6 Temmuz 2022 - Hoşgeldiniz

Çanakkale'nin Dünyaya Açılan Penceresi

KAZ DAĞLARI’NDA TEHLİKE SÜRÜYOR

Kanadalı şirketin bir başvurusu var ve hâlâ değerlendirme aşamasında

03 Şubat 2020 - 21:23

1392 Kişi Okumuş
KAZ DAĞLARI’NDA TEHLİKE SÜRÜYOR

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Kaz Dağları’nda siyanürle altın arama faaliyeti büyük tepki çeken Kanadalı Alamos Gold Şirketi’nin Türkiye’deki kolu Doğu Biga Madencilik AŞ’nin ruhsat tarihinin uzatılmasıyla ilgili talebinin değerlendirildiğini bildirdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, “Kanadalı şirketin bir başvurusu var ve hâlâ değerlendirme aşamasında. Umarım bu olayı soğutup gündemden düştükten sonra dosyayı yeniden açmaya çalışmazlar” diye konuştu.

YENİLENMEMİŞTİ…
Kaz Dağları’nda siyanürle altın arama faaliyeti dolayısıyla aylarca kamuoyunda tepki çeken Kanadalı Alamos Gold Şirketi’nin 13 Ekim 2019 tarihinde dolan ruhsatı kamuoyunda oluşan tepkiler nedeniyle yenilenmemişti. Bunun üzerine şirket, Kaz Dağları’nda tepki çeken Kirazlı Altın Madeni’ndeki arama faaliyetlerinin askıya aldığını duyurmuştu. CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek’in konuyla ilgili Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) bilgi edinme yasası kapsamında yaptığı başvuru ise Kaz Dağları’ndaki tehlikenin henüz geçmediğini gösterdi.
Başvurunun neden hâlâ değerlendirme aşamasında olduğunu soran Erkek, “Umarım bu olayı soğutup, gündemden düştükten sonra dosyayı yeniden açmaya çalışmazlar. Bir de bu bölgeden Kanadalı firmayı gönderip doğayı yerli bir firmanın sömürüsüne açmazlar. Bu konuda tavrımız net, duruşumuz aynı. Kaz Dağları’nı, geleceğimizi ve çocuklarımıza bırakacağımız doğal mirası korumaya devam edeceğiz” diye konuştu.

BENZER HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER

10 YILDIR UÇAK İNMEYEN HAVAALANI

10 YILDIR UÇAK İNMEYEN HAVAALANI

MARMARA HEPİMİZİN…

MARMARA HEPİMİZİN…

ÇTSO’DAN ATA’MIZIN ANISINA BÜYÜK SAYGI

ÇTSO’DAN ATA’MIZIN ANISINA BÜYÜK SAYGI

“Uyuşturucu ve İcra Batağındayız!”

“Uyuşturucu ve İcra Batağındayız!”

https://www.burasicanakkale.com ©  2000  - Bütün hakları Saklıdır.