5 Haziran 2023 - Hoşgeldiniz

Çanakkale'nin Dünyaya Açılan Penceresi

SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ GENÇLERİ AŞI OLMAYA DAVET ETTİ

SOSYAL BİR İL OLMAMIZ ARTIŞA NEDEN OLDU

16 Ocak 2022 - 14:40

688 Kişi Okumuş
SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ GENÇLERİ AŞI OLMAYA DAVET ETTİ

Çanakkale İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Gökhan Baştürk, 2 doz aşı yaptıranların oranının en yüksek olduğu 10 il arasında Çanakkale’nin 6’ncı sırada yer aldığını belirterek, “Ama bu bize yetmez. 12 yaş üstünde, özellikle gençlerimizden destek bekliyoruz” dedi.

Çanakkale’de, 18 yaş ve üstü nüfusta en az iki doz aşı yaptıranların oranı yüzde 85,9’a ulaştı. Kentte yaklaşık 420 bin doz aşı yapıldı. Buna rağmen Çanakkale’de son aylarda vaka sayıları artmaya başladı. 25-31 Aralık haftasında Çanakkale’de 100 bin nüfusta 594,4 vaka görüldü. Çanakkale, 25-31 Aralık haftasındaki verilere göre en az 2 doz aşı yaptıranların oranı en yüksek olan 10 il arasında 6’ncı sırada yer aldı.

“İlk doz aşıda yüzde 90 üzerinde bir talep aldık. İkinci doz aşısı tamamlananların oranı yüzde 85,9’a ulaştı. Aşılamada Türkiye’de 6’ncı sıradayız. Ama bu bize yetmez. 12 yaş üstünde, özellikle gençlerimizden destek bekliyoruz. ‘Bana bir şey olmaz’ algısı ya da ‘bana bir yan etkisi olur’ algısı doğru değil. Çünkü koronavirüsten etkilenme oranı, yan etkiden çok çok daha fazla. Ben o yüzden desteklerin devamını istiyorum” şeklinde konuştu.

‘AŞI HASTALIĞIN BULAŞMASINI ÖNLEMİYOR’

Son dönemde vaka sayılarında yükselmeler görüldüğünü belirterek, “Sağlık camiasının fedakarca çalışmasına rağmen bu vaka artışları bizleri derinden üzüyor. Aşılama çalışmalarımız iyi gidiyor. Türkiye ortalamasının üzerinde bir aşılama çalışmamız var. Maalesef bu da bazen vatandaşlarımızı, ‘bana bir şey olmaz’ algısına yönlendiriyor. Biz her zaman vurguluyoruz. Aşı olmak hastalığın bulaşmasını önlemiyor. Sadece daha ağır atlatmamamıza, servise ve yoğun bakıma yatmamamıza ya da ölümlerin azalmasına neden oluyor. Bu yüzden koronavirüsle mücadelede aşılamaya da destek olmalıyız. Ama hastalığın bulaşmaması ve bize zarar vermemesi için de elimizden geleni yapmalıyız. Vatandaşlarımızdan bunu rica ediyorum. Son dönemdeki vaka artışlarını biz kontrol altına alacağız. Biz dikkat edeceğiz. Bunun da en önemli yolu maske, mesafe ve temizlik. Vatandaşlarımızın desteklerinin devamını bekliyorum” dedi.

‘SOSYAL BİR İL OLMAMIZ ARTIŞA NEDEN OLDU’

“Okulların açılması, kapalı alanlarda vatandaşlarımızın daha çok vakit geçirmeleri, sosyal bir il olmamız ve vakaların ülke bazlı dalgalanma göstermesi nedeniyle biz de etkilendik” diyen Baştürk, şöyle konuştu:

“Bu etkilenmeyle birlikte vaka artışlarımız devam ederken, yeni varyantlarla da karşılaşıyoruz. Bu varyantlara karşı halk olarak tabi ki tedbirimizi alacağız. Ama korkunun ecele faydası yok, bu varyantlarla da mücadele yöntemi aynı. 2 yıl önce hiç tedavisini bilmediğimiz, aşısı olmayan bir hastalığa rağmen şuan çok daha güçlüyüz. Biz sağlık camiası olarak bu gücümüzü sahaya yansıtmak istiyoruz ve mücadeleye devam ediyoruz.

Bu artışlar olabilir, yeni varyantlar gelebilir. Ama bunların da mücadelesi aynı. Halkımızın paniğe kapılmasına da gerek yok. Çünkü hastanemiz çok güçlü. Şuanda hem servislerimizde hem de yoğun bakımımızda yeterli yerimiz var. Bu mücadele, daha kötüsü için her zaman hazırlıklı olmalıyız ve en kötüsünü düşünerek yaşamımıza devam etmeliyiz. Yorucu bir süreç, herkes sıkıldı farkındayız. Ama kurtuluş yine birbirimize destek olarak ve aynı şekilde davranarak olacak.”

BENZER HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER

57’NCİ ALAY SANCAĞI DEVİR TESLİM TÖRENİ YAPILDI

57’NCİ ALAY SANCAĞI DEVİR TESLİM TÖRENİ YAPILDI

ANZAKLAR, GELİBOLU YARIMADASI’NDA ‘ŞAFAK AYİNİ’ İLE ANILDI

ANZAKLAR, GELİBOLU YARIMADASI’NDA ‘ŞAFAK AYİNİ’ İLE ANILDI

ÇANAKKALE KARA SAVAŞLARININ 108. YILI

ÇANAKKALE KARA SAVAŞLARININ 108. YILI

TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ İÇİN İMZALAR ATILDI

TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ İÇİN İMZALAR ATILDI

https://www.burasicanakkale.com ©  2000  - Bütün hakları Saklıdır.