28 Ocak 2021 - Hoşgeldiniz

Çanakkale'nin Dünyaya Açılan Penceresi

KURAKLIK, ÇANAKKALE’DEKİ BARAJLARI DA TEHDİT ETMEYE BAŞLADI

Kuraklığın en somut örneği  Kaz Dağları'nın eteklerindeki Bayramiç Barajı oldu

05 Aralık 2020 - 14:07

5026 Kişi Okumuş
KURAKLIK, ÇANAKKALE’DEKİ BARAJLARI DA TEHDİT ETMEYE BAŞLADI

96 milyon 500 bin metreküp su kapasitesine sahip barajda, yaklaşık 12 milyon metreküp su kaldı.

Çanakkale merkezinin içme ve kullanma suyu ihtiyacını karşılayan 54 milyon 115 bin metreküp su kapasitesine sahip Atikhisar Barajı’nda yaklaşık 22 milyon metreküp su kaldı.

Ancak yaşanan kuraklığın en somut örneği  Kaz Dağları’nın eteklerindeki Bayramiç Barajı oldu. Yeterli yağmur yağmadığı gibi, aralık ayına girilmesine rağmen 1774 metre yüksekliğindeki Kaz Dağları’na hala kar düşmemesi de dikkat çekti. Kaz Dağları’ndaki derelerde su miktarı da ciddi oranda azaldı. Buna bağlı olarak Bayramiç Barajı neredeyse kuruma noktasına geldi. 96 milyon 500 bin metreküp su kapasitesine sahip barajda, kuraklık nedeniyle yaklaşık 12 milyon metreküp su kaldı. Bölgede elma, şeftali üreticiliği yapan birçok üretici ise kuraklık nedeniyle meyveciliği bırakarak, su gerektirmeyen yulaf, buğday ve tahıl ekimine başladı.

Bayramiç Ziraat Odası Başkanı İsmail Pehlivan;
kuraklık hat safhada. Bu zamanlarda Kaz Dağları’nda kar yağışı oluyordu. Fakat kar yağışı kuraklıktan dolayı olmadı. Geçtiğimiz üretim sezonun da kuraklık sıkıntısı yaşadık. Bir önceki yıla göre suyumuz 20 milyon metreküp azdı. 96 metreküp su hacmi olan barajımızda şu anda 12 milyon metreküp su var. Bu suyun 10 milyon metreküpü kullanılmıyor, sulamaya gitmiyor. Yaklaşık olarak 2 milyon metreküp kullanılabilir su olduğunu ifade edebiliriz. Bunun en büyük nedeni kuraklıktır. Biz yağışları beklemekteyiz. Üreticimiz, vatandaşımız yağışlara hasret kaldı. Bu kuraklık inşallah kısa süre içerisinde biter ve su seviyeleri gerekli orana çıkar.

BENZER HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER

ESNAF DESTEK BEKLİYOR

ESNAF DESTEK BEKLİYOR

ÇANAKKALE’DE 65 YAŞ VE ÜZERİNE AŞILAMA BAŞLADI

ÇANAKKALE’DE 65 YAŞ VE ÜZERİNE AŞILAMA BAŞLADI

AYVACIK BELEDİYESİ ZEYTİN KATLİAMINA SORUŞTURMA BAŞLATTI

AYVACIK BELEDİYESİ ZEYTİN KATLİAMINA SORUŞTURMA BAŞLATTI

ÇANAKKALE’YE DÜŞEN MEVSİMİN İLK KARI YÜZLERİ GÜLDÜRDÜ

ÇANAKKALE’YE DÜŞEN MEVSİMİN İLK KARI YÜZLERİ GÜLDÜRDÜ

https://www.burasicanakkale.com ©  2000  - Bütün hakları Saklıdır.