21 Eylül 2023 - Hoşgeldiniz

Çanakkale'nin Dünyaya Açılan Penceresi

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NİN FESHEDİLMESİNE KARŞI TEPKİ

BU SÖZLEŞMENİN NEYİNDEN RAHATSIZ OLDUNUZ

20 Mart 2021 - 20:21

4275 Kişi Okumuş
İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NİN FESHEDİLMESİNE KARŞI TEPKİ

CHP İl ve İlçe Kadın Kolları Başkanları, kadın kolları üyeleri, Çanakkale’de faaliyet yürüten çeşitli kadın dernek ve STK’ların temsilcilerinin katıldığı eylemde İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesine karşı tepki gösterisi düzenlediler.

İstanbul Sözleşme’nin gece yarısı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile feshedilmesi Türkiye’nin çeşitli illerinde olduğu gibi Çanakkale’de de kadın örgütleri ve siyasilerin tepkisini çekti. Çanakkale’de de İstanbul Sözleşmesinin feshedilmesi protesto edildi. CHP İl ve İlçe Kadın Kolları Başkanları, kadın kolları üyeleri, Çanakkale’de faaliyet yürüten çeşitli kadın dernek ve STK’ların temsilcileri İskeleme Meydanında yağmur altında bir araya gelerek kararın geri alınması talebinde bulundular.

Kadınlar adına açıklama yapan CHP İl Kadın Kolları Başkanı Sibel Erol; “Ülke adına karanlık bir güne uyandık. Kadınların can simidi olan İstanbul Sözleşmesi, bir gecede tek adam hükümeti tarafından feshedildi! Bu kararla, koruma ve uzaklaştırma kararlarına rağmen en güvenli yer olan evlerinde hatta sokak ortasında katledilen binlerce kadın; bir kez daha öldürülmüştür. 42 milyon kadının hakkı elinden alınmıştır. Recep Tayyip Erdoğan tarafını bir kez daha belli ederek; kadınların yaşam hakkına sahip çıkan İstanbul Sözleşmesi’ne destek çıkacağına, zalimlerin yanında saf tutmuştur” ifadelerini kullandı.

“BU SÖZLEŞMENİN NEYİNDEN RAHATSIZ OLDUNUZ”

Son yıllarda artan kadına yönelik şiddet, istismar ve taciz olaylarına dikkat çeken Sibel Erol; “Türkiye’nin ilk imzacısı olduğu İstanbul Sözleşmesi, kadına yönelik her türlü şiddetin önlenmesi için devlete sorumluluk yüklemektedir. Psikolojik şiddet, ısrarlı takip, fiziksel şiddet, zorla evlendirme, cinsel ve ekonomik şiddet de dahil olmak üzere kadınları her türlü şiddetten koruyan en kapsamlı sözleşmedir.  Şimdi AKP hükümetine soruyoruz: “Bu sözleşmenin neyinden rahatsız oldunuz?”Kadını yok sayan düzenden doğan kadına yönelik şiddetin ateşini harlamak, şahsım hükümetinin haddi değildir. Kadına karşı vahşet ve aile içi şiddet vakalarında yaşanacak artışın vebali, İstanbul Sözleşmesi’ni feshedenlerin boynundadır” dedi.

“TBMM’YE BİR DARBE DAHA YAPILDI”

TBMM tarafından onaylanarak yürürlüğe giren bir maddenin kararname ile iptal edilemeyeceğine dikkat çeken Sibel Erol, kararname ile TBMM’ye darbe yapıldığını söyledi. Erol; “20 Temmuz sivil darbesinin failleri durmuyor, haksız, hukuksuz ve adaletsiz uygulamalarına devam ediyor. Dün gece TBMM’ye bir darbe daha yapıldı ve kadınların uzun mücadeleler sonucunda elde ettiği kazanımlar heba edildi, evrensel değerlerden uzaklaşıldı. Meclis’te oy birliğiyle kabul edilmiş olan İstanbul Sözleşmesi, milletin iradesi yok sayılarak feshedilemez. İnsan hakları, temel hak ve özgürlükler alanındaki sözleşmeler TBMM kararıyla; yani kanunla alınır. Bu karar açıkça Anayasamızı da yok saymaktır. Kadın cinayetleri politiktir. Biz, Erdoğan’ın TBMM’yi ve hukuku yok sayarak aldığı İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararını tanımıyoruz, tanımayacağız” dedi.

“ÇEKİLME KARARINI TANIMIYORUZ, TANIMAYACAĞIZ”

CHP İl Kadın Kolları Başkanı Sibel Erol açıklamalarına şöyle devam etti; “Biz kadınlar korkmuyoruz, sinmiyoruz, zalimlere itaat etmiyoruz, geri durmuyoruz. Onlar korku yaymaya çalıştıkça, bizim örgütlü gücümüz her geçen gün büyüyor. Onlar dallarımızı budamaya çalıştıkça, bizim köklerimiz güçleniyor.  Başta TBMM olmak üzere her platformda bu sözleşmenin gereklerinin yapılmasını sağlamak için kadın hareketiyle birlikte mücadelemize devam edeceğiz.

Bundan sonra bulunduğumuz her alan; sokaklar, mahalleler, meydanlar dahil bizim için mücadele alanıdır. Vicdan sahibi her erkeğin annesi, eşi, kardeşi, arkadaşı olan ve yaşamın eşit ortağı olan kadınlarla beraber olacağını biliyoruz. Biz, hep birlikte bu zulme dur diyeceğiz. Türkiye’ye aydınlık günleri bizler getireceğiz!”

BENZER HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER

ÇANAKKALE’DE BÜYÜK YANGIN

ÇANAKKALE’DE BÜYÜK YANGIN

27. İDA KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ

27. İDA KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ

CUMHURİYET MEYDANINA YENİ BİR DOKUNUŞ, YENİ BİR SOLUK…

CUMHURİYET MEYDANINA YENİ BİR DOKUNUŞ, YENİ BİR SOLUK…

10 AĞUSTOS ANAFARTALAR ZAFERİ KUTLU OLSUN

10 AĞUSTOS ANAFARTALAR ZAFERİ KUTLU OLSUN

https://www.burasicanakkale.com ©  2000  - Bütün hakları Saklıdır.