14 Nisan 2021 - Hoşgeldiniz

Çanakkale'nin Dünyaya Açılan Penceresi

İSMET İNÖNÜ’NÜN VEFATININ 47. YILI

Büyük devlet ve siyaset adamı

25 Aralık 2020 - 14:02

9721 Kişi Okumuş
İSMET İNÖNÜ’NÜN VEFATININ 47. YILI

Büyük Atatürk’ün yakın silah ve dava arkadaşı; Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Başbakanı, ikinci Cumhurbaşkanımız, Partimizin ikinci Genel Başkanı, büyük devlet ve siyaset adamı, Lozan kahramanı ve kurtuluş savaşımızın Garp Cephesi komutanı Sayın İsmet İnönü’yü aramızdan ayrılışının 47. Yıl dönümünde saygıyla anıyoruz.

İsmet İnönü; Ulusal Kurtuluş Savaşında ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu yolunda her zaman büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’le birlikte mücadele vermiş, eşsiz bir diplomat, bir dava ve inanç adamı olarak tarihi görevler üstlenmiş büyük bir liderdir.

İsmet İnönü özellikle Mudanya ve Lozan antlaşmalarının imzalanmasındaki diplomatik başarısıyla Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsız bir devlet olarak dünya sahnesinde yerini almasını sağlamıştır.

İsmet İnönü daima toplumumuza, demokrasimize, bağımsızlık ve hürriyet anlayışımıza katkı sunmuş, geliştirmiştir. Kurtarıcımız ve kurucumuz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün hayali olan; sağlığında tüm çabalarına rağmen hayata geçiremediği, çok partili siyasi yaşama geçişi; kansız, kavgasız ve barış ortamı içerisinde gerçekleştirmiş olup, bir anlamda çok partili döneme geçişin mimarı olmuştur. 14 Mayıs 1950’de yapılan çok partili genel seçimlerin sonucunda iktidarın el değiştirmesini; “En büyük yenilgim en büyük başarımdır. Sukunetle ve sulh yoluyla iktidarı devir ediyorum bundan daha büyük mutluluk var mı?” sözü ile açıklamıştır.

“Bir memlekette namuslular en az namussuzlar kadar cesur olmadıkça o memleket için kurtuluş yoktur”. Sözüyle bugünlerde de tüm yurtseverler için yol göstericiliğini sürdürmekte ve bugün hala bu sözleriyle birilerini rahatsız etmektedir. Kendi başarısızlıklarını kapatmak için, karanlık zihinlerce hala saldırılan bir fikir insanıdır. İsmet İnönü’nün hayatını okudukça, naifliklerini gördükçe, her geçen gün seviyesizleşen, faşizmin dozunu arttıran, bizleri korkutarak baskılamak isteyen siyasi iktidarı gördükçe kendisine olan minnetimiz ve özlemimiz daha da artmaktadır.

İsmet İnönü dünya siyasetinde Türkiye Cumhuriyeti’nin onurunu ve bağımsız duruşunu korumak için çalışmıştır. Ülkemizi ikinci Dünya Savaşı’nın büyük yıkıntılarından koruyan İsmet İnönü, “Gerekirse yeni bir dünya kurulur ve Türkiye orada yerini alır.” Diyerek çok net bir tavrın sahibi olmuştur.

İnönü’nün, Cumhuriyetimizin  ‘Demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti’ karakterinin kökleşmesine katkısı emsalsizdir. Günümüzde demokrasiyi yok ederek tek adam rejimi kurmak isteyenleri, diktatörlük ve tiranlık sevdasına kapılanları görmek, O’nun yaklaşık yarım asır önce gerçekleştirdiği devrimin büyüklüğünü çok daha açık bir şekilde göstermektedir.

Çağdaş ve laik Cumhuriyetle hesaplaşmasını İsmet İnönü üzerinden yürütmekte olanlar şunu bilmelidirler ki İsmet İnönü büyük devlet ve siyaset adamı olarak Türk halkının gönlündeki yere çoktan yerleşmişti. Onu oradan söküp atmaya bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da kimsenin gücü yetmeyecektir.

Bu duygu ve düşüncelerle; Ulusal Kurtuluş Savaşımızın kazanılmasında, ardından laik ve demokratik, çağdaş Cumhuriyetimizin kurulmasında gelişip güçlenmesinde önemli rol oynayan, seçkin devlet ve siyaset adamı, İsmet İnönü’yü aramızdan ayrılışının 47. Yıldönümünde bir kez daha saygı ve şükranla anıyoruz. 25.12.2020

CHP  Çanakkale İl Başkanlığı

BENZER HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER

ÇANAKKALE’DE 4 KÖY KARANTİNAYA ALINDI

ÇANAKKALE’DE 4 KÖY KARANTİNAYA ALINDI

ÇANAKKALE’DE FETÖ’NÜN ADLİYE YAPILANMASINA YÖNELİK SORUŞTURMADA 15 ŞÜPHELİ İÇİN GÖZALTI KARARI ÇIKARILDI…

ÇANAKKALE’DE FETÖ’NÜN ADLİYE YAPILANMASINA YÖNELİK SORUŞTURMADA 15 ŞÜPHELİ İÇİN GÖZALTI KARARI ÇIKARILDI…

PAZARLIK ARACI HALİNE DÖNÜŞTÜRÜLEN AKP SİYASETİNİN KİRLİ BİR ÖRNEĞİ

PAZARLIK ARACI HALİNE DÖNÜŞTÜRÜLEN AKP SİYASETİNİN KİRLİ BİR ÖRNEĞİ

BOĞAZLAR’I DÜŞÜNÜYORUM, GÖZLERİM KAPALI…

BOĞAZLAR’I DÜŞÜNÜYORUM, GÖZLERİM KAPALI…

https://www.burasicanakkale.com ©  2000  - Bütün hakları Saklıdır.