5 Haziran 2023 - Hoşgeldiniz

Çanakkale'nin Dünyaya Açılan Penceresi

GÖKÇEADA İLE BOZCAADA TURİZM SEZONUNA KÖPRÜ VE OTOYOL AVANTAJIYLA GİRECEK

Kuzey Ege'nin önemli destinasyonlarından Gökçeada ve Bozcaada

10 Nisan 2022 - 13:14

1490 Kişi Okumuş
GÖKÇEADA İLE BOZCAADA TURİZM SEZONUNA KÖPRÜ VE OTOYOL AVANTAJIYLA GİRECEK

Kuzey Ege’nin önemli destinasyonlarından Gökçeada ve Bozcaada’da ay sonuna doğru başlayacak turizm hareketliğinde 1915 Çanakkale Köprüsü sayesinde beklentiler arttı.

Dünyanın ilk “Cittaslow (sakin şehir) adası” unvanına sahip, 297 kilometrekarelik yüz ölçümüyle Türkiye’nin en büyük adası konumundaki Gökçeada, yaz aylarında özellikle yurt dışından rüzgar sörfü tutkunlarının da ilgisini çekiyor.

Bozcaada ise antik dönemlerden bugüne pek çok uygarlığı topraklarında barındırması dolayısıyla hem tarih ve kültür hem de deniz turizmi bakımından önemli potansiyeli barındırıyor. Ada, ziyaretçilerine su sıcaklıkları ve tuz oranları birbirinden farklı onlarca koyda yüzme imkanı sunuyor.

Ramazan Bayramı ile başlayacak turizm hareketliliği öncesi ana karada 1915 Çanakkale Köprüsü ve Malkara-Çanakkale Otoyolu’nun açılması, bunun yanında Kovid-19 salgınının seyrinin hafiflemesiyle turizmciler sezona umutla bakıyor.

İstanbul, Tekirdağ ve Edirne tarafından gelecek tatilciler, Malkara-Çanakkale Otoyolu – Kabatepe İskelesi güzergahından, Ankara, Eskişehir ve Bursa yönünden gelecek tatilciler ise 1915 Çanakkale Köprüsü – Kabatepe İskelesi güzergahından Gökçeada’ya ulaşabiliyor.

İstanbul, Tekirdağ ve Edirne’den tatilciler, Malkara-Çanakkale Otoyolu – 1915 Çanakkale Köprüsü – Geyikli İskelesi güzergahından Bozcaada’ya zaman kaybını en aza indirerek geçebiliyor.

Gökçeada Belediye Başkanı Ünal Çetin, her geçen yıl adaya talebin artmasından memnuniyet duyduklarını söyledi.

“Gökçeada ve bu lokasyon çok önemli bir çekim merkezi haline geldi. Bizim alternatif turizm olarak rüzgar sörfü, yürüyüş alanları, aynı zamanda hala bakir koylarımızla ve bu yapıyı, coğrafyayı, lokasyonu, ekolojiyi korumak kaydıyla yarınki nesillere çok doğru aktarmamız gerekiyor. Yüzyılın eseri demiştik, 1915 Çanakkale Köprüsü’nün açılışı yapıldı. Bunun yanı sıra (otoyolun) birinci etabı bitti, ikinci etabıy bittikten sonra Kınalı’dan Kabatepe’ye kadar otobandan insanlarımız, özellikle İstanbul gibi bir metropolün Avrupa Yakası direkt çok kısa bir süre içinde Gökçeada’ya ulaşmış olacak. Bu gelişmeler bizim bu sezon itibarıyla turizmdeki beklentilerimizi artırdı.”

“Bozcaada yine tercihteki sıralamada ilk olacaktır”

Bozcaada Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı ise adadaki hazırlıkların tüm hızıyla devam ettiğini belirtti. 23 Nisan’da işletmelerin büyük bölümünün faaliyete gireceğini anlatan Yavuz, “Ramazan Bayramı’nda ise tümü faaliyete başlayacak. Bu yıl yükselen maliyetlerden dolayı işletmecileri zor bir sezon beklese de 1915 Çanakkale Köprüsü’nün açılması ulaşımı çok kısalttı. Bu, bizim için çok büyük bir avantaj oldu. Köprünün ulaşım kolaylığıyla Bozcaada yine tercihteki sıralamada ilk olacaktır.” ifadesini kullandı.

