16 Ekim 2021 - Hoşgeldiniz

Çanakkale'nin Dünyaya Açılan Penceresi

GESTAŞ YENİ GEMİLER ALACAK…

Çanakkale Boğazı'nda deniz taşımacılığı yapan firma Gestaş için 2-3 yaşında gemi alınacak

05 Şubat 2020 - 20:56

2671 Kişi Okumuş
GESTAŞ YENİ GEMİLER ALACAK…

Çanakkale Boğazı’nda deniz taşımacılığı yapan tek firma olan GESTAŞ, kiralık gemileri iade etmesinin ardından kendi kaynaklarıyla 4 yeni gemi almak için çalışma yürütüyor.

10 yıllık dolar üzerinden sözleşme yapılması ve döviz kurlarının bir anda artması ile borç yükü altına giren GESTAŞ yaptığı zamlarla tepkilere neden olmuştu. Döviz kurundan zarar eden kurum, kamuoyu tepkisi sonrasında dolar üzerinden sözleşmesi bulunan kiralık gemiler sebebiyle, mahkemelik olmuştu. Bir süre çalıştırılmayan gemiler Türk Lirası üzerinden sözleşme yenilenince tekrar kullanılmaya başlanmıştı.

KİRALIK GEMİLER YERİNE 4 YENİ GEMİ

GESTAŞ Yönetim kurulu geçtiğimiz günlerde toplanarak kiralama süresi sona eren gemiler ile ilgili karar aldı. Tekrar kiralama maliyetlerinin yüksek olması nedeniyle 4 adet yeni gemi alınması kararlaştırıldı.

BORÇLANMA YETKİSİ VE KEFALET İSTENDİ!

Alınan kararla birlikte 4 adet gemi için harekete geçen GESTAŞ Yönetimi İl Genel Meclisi’nden borçlanma yetkisi ve borçlara kefalet yetkisi istedi. İl Genel Meclisi Şubat ayı üçüncü bileşiminde GESTAŞ Yönetim Kurulunun borçlanma yetkisi ve kefalet isteme talebi gündeme geldi. İl Genel Meclis üyelerine okunan talep daha sonra Plan ve Bütçe komisyonuna oy birliği ile havale edildi. Önümüzdeki ay tekrar gündeme gelecek konu sonrasında GESTAŞ’a borçlanma ve İl Genel Meclisinin de bu borçlara kefil olması bekleniyor.

2-3 YAŞINDA GEMİ ALINACAK!

Öte yandan GESTAŞ Yönetiminde yapılan görüşmede, GESTAŞ’ın mali yapısı nedeniyle sıfır gemi alma imkanının olmadığı bu sebeple 2 veya 3 yaş üzerinde 4 adet gemi alımı konusunda görüş birliğine varıldığı öğrenildi.

BENZER HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER

Kimdir “hırsız”…

Kimdir “hırsız”…

AĞRIMIZA GİDİYOR…

AĞRIMIZA GİDİYOR…

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK ÖĞRENİM YARDIMI BAŞVURULARI BAŞLIYOR

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK ÖĞRENİM YARDIMI BAŞVURULARI BAŞLIYOR

GELİBOLU TARİHİ SUALTI PARKI DALIŞ TURİZMİNE AÇILIYOR

GELİBOLU TARİHİ SUALTI PARKI DALIŞ TURİZMİNE AÇILIYOR

https://www.burasicanakkale.com ©  2000  - Bütün hakları Saklıdır.