19 Ocak 2021 - Hoşgeldiniz

Çanakkale'nin Dünyaya Açılan Penceresi

“Montrö Boğazlar Sözleşmesi” Konulu Konferansı

Montrö Boğazlar Sözleşmesi Türkiye'ye Ne Kazandırmıştır?

03 Şubat 2020 - 16:17

358 Kişi Okumuş
“Montrö Boğazlar Sözleşmesi” Konulu Konferansı

Çanakkale Belediyesi Ocak ayı kültür ve sanat etkinlikleri kapsamında düzenlenen “Montrö Boğazlar Sözleşmesi Türkiye’ye Ne Kazandırmıştır, Ne Kaybettirmiştir?” isimli konferans, 18 Ocak 2020 Cumartesi günü Türkan Saylan Sosyal Tesislerinde gerçekleştirildi.

Emekli Büyükelçi Dr. Ercümend Ahmet Enç’in konuşmacı olarak katıldığı Konferansa; Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, eşi Hale Gökhan, Belediye Başkan Yardımcıları, Belediye Meclis üyeleri ve çok sayıda kentli katılım gösterdi. Emekli Büyükelçi Enç, konferansta Montrö Boğazlar Sözleşmesi’nin yapılış sürecine ilişkin bilgiler aktarırken, sözleşmede yer alan maddeleri değerlendirdi.

Konuşmasında Montrö Boğazlar Sözleşmesinin Türkiye için önemine değinen Enç; “Türk Boğazları veya Boğazlar Bölgesi, İstanbul Boğazı, Marmara Denizi ve Çanakkale Boğazından oluşan, uluslararası deniz trafiğine açık bir suyoludur. Bu yol, hepimizin bildiği gibi Karadeniz’i Ege Denizi ve Akdeniz’e, Süveyş Kanalı ve Cebelitarık yoluyla da okyanuslara bağlar. Bu açıdan çok önemli geçitlerdir bunlar. Tamamen milli boğaz özelliğine sahiptir ve aslında bizim milli egemenlik alanımızı oluşturan bir yerdir. Montrö bu açından da çok önemlidir” dedi.

Kanal İstanbul’un Montrö sözleşmesine yapacağı etkilileri değerlendirerek konuşmasına devam eden Enç, ardından katılımcıların sorularını yanıtladı. Konferans sonunda verdiği değerli bilgiler nedeni ile Enç’e teşekkürlerini ileten Başkan Gökhan, geleneksel Çanakkale seramiği takdim etti.

BENZER HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER

ÇANAKKALE’NİN KORONAVİRÜS HARİTASINDA RAHATLATAN DEĞİŞİM

ÇANAKKALE’NİN KORONAVİRÜS HARİTASINDA RAHATLATAN DEĞİŞİM

COVİD-19 AŞILARI RANDEVU İLE YAPILACAK

COVİD-19 AŞILARI RANDEVU İLE YAPILACAK

ALKOLLÜ İÇKİLERE ÖTV ZAMMI GELDİ

ALKOLLÜ İÇKİLERE ÖTV ZAMMI GELDİ

KİRA ZAM ORANLARI BELLİ OLDU

KİRA ZAM ORANLARI BELLİ OLDU

https://www.burasicanakkale.com ©  2000  - Bütün hakları Saklıdır.