28 Mayıs 2023 - Hoşgeldiniz

Çanakkale'nin Dünyaya Açılan Penceresi

SALGIN DÖNEMİNDE YAPILMASI BÜYÜK RİSK OLDU

Çanakkale Valimizi ve tüm yetkilileri daha duyarlı davranmaya davet ediyoruz.

05 Ağustos 2020 - 15:50

3747 Kişi Okumuş
SALGIN DÖNEMİNDE YAPILMASI BÜYÜK RİSK OLDU

Resmi verilere göre ülkemizde 234 bini geçen vaka ve 5.700’ leri geçen vefat sayısı ile korkutucu bir salgın olan koronavirüs’te birinci dalganın bitmeden ikinci dalganın geleceği ön görüsüyle önlem çalışmalarının gerçekleştiği bu günlerde kentimizde siyasi bir oyun oynanmakta olduğunu görüyoruz.

Sağlık Bakanlığının yaptığı açıklamaları takip ederek İstanbul ve Ankara’nın ardından koronavirüs vaka sayısında en büyük artışın yaşandığı üçüncü il olan Gaziantep’te tüm uyarılara ve yaptırımlara karşın sosyal mesafe kuralına ve maske zorunluluğuna uymayan kişi sayısının oldukça fazla olduğunu ve Gaziantep Büyük Şehir Belediye Başkanı’nın yeni tedbirler aldığını hatta bu şekilde devam ederse okulların Eylül ayında bile açılamayacağını basından maalesef üzülerek öğrendik.

Buna karşın Gaziantep Şahinbey Belediyesinin gündemde olan “Gaziler Diyarından Şehitler Diyarına” projesi için sosyal medyada paylaşılan uçağın içinde sosyal mesafe ve maske kuralına uyulmadan çekilen fotoğrafla kentimize gelinmeye devam edildiğini üzüntü ve tedirginlik içinde izlemekteyiz. Başarılı bir pandemi süreci geçiren kentimize gerçekleştirilecek olan ziyaretler kentimizde tedirginlik yarattığı gibi, kent sağlığını riske atarak büyük bir özveri ile kurallara uyan vatandaşlarımızı huzursuz etmektedir.

Gaziantep Valisinin Şahinbey İlçesi Mahalle Muhtarları ile bir araya geldiği toplantıda “Şehirdeki vakaların 3’te 2’si Şahinbey’de” bulunmaktadır açıklaması gözardı edilerek bu projeyi hangi amaç ile uyguladığına anlam veremediğimiz Şahinbey Belediye Başkanı’nın biran önce bu projeyi ertelemesini talep ederek kentimize ziyarete gelen ve ev sahibi olan vatandaşlarımızın sağlığını daha fazla tehdit etmesini doğru bulmadığımızı buradan belirtiyoruz.

Şahinbey Belediyesi’nin gerçekleştirmiş olduğu projenin kentimizin tanıtımına ve kentimizin esnaflarının ekonomisine katkısının yadsınamaz olduğunu belirterek “Barışın Kenti” olan Çanakkale’mizde her zaman baş tacı olduklarını ayrıca belirtmek istiyoruz. Bizler Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanlığı olarak projeyi tartışmadığımızı belirterek, sadece yeni bir dünya düzeninin kurulması için çalışmaların başlatıldığı ve her gün ölümlerin yaşandığı acı bir süreç olan Pandemi süreci geçene kadar ziyaretlerin ertelenmesini istiyoruz.

Maalesef AKP Çanakkale İl Başkanı Sayın Makas’ın bu konu hakkında daha önceden yaptığı anlamsız ve her şeyi tozpembe gösteren açıklamaları yersizdir. Bu tedirginliği Dış mihrak olarak tanımlama noktasına gelen açıklamanın ancak yandaş basında ve havuz medyasında karşılığı vardır.

Tüm dünya korona virüsü hedef almış onunla mücadele ederken, iktidar partisinin İl Başkanının Çanakkale halkının sağlığını hiçe sayması üzüntü vericidir. Kentin sağlıklı geleceğini gözetmekten başka gayesi olmayan kişi ve kurumların açıklamalarını nasıl bir zihniyetle okuduğunu ve anladığını tam olarak anlamlandıramamış olmakla birlikte söz konusu açıklamaları yapan kişileri ve kurumları hedef göstermesine, onları düşman ilan etme alışkanlığını sürdürmesine elbette şaşırmadık. Toplumu ayrıştırmak, kavga ortamı yaratmak dışında bir görev edinmemiş iktidar partisi sözcülerinin bayrak yarışına Sayın Makas’ın da gözünü karartarak katılmış olduğunu görüyor ve kendisinin Çanakkale halkını hiçe sayan, sağlığını göz ardı eden açıklamaları hakkındaki değerlendirmeyi kentlilerimizin takdirine bırakıyoruz.

Yapılan son açıklamalara göre Çanakkale’nin vaka sayılarında en fazla artış gösteren ilk 5 il içerisine girmesi nedeniyle; Sayın Çanakkale Valimizi ve tüm yetkilileri daha duyarlı davranmaya davet ediyoruz.

Bunun bir siyasi çatışma olmadığını ve bu durumu kutuplaştırma politikasıyla algı yönetimi yapanlara; “Halkın sağlığının her şeyden önemli olduğunu” söylüyor, bu durumu tartışmaktan imtina ettiğimizi belirtiyor ve konunun yakından takipçisi olmaya devam edeceğimizi ilan ediyoruz.

CHP ÇANAKKALE İL BAŞKANLIĞI

BENZER HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER

ÇANAKKALE KARA SAVAŞLARININ 108. YILI

ÇANAKKALE KARA SAVAŞLARININ 108. YILI

TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ İÇİN İMZALAR ATILDI

TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ İÇİN İMZALAR ATILDI

TBMM’NİN AÇILIŞINA GİDEN TARİHİ SÜREÇ

TBMM’NİN AÇILIŞINA GİDEN TARİHİ SÜREÇ

ÇANAKKALE’YE YENİ EMNİYET MÜDÜRÜ

ÇANAKKALE’YE YENİ EMNİYET MÜDÜRÜ

https://www.burasicanakkale.com ©  2000  - Bütün hakları Saklıdır.