25 Eylül 2022 - Hoşgeldiniz

Çanakkale'nin Dünyaya Açılan Penceresi

İŞYERLERİ KAPALI OLAN ESNAFLARIN ÇOK BÜYÜK SIKINTILARI VAR

Esnafın büyük maddi kayıpları var

18 Şubat 2021 - 15:22

5211 Kişi Okumuş
İŞYERLERİ KAPALI OLAN ESNAFLARIN ÇOK BÜYÜK SIKINTILARI VAR

Çanakkale Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birlik Başkanı Ünal Özcan, özellikle Kafeterya ve Restaurant olmak üzere esnafın büyük maddi kayıplar yaşadığını, sıkıntılarının katlanılamaz noktaya geldiğini açıkladı. Çanakkale’de vaka oranlarının düşük olmasının değerlendirilmesi gerektiğini, esnafın gerekli her türlü tedbiri almaya hazır olduğunu hatırlattı.

Coronavirüs vakalarının Türkiye’ de görüldüğü 11 Mart 2020 yılında alınan hızlı bir karar ile işyerlerini kapatan esnaf işyerlerini kapattıktan 2.5 ay sonra işyerlerini açabilmiş ancak vaka sayısının artması ile yine aynı işyerleri kapatılmıştı. İşyerleri yaklaşık 80 günden buyana kapalı olan esnaflar işyerlerinin açılmasını bekliyor. Hükümette ve Sağlık Bakanlığı’nda yapılan toplantılarda, zorda olan kafe ve restoranların mart ayından itibaren açılmasıyla ilgili çok sayıda öneri konuşuluyor. Bu işletmelerin kapalı mekânlarında 45 dakikadan fazla oturulmaması, kapasitenin yüzde 30 ile sınırlı tutulması önerilerin başında geliyor.

Çanakkale Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birlik Başkanı Ünal Özcan Cafe, Restaurant gibi kapalı olan mekânların tekrar açılması konusunda yaptığı açıklamada “Coronavirüs nedeni ile Cafe ve Restaurant gibi işletmelerin 2. Kez kapanmasının üzerinden 80 günü aşkın bir süreç geçti. Bu işyerlerinin açılması ve faaliyete geçmeleri konusunda da herhangi bir kesin tarih belirlenmedi.

Şuan 80 günü aşkın bir süre işyerleri kapalı olan esnafların çok büyük sıkıntıları var. İşyerleri, çok uzun süreden buyana kapalı olan esnaflarımızın psikolojik yaşadıkları sıkıntı ayrı, maddi olarak yaşadıkları sıkıntılar ayrı. İşyeri kapalı olan Esnaflar bunaldı. Büyük sorunlar var. Biz esnaf temsilcileri olarak her zaman şunu savunduk. Dedik ki, bazı organizasyonlarda,  bazı işletmelerde örnek veriyorum, kış sezonu turizm işletmelerinde ve birçok yerde belirli bir kurallara uyularak işletmelerdeki faaliyetler devam ediyor.

Şimdi bu noktada işyerleri 80 günden buyana kapalı olan esnaflarda bu durumu örnek gösteriyorlar. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ a genel Başkanımız Bendevi Polandöken tarafından esnafın istekleri aktarıldı. Bize o tarihte ülke genelinde Coronavirüs’ün 3. Kez mutasyon geçirdiği ve birçok ilde’ de mutasyonlu virüsün görüldüğü söylendi. Hal böyle iken normalleşme sürecine geçilmesinin sıkıntı yaratabileceği ifade edilmişti. Ancak illerin vaka sayılarına göre bir gelişme olabileceği ifade edildi. Biz bu açıklamaya sevindik ve merakla gelişmeleri bekledik. Uzun süreden buyana kapalı olan esnaflarımızın hiç açılmamasındansa belirli kurallara uyarak açılmalarından tekrar iş yapmalarından yanayız.

“ESNAFIN MADDİ KAYBI VE SIKINTISI DİZ BOYU..”

Özcan esnafların uzun süreden buyana kapalı olan işyerlerinin açılması için önerilecek şartları da kabul edeceğini belirterek “Belirli şartları yerine getirerek kademeli bir şekilde esnaflarımızın kapalı işyerlerinin açılmasını cani gönülden bekliyoruz. Son günlerde kapalı işyerlerin açılması ile ilgili yapılan haberlerde ve sosyal medyada birçok şart yazılıyor. Bu şartlar neler, açılacak işyerleri içindeki müşterilere 45 dakika sınırlama getirilmesi.

İşyerlerinin kapasitesinin %30’ unun kullanılması. Ancak esnafların kapalı olan işyerlerinin açılması ile ilgili şartlar belirlenmedi. Bunu da ifade edeyim. İllerdeki vaka sayısına göre kapalı olan işyerlerinin açılması konusunda yetki verilirse biz esnaf temsilcileri olarak bunun mücadelesini vereceğiz. Paket servis yaparak bu işler olmuyor. Peki, işyerlerinin açılması ile ilgili ne yapılabilir HES kodundan tutun, belirli bir kurallara uyarak işte %40 kapasite ile mi başlanacak?  Bir yerden başlansın ve artık kapalı işyerleri açılsın. Bir süre sonra duruma göre esnaflar üzerindeki kısıtlamalarda zamanla hafifletilsin. Şu aşamada işyeri kapanan esnaflar bilim kurulunun kararlarına, şartlarına ve tavsiyelerine uyma zorunluluğumuz var.