…………………………………………………………………………………………………

Kuzey Ege Denizi’ndeki turizm cenneti Bozcaada’da, 2 yıl aradan sonra sezon erken başlıyor. 23 Nisan tatiline hazırlanan işletmeler, Ramazan Bayramı’nı da fırsata çevirmek için aralıksız çalışıyor. Bozcaada Turizm İşletmecileri Derneği (BOZTİD) Başkanı Erkan Yavuz, “Bu sene 23 Nisan’da işletmelerimizin çoğu faaliyete başlıyor. Güzel bir sezon bekliyoruz” dedi.

İşletmeler rezervasyon için son hazırlıklarını gözden geçirirken, Bozcaada Belediyesi de takviye ekiplerle üst yapı çalışmalarını hızlandırdı. Resmi olarak 4 bin 200 yatak kapasitesine sahip ancak ruhsatsız işletmelerdeki kaçak konaklamalarla misafir sayısının 15-20 bine çıktığı Bozcaada’da, etkinlik takvimi de açıklandı. BOZTİD’in paylaştığı takvime göre, Bozcaada’da kültürel ve sanatsal etkinlikler mayıs ayında başlayacak, ekim sonuna kadar sürecek.

İŞLETMELER İÇİN KRİTİK TARİH 23 NİSAN

Yeni sezon için umutlu olduğunu dile getiren BOZTİD Başkanı Erkan Yavuz, “Artan maliyetler işletmelerimizi zorlayacaktır ancak yine öncelikli tercih yerlerinden biri Bozcaada olacaktır. Sezon hazırlıklarımız bütün işletmelerimizde tam gaz devam ediyor. Bu sene 23 Nisan’da işletmelerimizin çoğu faaliyete başlıyor. Güzel bir sezon bekliyoruz. Yeni sezonda da tüm misafirleri Bozcaada’ya bekliyoruz” dedi. Restoran işleten Nazmi Erbatur ise “Pandemide 2 yıl kışları kapalıydık ve haziran ayında gecikmeli açılıyorduk. Bu sezonun güzel geçeceğini düşünüyorum. İnsanlar 2 yıldır evlerde kapalı, sıkıldılar. Bu yüzden bayram tatili ile birlikte sezonun başlayacağını düşünüyorum” diye konuştu.

‘ÇOK YOĞUN OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM’

Otel işletmecisi Gülşen Şen de “Bütün tadilatlarımız, tamiratlarımız yapıldı, heyecanla bekliyoruz. İnşallah keyifli bir yaz geçiririz. Herkes hızlı bir şekilde çalışıyor. 23 Nisan’a doğru, Bozcaada’nın baharı çok güzeldir, gelincik zamanı. İnşallah 23 Nisan’da tesislerimiz bütün misafirlerimize hazır, dört gözle bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Otel işletmecisi Eray Sarıoğlu “Pandemi nedeniyle 2 yıl sezona geç başladık. Ama bu sene normalleşme ile birlikte hazırlıklarımızı yaptık, sadece ince detaylarımız kaldı. Bu sezonun çok güzel geçeceğini düşünüyorum. Çok yoğun olacağını düşünüyorum. Şu anda zaten gelen telefonlarla bunu görmeye başladık. Tüm halkımızı ve Bozcaadaseverleri bekliyoruz” dedi.

FERİBOT SEFERLERİNE ‘TATİL’ AYARI

Öte yandan Çanakkale’de deniz ulaşımını sağlayan Gestaş firması, 30 Nisan-4 Mayıs tarihleri arasında Geyikli-Bozcaada arasındaki feribot seferlerini arttırdı. Gestaş’ın, bayram tatilindeki yoğunluğa göre sefer sayısını arttıracağı bildirildi. Daha çok İstanbul’dan misafir ağırladıklarını belirten işletmeciler, yeni açılan 1915 Çanakkale Köprüsü nedeniyle Bozcaada’nın daha çok tercih edileceğini söyledi.

BENZER HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER

57’NCİ ALAY SANCAĞI DEVİR TESLİM TÖRENİ YAPILDI

57’NCİ ALAY SANCAĞI DEVİR TESLİM TÖRENİ YAPILDI

ANZAKLAR, GELİBOLU YARIMADASI’NDA ‘ŞAFAK AYİNİ’ İLE ANILDI

ANZAKLAR, GELİBOLU YARIMADASI’NDA ‘ŞAFAK AYİNİ’ İLE ANILDI

ÇANAKKALE KARA SAVAŞLARININ 108. YILI

ÇANAKKALE KARA SAVAŞLARININ 108. YILI

TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ İÇİN İMZALAR ATILDI

TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ İÇİN İMZALAR ATILDI

https://www.burasicanakkale.com ©  2000  - Bütün hakları Saklıdır.