21 Eylül 2023 - Hoşgeldiniz

Çanakkale'nin Dünyaya Açılan Penceresi

KORONAVİRÜS DÖNEMİNDE ÇANAKKALE

Kendinizi bu salgından korumuş olacaksınız Tıpkı Çanakkale ve Çanakkaleli gibi

11 Nisan 2020 - 16:02

4855 Kişi Okumuş
KORONAVİRÜS DÖNEMİNDE ÇANAKKALE

Doğduğum yer olmasa da, doyduğum şehir Çanakkale…

Bana baharın gelişini müjdeleyen, izinlerime karşılık gelen ödül, huzur bulduğum yer. Yalnız şu sıralar koronavirüs nedeniyle biraz yüzü asık. Sokakları, caddeleri ve turistik adresleri bomboş. Size biraz koronavirüs dönemindeki Çanakkale’den bahsetmek istiyorum…

İstanbul gibi bir metropolde yaşıyorsanız Çanakkale gibi bir inci tanesi şehre yakın yaşıyor olmanız şans. İstanbul yönünden bu şehre doğru yol alırken tatil heyecanı en zirveye ulaşır.  Feribotla, Eceabat’tan Çanakkale’ye giderken efil efil esen rüzgar yorgun bedeninizi derin uykusundan uyandırır. Her türlü karamsar ruh halinizi de siler süpürür. O rüzgar ki hem ruhunuza hem de bedeninize ilaç olur.

Günün hangi saatinde bu şehrin sokaklarına çıkarsanız çıkın her daim cıvıl cıvıldır. Öğretmeni öğrencisi, esnafı memuru, emeklisi ve çalışanını her daim görebileceğiniz huzurun diğer adı Çanakkale. Özellikle iskele tarafı hem yerli halkı hem de misafirleriyle 7/24 yaşayan en işlek yeri.

Assos’u, Bozcaada’sı, Gökçeada’sıyla insana aitlik duygusu hissettiren şehirden ayrılırken; “bir gün bir daha dönmemek üzere tekrar geleceğim” der ve ani bir kararla oraya yerleşirsiniz.  Çanakkale sokakları, caddeleri bugünlerde tüm Türkiye tüm dünya şehirleri gibi derin bir sessizliğe gömülmüş durumda. Meydandaki şehrin simgesi haline gelen Truva atı yalnızlaştı. Süzüle süzüle karşıdan karşıya geçen feribot yalnızlaştı.

Ama bu sessizlik Çanakkale’nin ya da Çanakkalelinin karamsarlığından değil daha güzel günler için gösterdiği sabırdan ve kurallara gösterdiği riayetten geliyor. Bunu öyle uzaktan serçe köşkünde oturup nasihat veren biri olarak değil, hayatının ilk 20 yılını sağlık sorunları nedeniyle hastane, ev ve okul üçgeninde geçiren biri olarak söylüyorum.

Çokça sabır, bolca dua ve kuracağınız uçsuz bucaksız hayaller bu karantina zamanını daha az stresle geçirmek için birkaç öneri. Evde kaldığınız sürece hobilerinizi geliştirin. Bolca kitap okuyun, teknolojinin nimetlerinden yararlanarak eşinizi dostunuzu arayın. Yarınlara olan inancınızı asla kaybetmeyin. Ve hastanede değil de evde olduğunuz için çokça şükredip, bu pandemi döneminde çalışmak zorunda kalanlar için bolca dua edin. Sosyal mesafe kurallarına sıkıca uyun.

Böylece hem kendinizi bu salgından korumuş olacak hem de sağlık çalışanlarının işlerini kolaylaştırmış olacaksınız.  Tıpkı Çanakkale ve Çanakkaleli gibi…

Yüksel GÖK
yuksel@seyahatengelimyok.com

BENZER HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER

ÇANAKKALE’DE BÜYÜK YANGIN

ÇANAKKALE’DE BÜYÜK YANGIN

27. İDA KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ

27. İDA KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ

CUMHURİYET MEYDANINA YENİ BİR DOKUNUŞ, YENİ BİR SOLUK…

CUMHURİYET MEYDANINA YENİ BİR DOKUNUŞ, YENİ BİR SOLUK…

10 AĞUSTOS ANAFARTALAR ZAFERİ KUTLU OLSUN

10 AĞUSTOS ANAFARTALAR ZAFERİ KUTLU OLSUN

https://www.burasicanakkale.com ©  2000  - Bütün hakları Saklıdır.