Ama kapalı işyerlerimizin açılması talebimizin de çok acele sonuçlanması lazım. Geldiğimiz durum esnafın maddi kaybı ve sıkıntısı diz boyu manevi olarak da artık esnafın psikolojisi bozulmuş durumda. Önünüzü görememek kadar kötü bir şey var mı? Kapalı olan işyerleri hangi şartlar olursa olsun açılmalı ve esnaf çalışmaya başlamalı. Çanakkale için açıklanan vaka sayıları Türkiye’nin en düşük sayıları. En azından bu durumu kullanarak biz bir yerden başlamalıyız” dedi.

Haber Kaynak: Aynalı Pazar

………………………………………………………………………………………………………………………..

MUHARREM ERKEK: “ÇANAKKALELİ ESNAF PERİŞAN!”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, Çanakkale’deki esnafın pandemi nedeniyle yaşadığı zorluğa dikkat çekti.

Erkek şunları söyledi: “Maalesef Covid-19 pandemisinin daha yaygın hale gelmemesi için çeşitli önlemler alınması gerekti. Bunlar kaçınılmazdı. İktidar her zamanki beceriksizliğini bu süreçte de devam ettirdi. Bildiğimiz gibi iktidar, 5 maskeyi dağıtamadığı gibi, sokağa çıkma yasağı kararı almayı bile beceremedi. O da yetmedi, yandaş müteahhitlerin ödemelerinde, hem de dolar üzerinden; 1 kuruş aksama olmazken, esnafa, yoksula, emekliye, bu süreçte işsiz kalmış kişilere doğru düzgün bir destek verilmedi.

Geldiğimiz noktada esnafımız da kan ağlıyor. Dükkanlar kapalı, kiralar ödenemiyor. Madem esnafa doğru düzgün destek verilmiyor, zamanında kuruşu kuruşuna vergi neden alındı? Sosyal devletin görevi, zaten bu desteği vermektir. Çanakkale’deki esnaflarımızla görüşüyorum. Ne kadar zor durumda olduklarını anlatıyorlar. Çanakkaleli esnaflarımız ‘esnaf battı, ruhuna El Fatiha’ diyerek içinde bulundukları durumu ifade ediyorlar.

Elbette gerekli önlemleri alarak, HES kodu kullanılarak mekanlar neden açılmıyor? AVM’ye uğramayan koronavirüs, her ne hikmetse mekanlara uğruyor. AVM’ler açık. Önlemler alınabiliyor demek ki. Daha vahimi ve artık yurttaşlarımızın canına tak eden görüntü AK Parti kongreleridir. Tıklım tıklım, ‘lebaleb’ dolu kongrelerde virüs tehlikesi yok, ama kongre salonunun hemen yanındaki restoranda iki kişi yemek yiyemiyor? Neden bu çifte standart? Neden bu ayrım? Recep Tayyip Erdoğan’ın, sosyal mesafe kurallarını hiçe saydığı, yurttaşlarımızın üstüne ‘keyif çayı’ attığı mitinglerin yapıldığı alanın hemen yanındaki kahvehanede bir bardak çay içmek yasak.

Pandemi ile mücadeleyi aksatmadan, gerekli önlemleri alarak mekanlar açılmalı, sanatsal etkinlikler düzenlenmelidir. Yandaş müteahhitlere garanti adı altında dağıtılan paralar ise öncelikle pandeminin vurduğu esnaflarımıza, sanatçılarımıza ve süreçten olumsuz etkilenen yurttaşlarımıza dağıtılmalıdır. Pandemi süreci bir kez daha gösterdi ki erken ama zamanında, ilk seçimde yurttaşlarımız iktidarla arasına siyasal mesafe koyacaktır.”

 

BENZER HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER

FESTİVAL ÇANAKKALE’DE 16-25 EYLÜL TARİHLERİ ARASINDA

FESTİVAL ÇANAKKALE’DE 16-25 EYLÜL TARİHLERİ ARASINDA

GEÇMİŞ GELECEĞİN AYNASIDIR

GEÇMİŞ GELECEĞİN AYNASIDIR

30 Ağustos Zafer Bayramının 100. Yılı Çanakkale’de Coşkuyla Kutlandı

30 Ağustos Zafer Bayramının 100. Yılı Çanakkale’de Coşkuyla Kutlandı

CHP’Lİ ERKEK SEÇİM SONRASI YAPILACAKLARI ANLATTI

CHP’Lİ ERKEK SEÇİM SONRASI YAPILACAKLARI ANLATTI

https://www.burasicanakkale.com ©  2000  - Bütün hakları Saklıdır.