29 Mayıs 2023 - Hoşgeldiniz

Çanakkale'nin Dünyaya Açılan Penceresi

KORONAVİRÜS; ÜLKEMİZ VE ÇANAKKALE RİSK ALTINDA MI?

Çanakkale'de Koronovirüs Acil Eylem Planı Hazır

11 Mart 2020 - 16:03

7573 Kişi Okumuş
KORONAVİRÜS; ÜLKEMİZ VE ÇANAKKALE RİSK ALTINDA MI?

Koronavirüs gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve tüm dünyada korku ve paniğe neden olan Koronavirüs, birçok ülkeye yayılmış durumda.

Vatandaşlar, “Koronavirüs Türkiye’ye geldi mi?” sorusunu merakla araştırırken Türkiye’de de bir vakanın saptandığı haberi geldi.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Alper Şener’den Koronavirüsün son durumuna ilişkin bilgiler aldık ve 5 soruda Koronavirüsü dinledik.

Koronavirüs nedir, nasıl bulaşır?

Koronavirüs, üst solunum yollarında enfeksiyona yol açabilen viral etkenlerden sadece bir tanesidir. Enfeksiyon pek çok bakımdan mevsimsel gripten ayırt edilemez. 2002-2003 SARS CoV ile yine Çin’de başlayan ve 2012’de MERS CoV ile Arap Yarımadasında tekrar ortaya çıkan bu virüs, üçüncü kez gündeme geliyor. Bölge yine alışıldık bir coğrafya, Çin.

Ancak küçülen dünyada tek bir yerde kalması tabii ki imkansız. Ateş, kuru öksürük, solunum sıkıntısı ile başlayan klinik tablo hızla ciddi pnömoniye sebep oluyor. Diğer virüslerle kıyaslandığında bulaşıcılık daha yüksek ama öldürücülük daha düşük gibi görünüyor. Ancak yine de bu yorumları yapmak için henüz çok erken çünkü salgın hala devam ediyor.

Şu ana kadar hastalığın bulaşma yolunun damlacık yoluyla olduğu belirlendi. Mevsimsel grip gibi yakın temas, öksürük, aksırık ve tokalaşma gibi yollarla insanlar arasında yayılım gösterebilir. Ağız, burun yoluyla bulaşan virüs, alt solunum yollarına ve daha sonra tüm vücuda yayılabilmektedir. Ölümlerin büyük çoğunluğu alt solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı olduğu gözleniyor.

Koronavirüsün belirtileri nelerdir?

*Ateş

*Öksürük

*Solunum sorunları ve

*Nefes darlığı

Koronavirüsün tedavisi nasıldır?

Hastalığın herhangi bir ilaç tedavisi bulunmamaktadır. Antibiyotikler hastalığa karşı etkisizdir. İstirahat, dengeli beslenmek ve evde kalarak hastalığın yayılmasını engellemek yapılması gerekenlerdir. Hastanelerin özel eğitim ile Koronavirüsü anlatması ve özel müşahede odasının hazırlanması çok önemli.

Koronavirüsten nasıl korunabiliriz?

Hastalığı bulaştırmamak için maske takılması çok önemli, çoğunlukla maskeleri korunma amacıyla kullanıyoruz ancak maskeler en önemli bulaştırmama yöntemidir. Ellerin sık sık yıkanması, öksürük ve hapşırık durumunda mendil kullanılması, yabancı yüzeylerle temas sonrası ellerin hiçbir şekilde yüze, burna, ağza ve gözlere temas ettirilmemesi gerekmektedir. Hijyen suları, ıslak mendiller ve kolonyalar önemli birer temizleyici işlevi görür.

Hasta kişilerden ve kapalı mekânlardan mümkün olduğunca uzak durulması hem bu virüsün hem de diğer solunum yolu virüslerinin bulaşmaması için etkili bir yöntemdir.

Yeni tip Koronavirüs, bugüne kadar çok fazla ülke ve bölgede görüldü. Bu vakalar Çin’de ya da Koronovirüsün tespit edildiği ülkelerde bulunmuş olan kişilerdi. Bu bağlamda; mümkünse yurtdışına çıkmamak önemli bir korunma yöntemi. Son 2 hafta içerisinde Çin veya Koronovirüsün görüldüğü diğer tüm ülkelerden herhangi birine seyahat etmiş olup, ateş, nefes darlığı veya grip semptomları olan kişilerin ise derhal hekim kontrolü yaptırması gerekiyor. Virüsün kuluçka süresi olduğu için bir süre iş yerlerine gitmemesi, kalabalık alanlarda olmaması ve hatta mümkünse evinde vakit geçirmesi gerekmektedir.

