23 Ocak 2022 - Hoşgeldiniz

Çanakkale'nin Dünyaya Açılan Penceresi

KAZ DAĞLARI’NDA TEHLİKE SÜRÜYOR

Kanadalı şirketin bir başvurusu var ve hâlâ değerlendirme aşamasında

03 Şubat 2020 - 21:23

1321 Kişi Okumuş
KAZ DAĞLARI’NDA TEHLİKE SÜRÜYOR

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Kaz Dağları’nda siyanürle altın arama faaliyeti büyük tepki çeken Kanadalı Alamos Gold Şirketi’nin Türkiye’deki kolu Doğu Biga Madencilik AŞ’nin ruhsat tarihinin uzatılmasıyla ilgili talebinin değerlendirildiğini bildirdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, “Kanadalı şirketin bir başvurusu var ve hâlâ değerlendirme aşamasında. Umarım bu olayı soğutup gündemden düştükten sonra dosyayı yeniden açmaya çalışmazlar” diye konuştu.

YENİLENMEMİŞTİ…
Kaz Dağları’nda siyanürle altın arama faaliyeti dolayısıyla aylarca kamuoyunda tepki çeken Kanadalı Alamos Gold Şirketi’nin 13 Ekim 2019 tarihinde dolan ruhsatı kamuoyunda oluşan tepkiler nedeniyle yenilenmemişti. Bunun üzerine şirket, Kaz Dağları’nda tepki çeken Kirazlı Altın Madeni’ndeki arama faaliyetlerinin askıya aldığını duyurmuştu. CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek’in konuyla ilgili Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) bilgi edinme yasası kapsamında yaptığı başvuru ise Kaz Dağları’ndaki tehlikenin henüz geçmediğini gösterdi.
Başvurunun neden hâlâ değerlendirme aşamasında olduğunu soran Erkek, “Umarım bu olayı soğutup, gündemden düştükten sonra dosyayı yeniden açmaya çalışmazlar. Bir de bu bölgeden Kanadalı firmayı gönderip doğayı yerli bir firmanın sömürüsüne açmazlar. Bu konuda tavrımız net, duruşumuz aynı. Kaz Dağları’nı, geleceğimizi ve çocuklarımıza bırakacağımız doğal mirası korumaya devam edeceğiz” diye konuştu.

BENZER HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER

KURUYAN IRMAK SAHİPLERİNİ BESLEYEMEZ

KURUYAN IRMAK SAHİPLERİNİ BESLEYEMEZ

İŞ BİLMEZLER, BECERİKSİZLER MİLLET ARTIK SİZE GÜVENMİYOR

İŞ BİLMEZLER, BECERİKSİZLER MİLLET ARTIK SİZE GÜVENMİYOR

Doğanlar Mobilya Grubu’ndan Güçlü 2022 Hedefleri

Doğanlar Mobilya Grubu’ndan Güçlü 2022 Hedefleri

ŞİMDİ DE ENERJİ YOKSULLUĞU

ŞİMDİ DE ENERJİ YOKSULLUĞU

https://www.burasicanakkale.com ©  2000  - Bütün hakları Saklıdır.