4 Aralık 2022 - Hoşgeldiniz

Çanakkale'nin Dünyaya Açılan Penceresi

İlçe Minibüslerine Yasak Başladı

İlçelerden gelen minibüsler ise belirlenen saatler dışında hastaneye gidemeyecekler

10 Şubat 2020 - 15:36

1058 Kişi Okumuş
İlçe Minibüslerine Yasak Başladı

İlçelerden gelen minibüslerin Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesine gidiş-gelişlerinde şehiriçi yolcuları ücret karşılığı taşıması mahkemelik olmuştu. İl Trafik Komisyonunun aldığı kararı iptal edilmesi sonrasında Kepez ve Çanakkale Belediyesi ulaşım sorunu için bugün ortak karar aldı. Alınan karar ile Otogar’dan Devlet Hastanesine ring seferi başlatıldı. İlçelerden gelen minibüsler ise belirlenen saatler dışında hastaneye gidemeyecekler!

Çanakkale’nin ilçelerinden gelen hasta vatandaşları Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesine kadar ulaştıran ilçe minibüs ve otobüsleri götürebiliyorlardı. Dönüşlerde şehiriçi yolcuları ücret karşılığı taşıdıklarının tespit edilmesi üzerine Şehiriçi Otobüsçüler Kooperatifi İl Trafik Komisyonunun aldığı kararı yargıya taşıyarak haksız kazanç elde eden ilçe minibüslerinin hastaneye kadar hizmet vermesini engellediler. Geçtiğimiz günlerde idare mahkemesi kararı vererek Kooperatifi haklı buldu. Böylece ilçelerden gelen minibüs ve otobüsler yolcuları sadece Üniversite hastanesine kadar taşımaya başladılar.

İlçelerden gelen hasta vatandaşların Üniversite kavşağında indirilmesinin yarattığı mağduriyet üzerine geçici bir çözüm bulan Çanakkale Belediyesi , Kepez Belediyesi ile birlikte protokole imza atarak mağduriyetleri önlemek üzere kalıcı çözüm geliştirdiler. Kepez Belediye alınan karar ile Otogar’dan Devlet Hastanesine yeni bir ring hattı oluşturulurken; ilçelerden gelen minibüs veya otobüsler ise sadece 07.00 – 09.00 saatlerinde İzmir Karayolunu kullanmak kaydı ile hastaneye yolcuları bırakabilecekler.

Konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan; “Toplu taşıma hizmetini Kepez Belediyesi ile beraber veriyoruz. Devlet hastanesinin bulunduğu alan Kepez Belediyesi’nin sorumluluk alanı içerisinde ama ulaşım olduğu için bunu hep beraber organize ediyoruz. Devlet Hastanesi taşınınca o alanda Çanakkale içerisindeki güzergahta saatlere uygun olarak burada sabah 07:00 ile 09:00 akşam da 16:00 ile 18.00 arasında girişler uygun bulunuştu.

Aynısını Kepez’de Devlet Hastanesi için de uygulamaya başladık. Daha sonrasında bu 24 saat olarak kararlaştırıldı. Ve bunun üzerine de itiraz oldu. İtirazı da mahkeme kabul etti. Şu an itibariyle de hiçbir ilçe otobüsü hastaneye girememekte. Sonuç itibariyle devlet hastanesine ilçelerden gelen hastalar var. Bazı hasta gruplarının özellikle ilk gelişlerinde sıkıntı olabilir. Ortapedik sıkıntılı olanlar var, hamileler var, bebekliler var, yaşlılar var… Onların sağlıklı bir biçimde hastane kapısına ulaşmaları gerekir. Şimdilik biz sabah 07:00 ile 09:00 arası ilk gelen hastaların hastaneye girmeleri, ondan sonra da çıkışta kendi sorunlarını çözebilirler diye düşünüldü” dedi.

HASTANEYE YENİ RİNG HATLARI BAŞLATILDI

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan yeni oluşturulan ring hatları ile ilgili olarak ise; “Bu arada ulaşım olarak hep beraber ring uygulamalarına başladık. Otobüslerin bıraktığı alanda, aşağıda bir durak yarattık. Ve Tıp Fakültesi ile Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi arasında ring seferleri başlattık. Saat 07:10’da Tıp Fakültesi’nden başlıyor ve 10 dakikada gidiyor. İlçelerden gelip durakta inenleri Devlet Hastanesi’ne ulaştırma noktasında bir hizmet veriyoruz. Biz yine de saat 07:00 ile 09:00 arasında bir kolaylık sağlanması gerektiğini düşündük.

Kepez Belediyesi ile beraber bir tutanak altına aldık. Şimdi Kepez Belediye Başkanlığı bunu İl Trafik Komisyonu’na sunacak. İlçe otobüslerinin hastaneye 07:00 ile 09:00 arasında girmesi için müracaat edilecek. Biz de bunu destekleyeceğiz. Bu şekliyle en azından bir yere kadar ilçelerden gelen hastaların kolaylıkla Devlet Hastanesi’ne ulaşmasını sağlamış olacağız. Direk otogardan da hattımız var. Ç11 KS hattı, otogardan Devlet Hastanesi’ne direk hat olarak hizmet veriyor” açıklamalarında bulundu.

BENZER HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER

ÇANAKKALE’DEKİ BAZI BARAJLARDA SU SEVİYESİ YÜZDE 50’NİN ALTINA DÜŞTÜ

ÇANAKKALE’DEKİ BAZI BARAJLARDA SU SEVİYESİ YÜZDE 50’NİN ALTINA DÜŞTÜ

COĞRAFYA KADER MİDİR

COĞRAFYA KADER MİDİR

TOPLU TAŞIMA ÜCRETLERİNE ZAM

TOPLU TAŞIMA ÜCRETLERİNE ZAM

BİR SEVGİ İNSANI; MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

BİR SEVGİ İNSANI; MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

https://www.burasicanakkale.com ©  2000  - Bütün hakları Saklıdır.