4 Ekim 2022 - Hoşgeldiniz

Çanakkale'nin Dünyaya Açılan Penceresi

KRİZ ŞARTLARI ESNAF İÇİN HER GEÇEN GÜN AĞIRLAŞIYOR

ESNAFIMIZ SİFTAH YAPMADAN İŞ YERİNİ KAPATIYOR

16 Nisan 2020 - 12:32

4390 Kişi Okumuş
KRİZ ŞARTLARI ESNAF İÇİN HER GEÇEN GÜN AĞIRLAŞIYOR

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, ekonomik kriz şartlarının esnaf için her geçen gün ağırlaştığını ifade ederek, “Krizi dayanışmayla aşacaksak, esnafa derhal en az 3 ay kira desteği; elektrik, su, doğal gaz ve sigorta primlerinden muaflık sağlanmalıdır. Ve her ay asgari ücret kadar nakit ödenmelidir” dedi.

Özgür Ceylan Meclis Genel Kurulunda yaptığı açıklamada, ekonomik kriz içinde olan esnafın sorunlarını dile getirdi. Ekonomik kriz şartlarının esnaflar için her geçen gün ağırlaştığını ifade eden Özgür Ceylan, “Evde kal Türkiye” denilen şu günlerde birçok esnafımız siftah yapmadan iş yerini kapatıyor” dedi. Özgür Ceylan, esnafın çekini, senedini ödeyemez duruma düştüğünü ifade ederek, “Bu durum nakit sıkıntısını ve ödeme sıkıntılarını getiriyor. Salgın süresince çeklerin yazılmasının ve senetlerin protesto edilmesinin önüne geçecek yasal bir düzenlemeye acil ihtiyaç vardır” diye konuştu.

“BANKA SİCİL AFFI GEREKİYOR”

Özgür Ceylan, Covid-19 pandemisi nedeniyle alınan önlemler kapsamında iş yerlerini kapatan esnafın kira, elektrik, su, doğal gaz, sigorta, vergi, kredi borçları ile çalışanlarının ücretini ödeyemediğini ifade ederek, “Esnafın banka kredilerinden yararlanabilmesi için acil bir sicil affı gerekiyor” dedi. Özgür Ceylan, sicil puanı bankaların öngördüğü düzeyde olan esnaflar için de bankaların meslek odalarından isteği evrakların bu dönemde odalar tarafından ücretsiz verilmesi gerektiğini söyledi.

Ceylan, iktidarın “Dayanışma” çağrısını işaret ederek, “Krizi dayanışmayla aşacaksak, esnafa derhal en az 3 ay kira desteği, elektrik, su, doğal gaz ve sigorta primlerinde muaflık sağlanmalıdır” dedi. Özgür Ceylan pek çok iş kolunda, pandemi tedbirleri kapsamında esnafın işyerini açamadığını belirterek, “İş yerini açamayan esnafa salgın süresince asgari ücret kadar nakit ödeme yapılmalıdır” önerisinde bulundu.

BENZER HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER

GEÇMİŞ GELECEĞİN AYNASIDIR

GEÇMİŞ GELECEĞİN AYNASIDIR

CHP’Lİ ERKEK SEÇİM SONRASI YAPILACAKLARI ANLATTI

CHP’Lİ ERKEK SEÇİM SONRASI YAPILACAKLARI ANLATTI

ROTA ÇANAKKALE…

ROTA ÇANAKKALE…

ATAŞEMİLİTERLİKTEN, BAŞKOMUTANLIĞA

ATAŞEMİLİTERLİKTEN, BAŞKOMUTANLIĞA

https://www.burasicanakkale.com ©  2000  - Bütün hakları Saklıdır.