5 Mart 2021 - Hoşgeldiniz

Çanakkale'nin Dünyaya Açılan Penceresi

GÖKÇEADA VE BOZCAADA KENDİ ELEKTRİĞİNİ ÜRETECEK

UEDAŞ, Gökçeada'da bir depolama ünitesi kuracak ve bu depolama ünitesinin de araştırmalarını yapacak.

11 Haziran 2020 - 13:22

3410 Kişi Okumuş
GÖKÇEADA VE BOZCAADA KENDİ ELEKTRİĞİNİ ÜRETECEK

Çanakkale’nin Kuzey Ege’deki turizm destinasyonlarından Gökçeada ve Bozcaada ilçelerinin ihtiyacı olan elektrik enerjisinin, yenilenebilir kaynaklardan sağlanmasına ilişkin Avrupa Birliği (AB) destekli proje kabul edildi.

“Horizon2020” adlı 6 milyon avro bütçeli proje kapsamında, iki adaya yeni nesil depolama sistemleri, güneş enerjisi panelleri ve şebeke modelleri kurulacak. Üretilecek enerjinin kaç megavat gücünde olacağı, bu çalışmaların sonucunda belirlenecek.

Saha çalışmalarına eylül ayında başlanması planlanan projenin ortaklarından Troya Çevre Derneğinin Yönetim Kurulu Başkanı Oral Kaya, yaptığı açıklamada, bu çalışma sayesinde adaların kendi enerjilerini üreterek, doğayı koruyup yenilenebilir kaynakları değerlendirme konusunda örnek olacağını söyledi.

AB’nin özellikle yenilenebilir enerjinin daha yaygın kullanılması, fosil yakıtlardan dünyayı kurtarmak ve iklim değişikliği ile mücadele için çeşitli projeler yürüttüğünü belirten Kaya, “Bu proje, bir yenilik programı aslında. Bu programda yeni modeller ve araştırma teknikleri yönünde araştırmalar yapılıyor. Türkiye’den 4 kurum ile AB’nin bu projesine yaptığımız başvuru kabul edildi.” diye konuştu.

Kaya, Bozcaada ve Gökçeada’nın yanı sıra Marmara’daki adaların da bu sistemden yararlanabileceğini anlattı. Ana karayla organik bağı bulunan iki adanın, kendi enerji sistemlerini yenilenebilir kaynaklardan oluşturacağını vurgulayan Kaya, “Bu süreç adalarda denendikten sonra diğer kentlere ve başka alanlara da yansıtılabilecek.” ifadesini kullandı. “Sistem çalışınca ana kara ile enerji bağlantısı gerekli olmayacak” Oral Kaya, bu sistemlerin, oluşturulduğu andan itibaren adaların ana karayla enerji bağlantısının gerekli olmayacağını dile getirdi.

UEDAŞ, Gökçeada’da bir depolama ünitesi kuracak ve bu depolama ünitesinin de araştırmalarını yapacak. Bozcaada’da da biz Troya Çevre Derneği olarak ilçe halkıyla beraber kendi enerjilerine insanların sahip olmalarını ve böylelikle verimli bir enerji kullanmalarını, yenilenebilir sistemlerin hızlı bir şekilde hayata geçirilmesini sağlamanın yollarını arayacağız. Ankara’dan bir proje ortağımız var. Onlar da enerji sistemleri üzerine yoğunlaştılar.

BENZER HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER

KALDIRILAN KISITLAMALARLA İLGİLİ TÜM DETAYLAR

KALDIRILAN KISITLAMALARLA İLGİLİ TÜM DETAYLAR

ÇOCUKLARA ÖDÜL

ÇOCUKLARA ÖDÜL

GÖKÇEADA’DA FİBER TEKNE FACİASI: OFF ROAD ŞAMPİYONU ÇARPIŞANTÜRK ÖLDÜ, KAYIP 2 KOMUTAN ARANIYOR

GÖKÇEADA’DA FİBER TEKNE FACİASI: OFF ROAD ŞAMPİYONU ÇARPIŞANTÜRK ÖLDÜ, KAYIP 2 KOMUTAN ARANIYOR

ÇANAKKALE YÜKSEK RİSKLİ İLLER ARASINDA

ÇANAKKALE YÜKSEK RİSKLİ İLLER ARASINDA

https://www.burasicanakkale.com ©  2000  - Bütün hakları Saklıdır.