28 Mayıs 2023 - Hoşgeldiniz

Çanakkale'nin Dünyaya Açılan Penceresi

KÖY YOLLARINDA KARLA MÜCADELE

Yüksek kesimlerde 20-30 santimetre kar var ve yağış devam ediyor.

08 Şubat 2022 - 16:29

828 Kişi Okumuş
KÖY YOLLARINDA KARLA MÜCADELE

Yüksek kesimlerdeki köy yollarında karla mücadele

Çanakkale’nin Lapseki ilçesinde gece başlayan kar devam ediyor.

İlçenin yüksek kesimlerinde kalınlığı yer yer 30 santimetreye ulaşan kar nedeniyle ekipler köy yollarının kapanmaması için çalışma yürütüyor.

İl Özel İdaresi ekipleri, bölgede kar küreme işlemlerini aralıksız sürdürüyor.

…………………………………….

üksek kesimlerinde etkili olan kar yağışı nedeniyle, 4 ilçede taşımalı eğitime yarın ara verildi.

Çanakkale‘nin yüksek kesimlerinde kar yağışının etkili olması ve buzlama tehlikesi nedeniyle Lapseki, Çan, Biga ve Yenice İlçe Hıfzıssıhha Kurulları, taşımalı eğitim için bir günlük tatil kararı aldı. Dört ilçede, 9 Şubat Çarşamba günü taşımalı eğitime ara verildi. Kentin yüksek kesimleri ise gün içerisinde yağan kar nedeniyle beyaza büründü

………………………………………….

Kar yağışı özellikle Madra Dağı ve Kazdağları’nın yüksek kesimlerinde etkili oluyor. Bölgedeki kar kalınlığı 20 santimetreyi geçti.

Balıkesir’in Edremit ve Havran ilçeleri ile Çanakkale’nin Yenice ilçesi Kalkım beldesini birbirine bağlayan kara yolunun Kazdağları Hanlar Mevkisi’nde bazı araçlar kayarak yoldan çıktı.

Yolda önlem alan jandarma, ağır tonajlı araçların geçişini bir süre durdurdu. Karayolları ve Edremit Belediyesi ekipleri kardan dolayı kapanan yolda kar küredi, tuzlama çalışması yaptı.

Kar yağışına hazırlıksız yakalanan sürücüler ise kazalara neden oldu. Yoldan çıkan ve kar nedeniyle mahsur kalan sürücülere Jandarma Timleri özel donanımlı arazi araçları ile ulaşarak yardım etti. Araçlar saplandığı yerden çıkartılarak güvenli bölgelere çekildi.

Kardan dolayı kayan araçların sürücüler tekerlerine kar çorabı takarken kış lastiği olan sürücüler ise lastik basınçlarını düşürerek yolda ilerlemeye çalıştı.

Karayolları ve belediye ekiplerinin kar küreme ve tuzlama çalışması yapmalarının ardından Kazdağları’ndan geçen yolda ulaşım kontrollü olarak sağlanmaya başlandı.

Bölgede kar yağışının gecenin ilerleyen saatlerine kadar devam etmesi bekleniyor. Ekipler yolu trafiğe açık tutmak için yoğun mesai harcıyor.

Sürücü Ethem Taşkan, “Yolun bazı kesimleri iyi. Bu taraf biraz daha iyi ama yukarısını biz de bilmiyoruz. Lastiğin havasını indirelim, hiç olmazsa biraz daha iyi olur diye düşünüyoruz.” dedi.

Yetkililer, bu yol kesimine mecbur kalmadıkça girilmemesini, girilecekse de kış lastiği, zincir, takoz ve çekme halatı gibi ekipmanların araçlarda bulundurulmasını istedi.

 

BENZER HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER

ÇANAKKALE KARA SAVAŞLARININ 108. YILI

ÇANAKKALE KARA SAVAŞLARININ 108. YILI

TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ İÇİN İMZALAR ATILDI

TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ İÇİN İMZALAR ATILDI

TBMM’NİN AÇILIŞINA GİDEN TARİHİ SÜREÇ

TBMM’NİN AÇILIŞINA GİDEN TARİHİ SÜREÇ

ÇANAKKALE’YE YENİ EMNİYET MÜDÜRÜ

ÇANAKKALE’YE YENİ EMNİYET MÜDÜRÜ

https://www.burasicanakkale.com ©  2000  - Bütün hakları Saklıdır.