28 Mayıs 2023 - Hoşgeldiniz

Çanakkale'nin Dünyaya Açılan Penceresi

PRİAPOS ANTİK KENTİ YOK OLMAMALI

Karabiga Priapos Antik Kenti'nde Turizm Bakanlığınca bilimsel kazı çalışmaları başlatılmalıdır

26 Şubat 2020 - 11:44

42031 Kişi Okumuş
PRİAPOS ANTİK KENTİ YOK OLMAMALI

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan Genel Kurulda Priapos İçin Konuştu

PRİAPOS ANTİK KENTİ YOK OLMAMALI

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Meclis Genel Kurulunda Priapos Antik Kenti için yaptığı açıklamada, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nı göreve çağırarak, “Karabiga Priapos Antik Kenti’nde Kültür ve Turizm Bakanlığınca bilimsel kazı çalışmaları başlatılmalıdır. Aksi hâlde, Karabiga’daki bu antik kent yok olacaktır” diye konuştu.

Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Meclis Genel Kurulunda Karabiga Priapos Antik Kenti için yaptığı açıklamada, bilimsel kazı çalışmalarının başlatılması için Kültür ve Turizm Bakanlığı’nı göreve çağırdı. Coğrafyamızın kültür mirasına sahip çıkılması gerektiğini ifade eden Özgür Ceylan, “Bu toprakların sahipleri olarak bizler gerekli özeni gösterirsek Çanakkale, sahip olduğu doğal güzelliklerin yanında, zengin tarihî, kültürel birikimiyle turizmden daha fazla pay alan bir kent hüviyetine kavuşabilir” diye konuştu.

Biga’nın Karabiga beldesinde bulunan Priapos Antik Kenti’nin, milattan önce 7’nci yüzyılda Milet koloni kenti olarak kurulduğunu hatırlatan Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, “Priapos Milattan önce 334 yılında Büyük İskender’in Pers İmparatorluğu’na karşı ilk zaferi Granikos Savaşı’na ev sahipliği yapmış önemli bir merkezdir” dedi.

Priapos Antik Kenti’nin tarihi hakkında Genel Kurula bilgi sunan Özgür Ceylan, kentin isminin de bağların, bahçelerin ve doğurganlığın koruyucusu olarak kabul edilen Antik Bereket Tanrısı Priapos’tan aldığını söyledi. Özgür Ceylan, Çanakkale’de 5 antik kentte bilimsel kazı çalışmalarının devam ettiğini ifade ederek, “Karabiga Priapos Antik Kenti’nde Kültür ve Turizm Bakanlığınca bilimsel kazı çalışmaları başlatılmalıdır” dedi.  Bilimsel kazı çalışmalarının başlatılmaması halinde antik şehrin yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu ifade eden Özgür Ceylan, Kültür ve Turizm Bakanlığını göreve çağırdı.

BENZER HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER

ÇANAKKALE KARA SAVAŞLARININ 108. YILI

ÇANAKKALE KARA SAVAŞLARININ 108. YILI

TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ İÇİN İMZALAR ATILDI

TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ İÇİN İMZALAR ATILDI

TBMM’NİN AÇILIŞINA GİDEN TARİHİ SÜREÇ

TBMM’NİN AÇILIŞINA GİDEN TARİHİ SÜREÇ

ÇANAKKALE’YE YENİ EMNİYET MÜDÜRÜ

ÇANAKKALE’YE YENİ EMNİYET MÜDÜRÜ

https://www.burasicanakkale.com ©  2000  - Bütün hakları Saklıdır.