi, 6 milyon kişi sokaklardan, 1 milyon gündelikçi ise temizlikten geçimini sağlarken, bu emekçiler de hükümet tarafından hep görmezden gelinmiştir.

“ESNAFTAN İBAN’LA PARA İSTENDİ”

İktidar bugüne kadar esnafın bir tek derdine çare üretmemiştir. Esnafa sadece faizle kredi verilmiş, verilen kredilerin üzerine faiz eklenerek 3 ay süreyle ertelenmiştir. Tüm bu olumsuz tablo yetmezmiş gibi açlık ve yoksullukla karşı karşıya kalan, gıda paketlerine muhtaç hale gelen esnafa IBAN numarası gönderip para istenmiştir.

“BU PARADAN ESNAFA 1 KURUŞ YARDIM YAPILMAMIŞTIR”

Saray hükümeti 8 ayda 510 milyar 418 milyon vergi toplamıştır. 26 milyar 400 milyon lira yurt dışından borç almış, Merkez Bankası’nın 44 milyar 460 milyon liralık karın’ hazineye transfer etmiş, Merkez Bankası’na 66 milyar liralık kağıt para bastırmıştır. Merkez Bankası’nın kasasındaki 73 milyar 878 milyon dolarlık döviz’ de satarak onu da kullanmıştır. Saray Hükümeti’nin, 2020 yılı ilk 8 ayında kullandığı para 1 trilyon 576 milyar 748 milyon liradır. Bu paradan esnafa 1 kuruş yardım yapılmamıştır.

İktidar bu 8 aylık süreçte tefecilere 91 milyar 614 milyon lira faiz öderken kendi esnafına karşılıksız yardımda bulunmamış, üstelik esnafın borcuna yeni faizler eklemiştir. Bu kara günde esnafımız çaresiz ve yalnız değildir. Esnafımızın her türlü derdi ve sorunu için Cumhuriyet Halk Partisi vardır. Genel Başkanımızın 6 Ekim Salı günü grup toplantısında dile getirdiği “Esnafımız için 17 Talep” başlıklı önerimizi kez daha seslendiriyoruz;

1-Acilen bir Esnaf Bakanlığı kurulmalıdır.
2-Esnafımız için sicil affı çıkarılmalıdır.
3-Esnafımızın kullandığı krediler, faizsiz ve ödeme gücüne göre taksitlendirilmelidir.
4-Kiralarda stopaj kaldırılmalıdır.
5-Zincir mağazalar ve AVM’ler için düzenleme yapılmalıdır. AVM’ler haftanın bir günü kapanmalıdır.
6-Esnafın sosyal güvenlik primleri, işyerlerinin kapalı olduğu dönemde Hazine tarafından karşılanmalıdır.
7-Esnafa salgın sürecinde haksız-insafsız cezalar yazılmamalıdır.
8-Devlet esnafa olan borçlarını ödemelidir.
9-Hijyen koşullarının sağlanması şartıyla kahvehanelerde oyunlara izin verilmelidir.
10-Küçük esnafımızın yanında çalışanların, kısa çalışma ödeneği ile ilgili yaşadığı sorunlar giderilmelidir.
11-Kamu kurumları, işyerleri kapalı olduğu sürece kiracısı olan esnafımızdan kira almamalıdır.
12-Ertelenen vergi ve sigorta primleri için salgın sonrasında yeniden yapılandırma olanağı getirilmelidir.
13-Esnafımıza yönelik icra işlemleri durdurulmalıdır.
14-Okul kantinlerinden bir yıl süreyle kira alınmamalıdır.
15-Servis işletmecilerinden alınan teminat mektupları iptal edilmelidir.
16-Altı milyon sokak esnafımız kayıt içine alınmalı ve güvenceye kavuşturulmalıdır.
17-Pandemi boyunca zarara uğrayan esnafa kira desteği sağlanmalıdır.

İçinden geçtiğimiz pandemi süreci sosyal devletin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha göstermektedir. Başta esnaflarımız olmak üzere salgının olumsuz etkilediği tüm kesimlere en kısa sürede gerekli destek sunulmalıdır.

İktidarın yapması gerekenler çözüm önerilerimizde sıralanmıştır. Bu öneriler dikkate alınarak esnaflarımızın sorunları giderilmelidir. Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun da ifade ettiği gibi Cumhuriyet Halk Partisi olarak bütün garibanların, işsizlerin, emekçilerin, esnafın sözcüsü olmaya devam edeceğiz.”

BENZER HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI KUTLU OLSUN

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI KUTLU OLSUN

ÇANAKKALE’DE BÜYÜK YANGIN

ÇANAKKALE’DE BÜYÜK YANGIN

27. İDA KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ

27. İDA KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ

CUMHURİYET MEYDANINA YENİ BİR DOKUNUŞ, YENİ BİR SOLUK…

CUMHURİYET MEYDANINA YENİ BİR DOKUNUŞ, YENİ BİR SOLUK…

https://www.burasicanakkale.com ©  2000  - Bütün hakları Saklıdır.