Dikkat, Nargile Cafeler Virüs Saçıyor!

Büyük ölçüde solunum yoluyla geçen bu virüs tipinde nargile tüketimi ciddi bir tehlike arz ediyor. Nüfusa oranla en çok ölüm İran’da görüldü ve İran’da da nargile tüketimi fazla. Her ne kadar sipsiler kişiye özgü olsa da solunumu büyük oranda etkileyen nargile Koronavirüs için büyük tehlike arz ediyor.

Nargile kafeler, nefes almak için kullanılan sipsinin iyi dezenfekte edilmemesinden kaynaklı yayılım açısından riskli bir toplumsal alan. Koronavirüs, eğer Türkiye’ye geçiş yaparsa bu alanlarda geniş ve riskli bir yayılım olacaktır.

Hasta Çocukları Kreşe ve Okula Göndermeyin!

Kalabalık ortamlarda hızla yayılan bu virüsün çocuklar için de tehlikeli olduğunu biliyoruz. Bu sebeple ailelerin, ateş, öksürük, halsizlik belirtilerini taşıyan çocukları okula göndermemesi ya da bu şekilde okula gelen çocukların evlerine gönderilmesi büyük önem taşıyor.

Toplu alanlar ile ilgili kreş veya ilkokullar için sadece korana açısından değil herhangi diğer hastalık belirtileri veya hastalık durumunda ebeveynin sorumluluk alması ve çocuğu okula göndermemesi gerekir.  Çünkü toplu yaşam alanında çocukları birbirinden uzak tutmak mümkün değil. Bunun dışında çocuklara hapşırırken ve öksürürken ağızlarını kapatmaları gerektiği ve sık el yıkama alışkanlığı öğretilmeli.

Ülkemiz ve Çanakkale risk altında mı?

Seyahat sağlığı bakışı ile bu virüsün artma ihtimali vardır. Bu nedenle zaten gümrüklü hava limanlarında hastalığın görüldüğü yerlerden gelen yolcularda ateş taraması yapılmaktadır. Yurtdışından gelenlerin 14 gün süren kuluçka dönemi atlatıldıktan sonra rutin yaşamına dönmesi büyük önem arz ediyor.

Çanakkale açısından bakıldığında virüsün gözlendiği bölgelerden gelen kişilerle, bu virüsün bölgemize de taşınması ihtimal dahilindedir. Görüldüğü coğrafyanın diğer Koronavirüslere göre daha yaygın olması da bu ihtimali kuvvetlendirmektedir.

ÇOMÜ Olarak Koronovirüs Acil Eylem Planımız Hazır

Biz ÇOMÜ olarak, tedbir açısından kendi kurumumuzda bir iş akış şeması oluşturduk. Hastanemize solunum yolları enfeksiyonu riski ile gelen bir hastamız olması durumda 15-20 gün içinde Koronavirüs olan bölgelerde bulunduysa, hastaya bir maske vereceğiz sonrasında acil servis içerisinde bu durum için oluşturduğumuz geçici izolasyon odasına alacağız. Burada hekimler ve sağlık personelleri hastanın tetkiklerini ve bakımını yapacaklar ve gerekli olduğu takdirde şehir hastanelerine naklini gerçekleştireceğiz.

BENZER HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER

ÇANAKKALE KARA SAVAŞLARININ 108. YILI

ÇANAKKALE KARA SAVAŞLARININ 108. YILI

TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ İÇİN İMZALAR ATILDI

TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ İÇİN İMZALAR ATILDI

TBMM’NİN AÇILIŞINA GİDEN TARİHİ SÜREÇ

TBMM’NİN AÇILIŞINA GİDEN TARİHİ SÜREÇ

ÇANAKKALE’YE YENİ EMNİYET MÜDÜRÜ

ÇANAKKALE’YE YENİ EMNİYET MÜDÜRÜ

https://www.burasicanakkale.com ©  2000  - Bütün hakları Saklıdır.