5 Haziran 2023 - Hoşgeldiniz

Çanakkale'nin Dünyaya Açılan Penceresi

ROTA ÇANAKKALE…

Çanakkale'yi görmeyen, Çanakkale ruhunu hissetmeyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı kalmayacak.

13 Ağustos 2022 - 13:21

935 Kişi Okumuş
ROTA ÇANAKKALE…

Gurbetçiler ve tatilciler rotalarında en özel yeri Çanakkale kahramanlarına ayırıyor

Çanakkale Savaşları’nın yaşandığı Tarihi Gelibolu Yarımadası, yaz sezonunda yurt içi ve dışından ziyaretçilerini ağırlıyor.

Bölgede 107 yıl önceki muharebelerin ardından doğal yapısı bozulmadan dünyanın en büyük açık hava müzelerinden biri olan yarımadadaki şehitlik ve anıtları, her sene yaklaşık 3 milyon kişi ziyaret ediyor.

Yıllık izinlerini geçirmek üzere Türkiye’ye gelen gurbetçiler ile yurt içinde kültür turuna çıkanlar, Çanakkale’deki Şehitler Abidesi ve 57. Piyade Alayı Şehitliği başta olmak üzere anıt ve mezarlıklara uğrayıp dua ediyor.

Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Alanı’nın ziyaretçileri, cep telefonlarıyla çektikleri fotoğraf ve görüntüleri yakınlarına ulaştırıyor, sosyal medya hesaplarında da paylaşıyor.

“Son dönemde artan bir aile ziyareti yoğunluğu başladı”

Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir ise bölgenin tarihi önemi dolayısıyla yılın her döneminde kalabalık gruplarca ziyaret edildiğini söyledi.

Ziyaretlerin son yıllarda arttığını vurgulayan Kaşdemir, “Bu toprakların nasıl vatan yapıldığını, Çanakkale’deki kahramanlığı, fedakarlığı daha iyi anlamaya, Çanakkale ruhunu daha iyi hissetmeye geliyorlar. Özellikle son dönemde artan bir aile ziyareti yoğunluğu başladı. Aileler çocuklarını Çanakkale’ye getirip buradaki o büyük kahramanlığı, o büyük fedakarlığı anlatmaya, hissettirmeye gayret gösteriyor.” ifadelerini kullandı.

Kaşdemir, Çanakkale’yi, tarihi alanı dünyanın en çok ziyaret edilen açık hava müzesi haline getirmek için devlet kurumlarının desteğiyle emin adımlarla ilerlediklerini, bu amaçla tabyaları onardıklarını, kaleleri restore ettiklerini, yeni siper ve şehitlikleri ortaya çıkardıklarını bildirdi.

Bu çalışmalarla tarihi alanın herkesin merakını ve ilgisini çekmeye başladığını dile getiren Kaşdemir, şunları kaydetti:

“Burası tam bir buluşma noktası oldu. Her vilayetten hatta yurt dışından gönül coğrafyamızdan, Balkanlar’dan, Kafkaslar’dan, Avrupa’dan birçok ziyaretçi tarihi alana gelmeye başladı. Özellikle şu günlerde gurbetçilerimiz, Avrupa’da yaşayan Türkler, memleketlerine gitmeden önce Çanakkale’ye gelip buradaki o Çanakkale ruhunu evlatlarına yaşatıyor. Kendileri de bundan çok mutlu oluyor. Bizim de zaten amacımız bu. Bir gün inşallah bu ülkede Çanakkale’yi görmeyen, Çanakkale ruhunu hissetmeyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı kalmayacak.

BENZER HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER

57’NCİ ALAY SANCAĞI DEVİR TESLİM TÖRENİ YAPILDI

57’NCİ ALAY SANCAĞI DEVİR TESLİM TÖRENİ YAPILDI

ANZAKLAR, GELİBOLU YARIMADASI’NDA ‘ŞAFAK AYİNİ’ İLE ANILDI

ANZAKLAR, GELİBOLU YARIMADASI’NDA ‘ŞAFAK AYİNİ’ İLE ANILDI

ÇANAKKALE KARA SAVAŞLARININ 108. YILI

ÇANAKKALE KARA SAVAŞLARININ 108. YILI

TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ İÇİN İMZALAR ATILDI

TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ İÇİN İMZALAR ATILDI

https://www.burasicanakkale.com ©  2000  - Bütün hakları Saklıdır.