19 Nisan 2021 - Hoşgeldiniz

Çanakkale'nin Dünyaya Açılan Penceresi

KARAKILÇIK BUĞDAYI TOPRAKLA BULUŞTU

Karakılçık çeşidi yerli buğday tohumu, yeniden toprakla buluştu.

03 Şubat 2020 - 17:23

630 Kişi Okumuş
KARAKILÇIK BUĞDAYI TOPRAKLA BULUŞTU

Türkiye’de geçmiş dönemlerde ekimine son verilen ve neredeyse unutulan karakılçık çeşidi yerli buğday tohumu, Belediyemizin girişimleriyle yeniden toprakla buluşuyor.

Karakılçık Buğdayı; Genetiği bozulmamış, Anadolu topraklarında çok uzun yıllar yetiştirilmiş yerli atalık buğdayımızdır. Adını başaklarındaki karakılçıklardan almıştır. Diğer buğday çeşitlerine göre esmer ve daha serttir. Besin öğeleri en fazla olan buğday çeşididir. Gluten oranı çok düşüktür. A,E,K,C vitaminleri, demir, lif ve protein oranı da oldukça yüksek, sindirim sistemine yararlı bir atalık buğday çeşididir. Karakılçık buğdayı yüksek miktarda selenyum içerir. Bu nedenle cilt ve saç sağlığına çok yararlıdır.
Besin değeri çok yüksek olan bu buğday çeşidi potasyum ve fosfor açısından oldukça zengindir. Hafıza geliştirme, sindirim sistemi ve koroner hastalık riskini azalttığı belirtilmektedir. Karakılçık buğdayının pilavlık ve köftelik bulguruna, ekmeğinin lezzetine doyum olmaz. Tarhana yapımında da kullanılmaktadır.

Anadolu topraklarının değeri olan Karakılçık artık Çanakkale topraklarında da yetiştirilecek, çoğaltılacaktır. Her geçen gün önemi artan atalık tohumlarımızı zenginleştirerek geleceğe taşımak en önemli besin kaynağımız olan ekmeği ve diğer unlu mamülleri çocuklarımıza bir miras olarak bırakacağız.

Yerli ve atalık tohumların temini, genetik kaynaklarımızın korunması ve geliştirilmesine yönelik 2017 yılından bu yana Tohum Sandığında çalışmalar yürütmekteyiz. Belediyemizin önümüzdeki 5 yıllık dönemde uygulamayı planladığı, kenti ve kırsalı bir bütün gören, ekonomik ve sosyo-kültürel yönden kalkınmasını hedefleyen “YEREL KALKINMA” modelimizde, kooperatifleşme ve kooperatiflerin desteklenmesi önemli yere sahiptir. Bu çalışmalarımızın bir parçası olarak, birazdan toprakla buluşturacağımız Karakılçık Buğday tohumlarımızı çoğaltarak, üretim kooperatifleri ve üreticilerimizle paylaşmayı, üretim alanlarını artırmayı hedeflemekteyiz.

Elde edilen ürünlerin mamül hale dönüştürülerek tüketicilere ulaşımı sağlanarak, kooperatiflerimiz açısından katma değeri yüksek bir pazar ve yeni istihdam olanakları sağlanması amaçlanmaktadır. Ekilen bu tohumlar ile bir yandan genetik kaynaklarımızı, Anadolu topraklarının değerlerini korurken, diğer yandan halkımızın sağlıklı ve güvenli gıdaya ulaşımı yönünde önemli bir adım atmaktayız.
Bu doğrultuda, bir süre önce toprak hazırlıklarına başladığımız, Esenler bölgesinde, belediyemize ait 4 ayrı parselde, toplam 107 dekar araziye karakılçık buğday tohumlarımızı ekiyoruz. Bereketli olsun…

BENZER HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER

YOĞUNLAŞTIRILMIŞ DİNAMİK DENETİM BAŞLADI

YOĞUNLAŞTIRILMIŞ DİNAMİK DENETİM BAŞLADI

KORDON, SAHİL ŞERİTLERİ VE PARKLAR KAPATILDI

KORDON, SAHİL ŞERİTLERİ VE PARKLAR KAPATILDI

KILIÇDAROĞLU VE 8 CHP’Lİ VEKİLE DOKUNULMAZLIK FEZLEKESİ

KILIÇDAROĞLU VE 8 CHP’Lİ VEKİLE DOKUNULMAZLIK FEZLEKESİ

ÇANAKKALE’DE VAKA SAYISI 21 KAT ARTTI

ÇANAKKALE’DE VAKA SAYISI 21 KAT ARTTI

https://www.burasicanakkale.com ©  2000  - Bütün hakları Saklıdır.